Pestujte čučoriedky ako profík: Všetko, čo potrebujete vedieť o pôde, výsadbe, reze a bohatom zbere v jednom článku

Čučoriedky patria medzi ovocie, ktoré môžete pestovať takmer kdekoľvek na Slovensku. Jedným z ich najväčších benefitov je ich odolnosť proti chorobám a škodcom, čo umožňuje ekologické pestovanie bez nutnosti chemických zásahov.

26.09.2024 14:00
čučoriedky Foto:
debata

Hoci sú čučoriedky odolné, majú špecifické požiadavky na pôdu. Najlepšie sa im darí v piesočnatej až piesočnato-hlinitej pôde s vysokým obsahom organických látok a s veľmi kyslou pôdnou reakciou (pH 3,5 – 4,5). Vzhľadom na to, že takéto podmienky prirodzene na väčšine záhrad nenájdete, je potrebné pôdu upraviť. Ideálnym riešením je použitie vrchoviskovej rašeliny a kremičitého piesku, ktorými by ste mali nahradiť zeminu do hĺbky 45 až 50 cm. Na vápenatých pôdach sa odporúča použitie nepriepustnej fólie na okraje jám, aby sa predišlo neutralizácii kyslosti.

Dostupné sú hotové substráty určené na čučoriedky, no vždy si overte ich zloženie.
arónia čiernoplodá Čítajte aj Dôležité ovocie pri problémoch so štítnou žľazou, únave, tehotenstve, dojčení. Začnite deň s pohárikom šťavy a budete fit

Kedy a ako sadiť čučoriedky

Najlepším obdobím na výsadbu čučoriedok je jeseň alebo skorá jar. Rastliny tak majú dostatok času prispôsobiť sa novým podmienkam. Hoci čučoriedky znesú aj polotieň, na slnečnom mieste budú produkovať bohatšiu úrodu. Sadenice je dôležité zasadiť do rovnakej hĺbky, v akej rástli v škôlke, prípadne o 5 až 10 cm hlbšie. Ideálny rozstup pri výsadbe je 3 až 3,5 m medzi radmi a 1 až 1,5 m medzi rastlinami.

Nástielka z kôry ihličnatých drevín pomôže do... Foto: SHUTTERSTOCK
čučoriedky Nástielka z kôry ihličnatých drevín pomôže do istej miery udržať kyslé pH pôdy.

Tipy na úspešné pestovanie

Čučoriedky v nádobách Čučoriedky je možné pestovať aj v dostatočne veľkých nádobách, ktoré môžete zapustiť do zeme. Toto riešenie pomáha udržať optimálnu kyslosť substrátu dlhodobo.

Opelenie a výber odrôd Pestované odrody sú samoopelivé, no opelenie inou odrodou zvyšuje veľkosť plodov a celkovú úrodu. Odporúča sa vysadiť aspoň dve odrody, ktoré kvitnú v rovnakom období.

Zber čučoriedok Plody čučoriedok dozrievajú postupne, najskoršie odrody v teplejších oblastiach už koncom júna. Zrelosť poznáte podľa zmeny farby bobúľ zo zelenej na modrú. Plody dosiahnu plnú chuť 4 až 5 dní po vyfarbení. Zberajú sa ručne, pretože sú citlivé na otlačenie.

Foto: SHUTTERSTOCK
čučoriedky

Tvarovanie a rez

Rez čučoriedok býva často zanedbávaný, no je kľúčom k vysokej úrode a dlhej životnosti krov. Vhodný termín na rez je jar. Po výsadbe je dôležité rastliny skrátiť o polovicu až dve tretiny. Odstráňte výhonky s kvetnými púčikmi a poškodené vetvy.

Cieľom je pevný ker Tvarovanie čučoriedok by malo smerovať k vytvoreniu kra s 10 až 12 základnými výhonkami. Tento proces trvá niekoľko rokov, pričom každý rok vyberte 3 až 4 nové pevné výhonky. Slabé alebo poškodené vetvy odstráňte.

Foto: SHUTTERSTOCK
čučoriedky, čučoriedka kanadská

Odstraňovanie kvetných púčikov Hoci sa môže zdať kontraproduktívne, odstraňovanie kvetných púčikov v prvých rokoch pomáha podporiť rast silnejších výhonkov a koreňového systému. V plnej rodivosti, ak je príliš veľa kvetných púčikov, je potrebné vykonať prebierku, aby ker nebol vyčerpaný.

černice Čítajte aj Černice: správnym rezom ich udržíte pod kontrolou. Návod, ako zvládnuť rýchly rast a zachovať poriadok v záhrade

Obnova a starostlivosť o staršie kríky

Po troch rokoch začnú výhony čučoriedok starnúť a strácajú produktivitu. Aby ste obnovili ker, každý rok odstráňte 2 až 3 staré výhonky a nahraďte ich novými. Staré odstráňte tesne nad pôdou alebo ich odrežte na prevod na mladý výhonok.

Radikálny rez starých výsadieb Ak máte staršie a zanedbané čučoriedky, môžete ich omladiť radikálnym rezom celej nadzemnej časti. Potom je dôležité odstrániť burinu, rastliny pohnojiť a výdatne zaliať. Za krátky čas začnú vyrastať nové výhonky, ktoré sa rýchlo premenia na nové kry.

Pravidelnou starostlivosťou o čučoriedky a správnym rezom dosiahnete bohatú úrodu a zdravé rastliny na mnoho rokov.

Koláč s obľúbenými modrými bobuľkami čučoriedok sme zlepšili lahodným citrónovým krémom. Dokopy je to výborný a osviežujúci dezert.

Video

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #čučoriedky #drobné ovocie #pestovanie ovocia
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december