Viete, že ovocie a zeleninu treba pri skladovaní oddeliť? Vyhnite sa aj ďalším štyrom chybám, ktoré ničia úrodu

Správne uskladnenie úrody je kľúčové pre jej chuť a trvanlivosť počas zimy. Zistite, prečo by ste nemali kombinovať ovocie so zeleninou, ako správne rozdeliť jablká podľa odrôd a prečo je nevyhnutné uskladňovať iba zdravé a suché plody.

01.10.2024 14:00
úroda, zber, skladovanie, debnička Foto:
debata

Toto sú praktické tipy, ako efektívne uskladniť ovocie a zeleninu, aby vám vydržali čo najdlhšie bez straty kvality.

1. Oddelené skladovanie ovocia a zeleniny je kľúčové

Ak máte možnosť, snažte sa ovocie a zeleninu uskladniť oddelene, pretože ich spoločné skladovanie môže negatívne ovplyvniť chuť a trvanlivosť úrody. Napríklad zemiaky nepatria k jablkám, pretože jablká môžu získať nepríjemnú zemiakovú pachuť. Mrkva zase môže spôsobiť, že jablká zhorknú. Ak nemáte inú možnosť, koreňovú zeleninu uskladniť aspoň v debničkách s vlhkým pieskom, čím predídete jej voľnému kontaktu s ostatnými plodinami.

Praktické uskladnenie koreňovej zeleniny v nevyhovujúcej - teplej pivnici
Video
Zdroj: Lucia Sedláček Harničárová

2. Zaveďte si systém v uskladnení jablkovej úrody

Aj v rámci jednej miestnosti sa odporúča zaviesť systém – napríklad rozdeliť jablká podľa obdobia dozrievania a dĺžky skladovania. Skoršie odrody dajte dopredu, aby ste ich mali na očiach a postupne konzumovali, zatiaľ čo dlhšie skladovateľné môžu byť uložené vzadu. Je však dôležité, aby ste si nechali prístup ku všetkým debničkám, pretože je potrebné pravidelne kontrolovať plody a odstrániť tie, ktoré začínajú hniť, aby ste predišli šíreniu chorôb.

Vo všeobecnosti pri uskladnení ovocia (jablká,... Foto: SHUTTERSTOCK
jablká, jablko, zber Vo všeobecnosti pri uskladnení ovocia (jablká, hrušky) nič nepokazíte teplotou 2 až 4 °C, na jar okolo 6 °C, ale nie viac ako 8 °C. Optimálna vzdušná vlhkosť je 80 až 90 percent.

3. Etylén skracuje skladovateľnosť neskorších odrôd

Dozrievajúce jablká a hrušky uvoľňujú plyn etylén, ktorý urýchľuje dozrievanie iných plodín a tým skracuje ich skladovateľnosť. Preto by sa v ideálnom prípade nemali skladovať skoršie a neskoršie odrody spolu. Realita však často nedovoľuje takéto rozdelenie, a tak je dôležité pravidelne kontrolovať stav uskladnených plodov.

chladnička, zelenina Čítajte aj Chladnička nie je pre všetkých: 8 druhov ovocia a zeleniny, ktorým chlad výrazne uberá na kvalite aj trvanlivosti

4. Zdravé plody sú základom dlhodobého skladovania

Do pivnice ukladajte len zdravé ovocie a zeleninu. Neuskladňujte mechanicky poškodené plody – obité ovocie, zlomené korene zeleniny alebo prasknuté hlávky kapusty. Takúto úrodu však ani nevyhadzujte, len ju spracujte ako prvú.

Foto: SHUTTERSTOCK
jablká, zber

5. Úrodu pred uskladnením vždy nechajte preschnúť

Pred uskladnením je dôležité nechať úrodu dôkladne vysušiť, najmä ak bola zbieraná po daždi alebo z vlhkej pôdy. Plody nechajte schnúť na mieste, kde dobre prúdi vzduch, ideálne do druhého dňa. Vydýchanie je potrebné hlavne pre zemiaky, pretože počas neho sa spevňuje ich šupka, čím sa pripravia na dlhší pobyt v pivnici.

Zemiaky si na uskladnenie trieďte podľa odrody.... Foto: SHUTTERSTOCK
zemiaky, zber Zemiaky si na uskladnenie trieďte podľa odrody. Myslite na to, že každá môže byť iný varný typ, preto sa lepšie hodí na kašu, prípadne na šalát.
zelenina, hokkaido, cuketa, kel, Čítajte viac Prečo vám úroda v pivnici rýchlo podlieha skaze? Dodržte 3 kľúčové pravidlá a zachráňte si plodiny pred plesňami

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #úroda #ovocie #zelenina #uskladnenie úrody
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december