Možno si neuvedomujete, že tak skracujete trvanlivosť svojich plodín. Nie každý má v pivnici ideálnu teplotu a vlhkosť, no základné pravidlá skladovacej hygieny by mali dodržiavať všetci pestovatelia.
1. Vyčistite kúty, dezinfikujte police
Určite sa zhodneme, že čistá pivnica je základom dlhej trvanlivosti skladovanej úrody. Nezáleží, či ju máte pod domom, či ide o špeciálny podzemný sklad v záhrade, alebo využívate starú vodovodnú šachtu – všade musí byť čisto a bez plesní. Prvým krokom pred novým uskladnením je odstránenie všetkých zvyškov plodín z minulej sezóny. Regály a debničky dôkladne vyčistite slabým roztokom dezinfekčného prostriedku a nechajte ich poriadne vysušiť.
Čítajte viac Super tip, ako jablká vydržia až do jari. Stačí ich uložiť do debničiek s listami tohto stromu. Dôvod vás prekvapíVhodné je dezinfikovať aj celý priestor
- Pre menšie pivnice môžete použiť prostriedky určené na dezinfekciu vody, povrchov v domácnosti či bielenie. Po umytí nechajte miestnosť dôkladne vyvetrať.
- Vo väčších skladovacích priestoroch je vhodné vykonať sírenie. Na jeden kubický meter priestoru použite 7 g síry. Do miestnosti vstúpte najskôr po 24 hodinách a následne niekoľko dní intenzívne vetrajte, aby sa odstránili zvyšky síry, ktoré by mohli poškodiť skladované plodiny.
- Každých pár rokov by ste mali steny vybieliť, napríklad 20-percentným vápenným mliekom s prídavkom 5-percentnej modrej skalice. Na jeden meter štvorcový budete potrebovať asi liter tejto zmesi.
2. Vyčistite piesok po koreňovej zelenine
Ak na uskladňovanie koreňovej zeleniny používate piesok, prepláchnite ho horúcou vodou a nechajte presušiť. Tým eliminujete škodce a zárodky chorôb, ktoré mohli zostať po predchádzajúcej sezóne. Nezabudnite tiež dezinfikovať debničky, do ktorých piesok presypete.
3. Využívajte nízke debničky
Poskytujú najlepší prehľad o skladovanej úrode. Debničky by mali mať otvory nielen po stranách, ale aj na dne, aby bola zabezpečená správna cirkulácia vzduchu. Ovocie do nich ukladajte v jednej vrstve, aby ste mohli ľahko spozorovať, keď sa na niektorom plode objaví napríklad čierna hniloba. Čím skôr taký plod odstránite, tým menšie bude riziko, že nakazí aj ostatné. Pri ovocí je praktické obaliť každý plod papierom (alebo ho uložiť do slamy), čím sa zníži riziko šírenia chorôb v rámci jednej debničky.