Kel patrí medzi najodolnejšie a najvýživnejšie druhy zeleniny, ktoré by nemali chýbať v žiadnej záhrade. Jeho pestovanie je jednoduché, zvládne aj nízke teploty, a preto je ideálny na zimné obdobie. Navyše, jeho všestranné využitie v kuchyni z neho robí obľúbenú surovinu nielen medzi zástancami zdravého stravovania. Či už siahnete po hlávkovom, ružičkovom alebo kučeravom keli, každý z nich ponúka unikátne chuťové vlastnosti a zdravotné benefity.
Kel je skvelým zdrojom vitamínu C, ktorý posilňuje imunitu, a vitamínu K, ktorý podporuje zdravie kostí a správnu zrážanlivosť krvi. Je tiež bohatý na vlákninu, čo prospieva tráveniu. Kel môžete využiť aj v rôznych receptoch – pripravte si napríklad výživnú kelovú polievku s mrkvou a zemiakmi, alebo pridajte listy kelu do smoothie pre extra dávku vitamínov. Kel patrí medzi odolné plodiny, ktoré nepotrebujú intenzívne chemické ošetrenie, čo z neho robí ideálnu voľbu pre ekologické pestovanie.
Kel hlávkový
Tento blízky príbuzný kapusty hlávkovej nie je medzi pestovateľmi až tak populárny, hoci má o niečo nižšie nároky na pestovanie. Hlavným dôvodom je zrejme to, že sa nehodí na mliečne kvasenie a jeho využitie v kuchyni je o niečo obmedzenejšie. Hlávky sú pevné a tvoria ich bublinovité listy, ktoré môžu byť guľaté alebo mierne špicaté. Farba listov sa pohybuje od žltozelených po sivozelené a majú výrazný voskový povlak. Aj keď tento kel nie je najpestrejší, čo sa týka tvaru a veľkosti, vyniká odolnosťou proti chladu. Existujú odrody, ktoré môžete pestovať aj v zime. Napríklad ‘Arkta’ zvládne mráz až do –15 °C, a ak ju necháte prezimovať v pôde, môžete ju zberať ešte na jar. Na zimu je však vhodné mladé rastliny prihrnúť pôdou, aby ich nepoškodil ťažký sneh. Na zimné uskladnenie sú ideálne jesenné odrody, ktoré vydržia až do mája.
Kel je skvelá voľba pre tých, ktorí hľadajú odolnú, chutnú a výživnú zeleninu, ktorá obohatí nielen jedálny lístok, ale aj záhradku.