Keď sa hovorí o kune v mestách a na dedinách, väčšinou ide o kunu skalnú (Martes foina). Tá je rozšírená v celej Európe a takmer v celej Ázii. V prírode sa kuny skalné skrývajú najmä v skalných štrbinách a v malých jaskyniach. Postupne sa však čoraz viac zdržiavajú aj v mestách a na dedinách, pretože im ľudské sídla ponúkajú výborné podmienky na život.
Kuna lesná (hôrna) (Martes martes), príbuzná kuny skalnej, je omnoho vzácnejšia. Jej prirodzeným prostredím sú listnaté a zmiešané lesy, no občas ju možno zahliadnuť aj vo veľkých parkoch. Je plachá, preto do ľudských sídiel zavíta len veľmi zriedka.
Ako identifikovať prítomnosť kún?
Všímajte si nasledujúce:
- Zvuky: nočné škrabanie alebo škrípanie, typické pre obdobie, keď sú kuny najaktívnejšie.
- Pachy: nepríjemný zápach moču alebo výkalov, často badateľný v blízkosti ich úkrytov.
- Poškodenié elektrické káble, izolácia alebo iné materiály, ktoré môžu byť výsledkom ich hryzenia.
Ako vyplašiť kunu z povaly?
Najväčšia hustota kún je v dedinských oblastiach s poľnohospodárskymi budovami a rodinnými domami. Tieto nočné samotárky každý rok privedú na svet tri až štyri mláďatá, ktoré sa na jeseň stanú samostatnými a opúšťajú teritórium matky. Mladé kuny sa potom pohybujú v okolí matkinho územia a snažia sa usadiť v susedných budovách, preto sa môže stať, že na jednej ulici budú obývať viaceré podkrovia.
Nie je jednoduché vyhnať kunu z jej nového teritória,
preto je dôležité včas podniknúť opatrenia, ktoré jej zabránia v preniknutí do domu. Staršie budovy často nemajú dostatočne izolované strechy, a zóny medzi strechou a betónovým alebo dreveným stropom bývajú zle utesnené. Ak renovujete takýto starší dom, všetky potenciálne vstupy by ste mali pred zaizolovaním zabezpečiť hustým drôteným pletivom.
Pamätajte na to, že kuna dokáže prejsť cez otvor s priemerom len 5 cm.
Ak sa kuna už usadila na povale, môže to byť nepríjemné. Tieto zvieratá sú veľmi hlučné a v noci často prechádzajú cez prázdne priestory drevených stropov alebo sa prehryzávajú cez strešnú izoláciu. Okrem toho sa kuny pária a niekedy bojujú o teritórium, čo spôsobuje hlasné dunenie, krik a syčanie.
Čítajte aj Neuveríte, čo všetko vypudí mačky z vašej záhrady! 10 rád vám ochráni záhony pred smradľavými hromádkami trusuTrvalo rušivé zvuky
Mnoho ľudí s problémami s kunami má úspech s tým, že na povalu umiestnia rádio, ktoré neustále hrá, alebo zariadenie na odpudzovanie kún, ktoré vysiela ultrazvukové signály (ľudia ich nepočujú). Hoci sa odporúča aj používanie odpudzovacích prostriedkov, ako sú psie chlpy, naftalínové gulôčky alebo špeciálne pasty, ich účinok je zvyčajne dočasný.