Chcete záhradu bez hrabošov? Vyskúšajte tento geniálny trik s rastlinami – hlodavce navždy zmiznú

Ničia vám hraboše záhradu? Objavte rastliny, ktoré svojím pachom odplašia týchto nezvaných škodcov a ochránia vašu úrodu raz a navždy!

10.09.2024 06:00
hraboš poľný Foto:
debata (1)

Hraboše môžu spôsobiť veľké škody, no vyhýbajú sa všetkému, čo má intenzívny zápach. Preto môžete využiť rastliny s výrazným pachom ako takzvaných strážcov na ich odplašenie alebo ako taktiku na odvedenie ich pozornosti.

krt, krtinec, záhrada, trávnik Čítajte aj Bojujete s krtom? V tomto období môžete frustráciu zo zničeného trávnika premeniť na výhodu, vďaka ktorej ušetríte

Hraboše sú veľmi tvrdohlavé a šikovné tvory, ktoré dokážu aj najtrpezlivejšiemu záhradkárovi spôsobiť poriadne nepríjemnosti. Pre niekoho môžu byť roztomilé, ale pre majiteľov záhrad sú to nezvaní hostia, ktorí spôsobujú viac škody než radosti.

Hraboše ničia úrodu
Video
V priebehu roka 2024 spôsobil hraboš poľný slovenským poľnohospodárom škody takmer za 13,5 milióna eur. Podľa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) však budú reálne škody ešte vyššie a premnožený hraboš môže predstavovať pre slovenské poľnohospodárstvo kalamitu. Farmári na stretnutí v Hronovciach v okrese Levice upozornili, že populácie hrabošov poľných dokážu zničiť celé lány obilnín i ďalších plodín. Hovorí Robert Kovács, štatutár firmy Kovacs Agro v Hronovciach. / Zdroj: TASR

Keď čerstvo zasadený ovocný strom môžete o pár týždňov bez námahy vytiahnuť z pôdy, keď tulipány záhadne miznú a úroda mrkvy sa zmenšuje, v záhrade sa vám usídlili hraboše. Našťastie existujú rastliny, ktorým sa tieto nenásytné tvory oblúkom vyhýbajú.

Hraboše – podzemné škodce

Hraboše zvyčajne žijú v záhradách na ploche približne 100 štvorcových metrov, kde vytvárajú rozsiahly tunelový systém s viacerými vchodmi – niekedy až desiatimi. Väčšina týchto tunelov sa nachádza tesne pod povrchom, v dosahu koreňov rastlín, ktoré tieto hlodavce požierajú. Každý systém tunelov obýva len jedna hrabošia rodina a nie sú prepojené s inými územiami. Hraboše sa stávajú spoločenskými v období párenia, ktoré trvá od apríla do septembra. Mláďatá dospievajú ešte v tom istom roku a veľmi rýchlo začínajú privádzať na svet ďalšie generácie. Dôležité preto je, aby sa vám ich populácia nevymkla spod kontroly!

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #záhrada #hlodavce #rastliny #hraboše #hraboš poľný
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december