Tam, kde končia maliny, začínajú černice. Hoci sa ešte môžu stretnúť s neskoro dozrievajúcimi remontantnými malinami, množstvo červených plodov už nebude také, aby černice prekonali. Jednou z hlavných výhod černíc je postupné dozrievanie, čo vám umožňuje vychutnávať si plody bez obáv, že by ste ich kvôli veľkému množstvu nestihli spotrebovať či spracovať. Černice majú navyše dlhšiu trvanlivosť ako maliny, a aj ich prezrievanie je pomalšie. To vám poskytuje dostatok času na ich konzumáciu a zároveň možnosť, uchovať si plody na neskôr.
Pre všetkých „čokoholikov“ tu máme božský dezert, ktorý je spojením jemného kakaového cesta s orieškami a krému s obľúbenou čokoládovo-orieškovou nátierkou a šťavnatými černicami.
Zoznam surovín a textový postup nájdete v recepte Čokoládový zákusok s černicami na Varecha.sk
Rýchly rast pod kontrolou
Černice majú tendenciu rásť veľmi bujne, pričom v jednej sezóne môžu dosiahnuť aj niekoľko metrov. Ak by ste im nechali voľný priestor, o pár rokov by ste sa mohli ocitnúť v džungli bez úrody. Aby ste tomu predišli, je nevyhnutné venovať pozornosť bočným výhonkom.
Čítajte aj Nestihli ste ho po zbere úrody? Nič to. Opäť je vhodný čas na dokončenie rezu malín. Takto zarodia ako nikdy predtýmČernice potrebujú oporu
Najlepším spôsobom pestovania černíc je na drôtenkách alebo pri plote, kde môžete hlavné konáre rozložiť vejárovito. Tento systém vám pomôže pochopiť aj spôsob rezu. Ideálne by mal mať každý trs 8 až 10 hlavných konárov. Ak ich máte viac, vyberte tie najsilnejšie a vyviažte ich k opore. Ostatné odstráňte.
Starostlivosť o výhonky
Pred začiatkom rezu je dôležité vedieť, že černice rodia na dvojročných konároch, konkrétne na bočných sekundárnych výhonkoch. Hlavné konáre často potláčajú rast týchto rodivých výhonkov, preto je vhodné ich v lete skrátiť na dĺžku 2 až 2,5 metra.
Rez po sezóne
Po zbere plodov je ideálne, pustiť sa do údržby černicového kra. Začnite teda už na jeseň, prípadne počas miernej zimy, ak nie sú mrazy. Ak to nestihnete, môžete počkať na začiatok jari, kým výkonky nezačnú pučať.
Toto na vás čaká
Po sezóne bude černicový ker hustý a konáre prepletené. Prvým krokom je vystrihanie všetkých odumretých – uschnutých výhonkov tesne nad pôdou. Potom sa zamerajte na tie, ktoré vyrástli tento rok, ale sú príliš slabé a v budúcej sezóne by nepriniesli dobrú úrodu. Tieto odstráňte, aby ker nebol zbytočne zahustený.
Následne sa pozrite na zdravé výhonky, ktoré však rastú nesprávnym smerom alebo mimo vyhradený priestor. Tie tiež odstráňte. Výsledkom by mali byť silné a perspektívne konáre pripravené na ďalšiu sezónu. Skráťte im bočné výhonky na približne 20 cm, čo znamená, že by mali mať 4 až 5 zdravých púčikov. Z nich vyrastú nové bočné výhonky, ktoré budú kvitnúť a prinášať plody o rok.
Čítajte aj Kvíz: Viete si poradiť v záhrade? Otestujte si svoje znalosti o praktických tipoch a šikovných trikoch záhradkárov