Samozrejme, môžete obrať všetky zelené plody a nechať ich dozrieť na okennom parapete, ale ich chuť bude výrazne lepšia, ak dozrejú priamo na rastline. Ako teda zabezpečiť, aby rajčiny čo najlepšie využili posledné teplé slnečné lúče a vyfarbili čo najviac plodov?
1. Každý deň kontrolujte rastliny a odstráňte všetky plody s náznakom poškodenia
Ak zbadáte suchú hnilobu, plesne, poškodenia od hmyzu alebo prasknuté plody, okamžite ich odstráňte. Nie je účelné, aby rastlina investovala energiu do ich dozrievania.
2. Pokračujte vo vylamovaní zálistkov
Hoci už nie sú také časté, niektoré odrody stále produkujú nové výhonky, ktoré sú však iba plytvaním energiou rastliny.
3. Odstraňujte listy napadnuté plesňou rajčiakovou
Na konci sezóny môžete odstrániť viac listov ako v lete, keď hrozí nebezpečenstvo úpalu. V tomto období môžete odstrániť všetky poškodené listy až po strapec s čiastočne vyfarbenými plodmi.
Praktický tip
Ak pestujete rajčiny na voľnej hriadke, skúste na noc prehodiť cez rastliny bielu netkanú textíliu. Znížite tak teplotné výkyvy a ochránite plody aj listy pred orosením, čo pomôže spomaliť šírenie plesne.
4. Pravidelne zberajte plody
Nenechávajte plody prezrievať, najmä odrody so špecifickým vyfarbením ako ‘Limeto F1’, ‘Sungreen F1’ alebo ‘Evergreen’. Pri zelených rajčinách treba sledovať jemné zmeny farby a pevnosť plodu, aby ste vedeli, kedy sú zrelé.
5. Kolíkovým odrodám zrežte rastové vrcholy
Už nie je čas na to, aby všetky rajčiny dozreli, preto odstráňte strapce s naozaj drobnými plodmi. Skráťte rastový vrchol za 7. až 8. strapcom s dobre vyvinutými a čiastočne sa už vyfarbujúcimi rajčinami, aby rastlina sústredila energiu na plody s reálnou šancou na dozretie.
Čítajte aj Cibuľové šupky už nikdy nevyhadzujte: 7 geniálnych spôsobov, ako ich efektívne využiť v prospech domácnosti aj záhrady