Nerobte tieto 3 chyby pri pestovaní astier: Zistite, prečo vám nekvitnú a ako ich zachrániť skôr, než bude neskoro

Astry sú krásne kvety, ktoré nás tešia najmä v jeseni, no treba im venovať správnu starostlivosť.

17.09.2024 14:00
astry Foto:
debata
Video
Zdroj: Lucia Sedláček Harničárová/Canva

Aby ste si astry mohli užívať naozaj v plnej kráse, vyhnite sa týmto bežným pestovateľským chybám.

1. Nestriháte ich a nijak sa im nevenujete

Astry sú nenáročné trvalky, no vaša pozornosť im prospeje.

  • Ak budete pravidelne odstraňovať zvädnuté a suché časti, podporíte tým rast nových kvetných púčikov. Toto je obzvlášť dôležité pre vysoké jesenné druhy.
  • Ak astry v prvej polovici leta zastrihnete o tretinu, pomôžete im lepšie sa rozvetviť – vytvoria viac bočných výhonkov. Netvarované astry majú dlhé stonky, no málo kvetov.
  • Časté je napadnutie rastlín múčnatkou. V takom prípad etreba veľmi rýchlo odstrániť infikované listy. Pomôže to spomaliť šírenie choroby. Nakazené časti rastliny vyhoďte do komunálneho odpadu, nie na kompost.
veternica Čítajte viac Objavte dokonalé kvety jesennej záhrady: Sú originálne, nenáročné, super do vázy a schopné rásť aj takmer v tieni

2. Máte zle zasadené rastliny

Astry by ste po kúpe alebo rozmnožovaní mali sadiť tak hlboko, ako rástli pôvodne alebo v kvetináči. Ak ich vysadíte príliš hlboko, nebudú nasadzovať dosttaok kvetných púčikov a môžu začať odhnívať. Astry uprednostňujú pôdu s miernym obsahom živín, pričom niektoré nižšie druhy vhodné do skaliek sú na živiny absolútne nenáročné. Dávajte pozor, aby ste tieto trvalky neprehnojovali dusíkom, pretože jeho nadbytok môže spôsobiť, že budú náchylnejšie na napadnutie hubovými chorobami.

Koniec leta je ideálnym obdobím na vysádzanie astier kvitnúcich na jeseň a na jar. Najmä jesenné odrody by mali byť zasadené včas, aby sa pred zimou dobre zakorenili. Astry potrebujú dostatok vody. Ak trpia suchom, rýchlo sa na nich šíri múčnatka – biely povlak.

Foto: SHUTTERSTOCK
astry

3. Nedelíte ich

Jesenné astry zostanú vitálne a bohato kvitnúce, ak ich každých tri až päť rokov rozdelíte. Starším rastlinám sa bez tohto zásahu postupne začne prerieďovať stred a strácajú kompaktný tvar. Pri astrách, ktoré rastú na jednom mieste príliš dlho, hrozí aj riziko napadnutia Fusarium oxysporum sp. callistephi, huby, ktorá spôsobuje vädnutie a odumieranie nielen klíčiacich semenáčikov, ale aj dospelých jedincov. Ak sa tak stane, nakazené rastliny treba rýchlo odstrániť a vyhodiť do bežného odpadu, pretože spóry huby môžu prežiť v komposte niekoľko rokov. Astry by sa mali deliť ešte pred zimou, aby mali nové rastlinky pred príchodom mrazu dostatok času zakoreniť. Ak to však nestihnete, nezúfajte. Jar je tiež dobrým obdobím, no čím skôr, teda keď pôda po zime mierne preschne.

Dbajte na to, aby stanovište/miesto, ktoré im... Foto: SHUTTERSTOCK
astry Dbajte na to, aby stanovište/miesto, ktoré im vyberiete, astrám vyhovovalo. Väčšina z nich miluje slnko, a vysoké druhy potrebujú aj ochranu pred silným vetrom.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #jeseň #okrasná záhrada #astry #jesenné kvety
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december