Hnedé struky so suchou šupkou zbierajte počas slnečného dňa. Po zbere ich môžete nechať pár dní presušiť a potom vylúskať semená. Ak sa vám to hodí, môžete začať s lúskaním aj okamžite a presušiť iba semená bez strukov. Na suchom a teplom mieste ich môžete nechať v otvorenej škatuli alebo v inej nádobe aj týždeň. Dobre vysušené semená sú jedným z hlavných predpokladov ich dlhodobej trvanlivosti. Struky, ktoré sú ešte zelené, by mali pokračovať v raste. Stále je čas, aby dozreli – babie leto im prospeje.
Čítajte aj Ako udržať orechy čerstvé celé roky? Nelúpať, zmraziť alebo... Metóda číslo tri rozdeľuje ľudí, no funguje perfektne!Skladovanie a príprava na budúcu sezónu
Pri zbere fazule nezabudnite ani na budúcu sezónu. Najväčšie a najzdravšie semená si odložte na sejbu v nasledujúcom roku, zatiaľ čo menšie si pripravte na kuchynské spracovanie. Skladujte ich v suchých, uzatvárateľných pohároch alebo v plechových dózach na tmavom a suchom mieste. Ak máte dostatok priestoru v mrazničke, môžete ich tiež zamraziť, a to platí aj pre semená, ktoré plánujete použiť na ďalšiu sejbu.
Opatrenia proti škodcom
Pri uskladňovaní fazule sa treba mať na pozore hlavne pred zrniarkou. Larvy tohto škodcu prenikajú do suchých semien a vyžierajú v nich otvory. Zrniarky preferujú vyššie teploty, čo znamená, že vývoj lariev, dospelých chrobákov a kladenie ďalších vajíčok na uskladnené semená fazule pokračuje aj počas zimy. Preto neriskujte, že sa vo vašich semenách nenachádzajú vajíčka škodcu, a radšej celú úrodu preventívne zmrazte.
Ako na to?
Stačí, keď čisté a vysušené semená dáte na 48 hodín do mrazničky. Po uplynutí tejto doby ich vyberte, nechajte rozmraziť, presušiť a uskladnite do uzatvárateľných nádob. Týmto spôsobom zničíte všetky potenciálne zárodky škodcu a dobre skladovaná fazuľa vydrží bez problémov roky.