Vtáčie sťahovanie je energeticky veľmi náročné. Pri jeho skomplikovaní počasím môže dôjsť i k hromadnému úhynu. Najviac ohrozené sú mladé a neskúsené jedince hmyzožravých druhov vtáctva, ktoré si v daždivom a chladnom počasí nevedia nájsť potravu a rýchle sa vysilia. Nie je preto ničím výnimočným, že kŕdliky vtákov sa uchyľujú do sucha okenných parapetov a ani to, že cez otvorené okná sa natlačia priamo do bytov. Takéto prípade sú pre ornitológov bežnou praxou.
Ak nájdete na zemi už vysilené jedince, zoberte ich domov do krabice so servítkami, aby prečkali noc v suchu. Pár dní prežijú aj bez potravy, ale musia byť v pokoji a teple, radí SOS/BirdLife Slovensko na svojom facebookovom profile.
Belorítky i lastovičky v týchto dňoch tiahnú na zimoviská v Afrike
Spoločne s nimi migrujú aj niektoré druhy dravcov, napríklad sokol lastovičiar, ktorého neuveriteľné letecké schopnosti mu umožňujú uloviť tak obratné a rýchle vtáky ako sú lastovičky, belorítky, prípadne lastovičkám podobné dážďovníky. Rapídne ochladenie, ktorého sme svedkami v posledných dňoch, spôsobilo vyčerpanie hmyzožravých vtákov, ktoré sa tak stávajú oveľa ľahšou korisťou predátorov.
Čítajte aj Kvíz: Spoznáte vtáky na kŕmidlách? Otázku číslo 3 by mal uhádnuť každý. Zvládnete to bez chyby alebo zaváhate?Aj Záchranná stanica v Borinke má aktuálne plné ruky práce
„Včera sme do stanice prijali 23 lastovičiek a 2 belorítky. Sú to hmyzožravé vtáky, ktoré lovia lietajúci hmyz, takže teraz nielenže nemôžu pokračovat v ceste na juh, ale ani nemajú čo jesť. Spolu s ochladením je to pre ne veľká záťaž,“ napísali na svojom Facebooku.
Keď máte lastovičky či belorítky chúliace sa na parapete, sú v suchu a závetrí, nerušte ich, potrebujú šetriť energiu.
Odborníci radia, že ak vtáky nájdete premočené niekde na zemi, môžete ich opatrne zobrať do papierovej krabičky do tepla a sucha. Môžete im ponúknut misku s múčnymi červemi, vhodný je aj uvarený vaječný bielok.