Hrušky z vlastnej úrody chutia neporovnateľne lepšie, než tie zo supermarketu. Ovocie zo záhrady má lepšiu chuť, je sladšie a aromatickejšie aj preto, že môžete počkať na ideálny čas zberu.
Tento koláčik vymiešate superrýchlo, netreba doň múku a so šťavnatým ovocím chutí naozaj výborne.
Zoznam surovín a textový postup nájdete v recepte **Tvarohovo-pudingový koláč s hruškami ** na Varecha.sk
Od leta do zimy
V závislosti od odrody môže zber hrušiek trvať od júla do decembra.
- Sezónu otvárajú skoré letné odrody. Sú veľmi chutné, no náchylné na poškodenie a preto nie sú vhodné na dlhodobé skladovanie. Rýchlo zmäknú a sú citlivé na otlaky a plesne. V chladnej pivnici alebo v zeleninovej priehradke chladničky vydržia len niekoľko dní.
- Od októbra začína zber zimných hrušiek. Najskôr sú zvyčajne tvrdšie, menej citlivé a preto vhodnejšie na dlhodobé uskladnenie. Pri ideálnych podmienkach a s dostatočnou starostlivosťou môžu vydržať štyri až päť mesiacov.
Správne skladovanie teda začína už výberom odrody, a pri zbere a ukladaní do debničiek je potrebné dodržiavať niekoľko zásad.
Čo treba vedieť o skladovaní hrušiek?
Dôležité je rozlišovať medzi letnými odrodami, ktoré sa zberajú od júla, a zimnými hruškami. Letné sú málo trvanlivé a nevhodné na dlhodobé skladovanie. Zimné hrušky treba zberať pred dosiahnutím plnej zrelosti. Za ideálnych podmienok môžu vydržať štyri až päť mesiacov a postupne dozrievať, pričom sa u nich vyvíja plná aróma.
Náš tip: Na určenie správneho času zberu môžete skúšobne rozrezať niekoľko plodov. Ak sú semená hnedé, ale plody sú stále tvrdé, je čas na zber. Dôležité je skladovať len nepoškodené hrušky bez mäkkých alebo hnedých otlakov, plesní či stôp po škodcoch. Poškodené hrušky rýchlo hnijú a môžu nakaziť aj ostatné ovocie v pivnici.