Fio bankaFio banka

Zlikvidovali prvé hniezdo sršňa ázijského. V jeho vnútri môže byť až 500 královien. Hrozba pre včely a ovocné sady je realitou!

Na juhu Slovenska minulý týždeň potvrdili výskyt invázneho sršňa ázijského. Predstavuje hrozbu pre opeľovače vrátanie včiel, ktoré tvoria 80 percent ich potravy.

01.10.2024 15:12 , aktualizované: 08.10.2024 05:49
sršeň ázijský Foto:
debata (3)

Zároveň predstavuje hrozbu najmä pre ľudí, ktorí sú alergickí na bodavý hmyz, ale aj pre ovocinárov, pretože spôsobujú škody na úrode ovocných drevín a vo viniciach. TASR o tom informovala Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR s tým, že situáciu majú pod kontrolou odborníci.

Je sršeň ázijský hrozba pre včelárov a ovocinárov?
Video
Včelár a odborník na sršňa ázijského Milan Rusnák na prednáške porozprával o príchode invazívneho druhu sršňa ázijského, ktorý je hrozbou pre včelárov a ovocinárov. / Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

„Prvý potvrdený prípad výskytu sršňa ázijského bol nahlásený 28. septembra 2024 v meste Palárikovo (okres Nové Zámky), a to cez mobilnú aplikáciu prepojenú na systém rýchleho varovania, ktorý spravuje ŠOP SR,“ priblížil vedúci odboru propagácie a komunikácie ŠOP Andrej Švec. Odborníci zo štátnej ochrany prírody podnet preverili a potvrdili identifikáciu druhu. Paralelne druh potvrdili aj pracovníci Centra biológie a biodiverzity Slovenskej akadémie vied. Počas aktuálne prebiehajúcej terénnej obhliadky v spolupráci so Strednou odbornou školou Pod Bánošom v Banskej Bystrici spozorovali aj ďalšie jedince sršňa. Zároveň dohľadávajú jeho hniezda, ktoré následne odstránia v súlade s európskym plánom eradikácie.

AKTUALIZÁCIA SPRÁVY (7. 10. 2024): V Palárikove dohľadali, identifikovali a zlikvidovali hniezdo invázneho sršňa

Štátna ochrana prírody (ŠOP) v spolupráci s odborníkmi v pondelok zlikvidovala prvé objavené hniezdo sršňa ázijského na území Slovenska. Nachádzalo sa v Palárikove v okrese Nové Zámky, kde jeho výskyt potvrdila minulý týždeň ŠOP. Hniezdo sa nachádzalo vo výške 20 metrov a bolo veľké zhruba 80 centimetrov, povedal generálny riaditeľ ŠOP Štefan Kysel. Výskyt prípadných ďalších hniezd zatiaľ nie je potvrdený, ich dohľadávanie bude predmetom realizácie dohodnutých postupov všetkých zainteresovaných inštitúcií. Podľa dekana Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave Petra Fedora je sršeň ázijský klasickým príkladom biologickej invázie. „V roku 2004 sa objavil vo Francúzsku a postupne prechádza celou Európou. Rýchlosť invázie sa pohybuje v desiatkach až stovke kilometrov za rok. Keď sa vlani objavil v Českej republike a Maďarsku, už sme očakávali, že sa objaví aj u nás,“ povedal Fedor. Podľa vyjadrenia odborníkov je jeseň optimálne obdobie na likvidáciu sršňa ázijského. Práve na jeseň vrcholí jeho početnosť, vo vnútri hniezda sa nachádza zhruba 500 kráľovien, ktoré by na jar začali vytvárať nové kolónie. Každá z kráľovien dokáže počas roka naklásť až 15.000 vajíčok.

Foto: SHUTTERSTOCK
sršeň ázijský

„Druh sa pravdepodobne dostal na naše územie prirodzenou cestou z územia Maďarska, keďže jeho výskyt v Maďarsku bol zaznamenaný približne len 80 kilometrov od Palárikova,“ podotkol Švec. Aktuálne prebieha komunikácia s odborníkmi zo SAV, hasičským zborom, deratizérmi a špecialistami zo zahraničia.

Megachile sculpturalis, invázna, včela Čítajte aj Čakáme sršňa, prišla veľká včela. Viacerí vedci nezávisle od seba pozorovali nový invázny hmyz. Môže bolestivo bodnúť?
Môžu nám nové druhy hmyzu na Slovensku ublížiť?
Video
Rozhovor so zoológom Adriánom Purkartom z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislava. / Zdroj: TV Pravda

ŠOP odporúča včelárom, aby naďalej sledovali svoje včelstvá

a zvýšili pozornosť najmä na letáčoch, ale i v okolí včelníc. V prípade podozrenia výskytu je potrebné ho nahlásiť cez systém rýchleho varovania. „Zároveň upokojujeme verejnosť, že situáciu na Slovensku stále monitorujeme a je pod kontrolou odborníkov a špecialistov. Manipuláciu s príslušným druhom môžu len právnické a fyzické osoby, ktoré majú na to príslušné školenia a oprávnenia,“ skonštatoval Švec.

Foto: SHUTTERSTOCK
sršeń ázijský

Sršeň ázijský pochádza z Ázie a je zaradený medzi invázne druhy vzbudzujúce obavy EÚ. Dôvodom bola vysoká hrozba pre pôvodné druhy opeľovačov aj iné druhy hmyzu, ktoré predstavujú vysoký podiel opeľovačov. Tento invázny bol do Európy pravdepodobne donesený prostredníctvom lodnej dopravy, prvýkrát ho spozorovali v roku 2004 v juhozápadnom Francúzku. Druh podľa ŠOP prudko zvyšuje svoju populáciu a rýchlo sa šíri, najmä pozdĺž vodných tokov. V západnej Európe sa už niekoľko rokov úspešne rozmnožuje.

Foto: SHUTTERSTOCK
sršeň ázijský

Sršeň ázijský je o niečo menší než jeho európsky príbuzný sršeň, má výrazne žlté konce nôh a sfarbenie na hlave a hrudi je prevažne čierne so širokým oranžovým pásom na brušku.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 3 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #sršeň ázujský
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december