Drôtovce predstavujú vážny problém pri pestovaní zeleniny. Tieto larvy chrobákov z čeľade kováčikovitých, ktorých dospelci sú vám pravdepodobne neznámi, prezradia svoju prítomnosť až vtedy, keď pri zbere úrody nájdete prevŕtané zemiaky alebo mrkvu.
Drôtovce sú mimoriadne pažravé a spôsobujú značné škody na úrode, pretože stravu prijímajú iba v tekutom stave, čo vedie k tomu, že spotrebujú oveľa viac, než potrebujú. Najradšej majú mladé časti rastlín s vysokým obsahom vody, čo ich robí obzvlášť nebezpečnými pre koreňovú zeleninu, najmä mrkvu a hľuzy zemiakov. Chemické prípravky proti drôtovcom sú na našom trhu v malospotrebiteľských baleniach nedostupné, preto sa musíte spoľahnúť na kombináciu preventívnych, priamych agrotechnických a biologických opatrení.
Čítajte aj 3 rady, ako chrániť cukety a zimné tekvice pred múčnatkou. Pozor však na odrodové sfarbenie listov. Naozaj máte problém?Vplyv vlhkosti pôdy na ich výskyt
Výskyt a dynamika populácie drôtovcov úzko súvisia s vlhkosťou pôdy. Ak samičky nakladú vajíčka do suchej pôdy, napríklad pod hustú vegetáciu trávnika, vajíčka rýchlo strácajú vodu, čo vedie k úhynu mladých lariev. Medzi hlavné prirodzené nepriatele drôtovcov patria dravé chrobáky z čeľade bystruškovitých a vtáky, ako vrany či bažanty. Entomopatogénne huby z rodov Metarhizium, Beauveria a Tarichium tiež významne prispievajú k regulácii populácie týchto škodcov.
Zdĺhavá a náročná ochrana
Úspešná ochrana plodín pred drôtovcami vyžaduje veľkú trpezlivosť. Kľúčovou je prevencia. Ak je váš pozemok silne zamorený drôtovcami, na niekoľko rokov (tri až päť) by ste sa mali vzdať pestovania rizikových plodín, ako sú mrkva, zemiaky, cvikla či reďkovka. Aj keď ide o obľúbené zeleniny, za úrodu bez poškodenia to stojí.
Orba, rýľovanie, kyprenie
Najväčší problém s drôtovcami nastáva na pozemkoch, ktoré vznikli rozoraním trávneho porastu alebo kde sa v minulosti pestovali oziminy. Jesenná orba, okopávanie a kyprenie pôdy počas vegetácie, ako aj rozumné používanie hnojív, sú účinnými agrotechnickými opatreniami proti drôtovcom. Nezabudnite ani na vápnenie kyslých pôd a ničenie pýru, ktorý je ich obľúbenou potravou.
Čítajte aj Nenávidená burina je skrytým pokladom: Prečistí krv, pomôže pri zápale prostaty, chudnutí aj s vysokým cholesterolomPoužitie návnad
Jeseň je obdobím, keď sa drôtovce nachádzajú pomerne plytko v pôde, čo ponúka skvelú príležitosť na ich reguláciu pomocou návnad. Tento spôsob je reálne uskutočniteľný na menších pozemkoch a hriadkach. Na každý meter až dva hriadky zahrabte 5 cm hlboko do pôdy kúsok zemiaka, repy alebo mrkvy. V závislosti od intenzity výskytu škodcu návnady každé tri až päť dní kontrolujte a nájdené škodce zničte.
Prírodné preparáty pre väčšie plochy
Ak máte väčší pozemok zamorený drôtovcami a kontrola pomocou návnad nie je možná, podľa Ing. Jána Tancika, PhD. z Prvej rastlinolekárskej služby pre záhradkárov (Ecophyta), by ste mali do pôdy aplikovať entomoparazitické háďatká z rodu Steinernema. Tieto špeciálne biopreparáty sú dostupné aj na našom trhu a účinkujú aj proti ďalším pôdnym škodcom, ako sú pandravy chrústov, larvy siatic, tipúl a proti medvedíkovi obyčajnému. Populáciu drôtovcov tiež pomáhajú regulovať niektoré bakteriálne hnojivá, ktoré sa môžu aplikovať na jar aj na jeseň.