Exotika dostupná aj vo vašej záhrade: Objavte šťavnaté nashi a vyberte si niektorú z top odrôd pre dokonalú úrodu

Sú známe neodolateľnou chuťou, šťavnatou dužinou a exotickým pôvabom. Ak uvažujete o ich pestovaní, nemusíte váhať – sú vynikajúcim ovocím aj do slovenských záhrad.

04.09.2024 06:00
nashi, ázijská hruška Foto:
debata

Pri výbere stromčeka sa však nedajte odradiť komplikovanejším rozdelením odrôd. Hoci sú bežne ponúkané pod zovšeobecneným označením nashi (japonsky hruška), v skutočnosti sa delia na niekoľko špecifických skupín a ich „rodičmi“ sú viaceré druhy hrušiek, najčastejšie Pyrus pyrifolia (prevažne japonské odrody), ale aj P. ussuriensis (prevažne čínske odrody), P. pashia, hruška vŕbolistá (P. salicifolia), medzidruhový hybrid P. bretschneideri a iné. Dokonca už poznáme aj krížence ázijských a európskych hrušiek (P. pyrifolia x P. communis), napríklad odrody ‘Garber’ a ‘Kieffer’. Ázijské hrušky sa tak podľa pôvodu delia väčšinou do piatich základných skupín, pričom treba vedieť, že hovoríme prevažne o čínskych a japonských šľachtencoch. Dôležité je i to, že nashi v žiadnom prípade nie sú krížence hrušiek a jabloní. Patria do čeľade ružovité (Rosaceae), sú samostatným ovocným druhom a až na niekoľko drobných odlišností biologicky i morfologicky sú pravými hruškami rovnako, ako naša domáca hruška obyčajná (Pyrus communis).

ebenovník rajčiakový, hurmikaki Čítajte aj Veľkolepé úspechy Slovákov vyrážajú dych. Stali sme sa expertami na pestovanie hurmikaki? Takú úrodu ste ešte nevideli

Dve sú istota

Pri výbere stromčeka pamätajte aj na to, že väčšina odrôd ázijských hrušiek je cudzoopelivá. Niektoré môžu byť opelené aj peľom domácich hrušiek, čo je ich veľkou výhodou. A hoci sa šľachtitelia snažia aj o samoopelivé odrody, takýchto je stále málo – napríklad ‘Jinzhuili’ a ‘Osa Gold’. Preto sa odporúča vysadiť aspoň dve rôzne odrody, ktoré kvitnú v rovnakom čase, aby ste si zabezpečili spoľahlivú a dobrú úrodu.

Odrody nashi sa podľa času dozrievania delia na... Foto: SHUTTERSTOCK
nashi, ázijská hruška Odrody nashi sa podľa času dozrievania delia na skoré, stredne skoré a neskoré. U nás zvyčajne dozrievajú od konca augusta a v závislosti od odrody, daného roku a pestovateľskej oblasti sa môžu zberať až do októbra.

Napriek inému tvaru je to stále nashi

Plody ázijských hrušiek majú rôzny tvar – japonské sú guľaté, podobné jablkám, zatiaľ čo čínske pripomínajú klasické hrušky. Ich dužina zostáva aj po dozretí pevná, chrumkavá a šťavnatá, bez múčnatosti. Farba plodov sa líši v závislosti od odrody a môže byť od krémovo žltej až po takmer bielu, zelenú, žltozelenú, červenú alebo zlatohnedú. Hladké plody sú vo všeobecnosti odolnejšie proti chorobám a škodcom než plody so šupkou s výraznými lenticelami. Ázijské hrušky sú známe aj svojou vysokou úrodnosťou, no často je potrebné urobiť prebierku plodov štyri týždne po ich nasadení.

monilióza Čítajte aj Hnije vám úroda rovno na stromoch? Hrušky, slivky aj jablká putujú priamo do kompostu? Ak plody vyzerajú takto, vinník je jasný

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december