V lete zobrali útokom záhrady, teraz byty. Tieto triky proti smradľavým bzdochám fungujú - aj proti červeným „električkám“

Bzdochy, známe aj ako smradľavé chrobáky, sú stále bežnejšie nielen v záhradách, ale aj v domácnostiach.

09.10.2024 14:00
bzdocha Foto:
debata

Patria do čeľade bzdochovité (Pentatomidae), a nájdete ich v celej Európe. Sú nepríjemné nielen svojím zápachom, ale môžu tiež poškodzovať úrodu a rastliny. Na Slovensku sa vyskytuje približne 40 druhov, z ktorých najznámejšie sú bzdocha zelenkastá (Palomena prasina) a nepôvodná bzdocha Halyomorpha halys, ktorá bola do Európy zavlečená z východnej Azie. Prvotný výskyt zaznamenali v Lichtenštajnsku počas roka 2004.

Halyomorpha halys Foto: SHUTTERSTOCK
Halyomorpha halys Halyomorpha halys

Prečo bzdochy smrdia?

Bzdochy z čeľade Pentatomidae smrdia, pretože uvoľňujú špeciálny obranný sekrét, ktorý produkujú v špeciálnych žľazách. Tento sekrét má veľmi nepríjemný zápach, ktorý slúži na odplašenie predátorov, ako sú vtáky alebo pavúky, a tiež na ochranu pred stresujúcimi situáciami, napríklad keď sa ich pokúsite chytiť alebo premiestniť. Zápach sa uvoľňuje iba vtedy, keď sa bzdochy cítia ohrozené, inak bežne nesmrdia. Tento obranný mechanizmus je pre ne dôležitý, pretože im pomáha prežiť v nebezpečných situáciách.

Komáre, bzdochy - prichádzajú druhy, ktoré na Slovensku nikdy neboli. Ako si ochrániť našu prírodu?
Video
Zdroj: TV Pravda

Problematický záhradný škodca

Bzdochy s bodavocicavými ústnymi orgánmi sa živia cicaním rastlinných štiav, čo môže spôsobiť značné škody na úrode. Sú to polyfágy čo znamená, že môžu napádať stovky rozličných druhov rastlín. Pre pestovateľov sú najväčším problémom na rajčinách, paprikách, fazuli, malinách, viniči, ale aj na ovocných stromoch (marhule, jablone, broskyne, hrušky). Pri cicaní rastlinných štiav môže dôjsť k deformácii plodov čo znižuje úrodu, alebo ju chrobáky znehodnocujú zápachom. Na listoch napadnutých hostiteľov sa kvôli poškodeniu vytvárajú nekrotické škvrny. V niektorých prípadoch môžu bzdochy prenášať vírusy a baktérie, ktoré ďalej poškodzujú rastliny.

Bzdocha zelenkastá
bzdocha zelenkastá Bzdocha zelenkastá
Bzdochy sa na konci sezóny často zhlukujú v ľudských príbytkoch a môžu vás tak obťažovať charakteristickým zápachom.

Ako sa zbaviť bzdôch v záhrade a v byte?

Bzdochy sú síce nepríjemné a môžu poškodzovať úrodu, no ich prítomnosť v domácnosti alebo záhrade sa dá zvládnuť pomocou preventívnych opatrení a vhodných metód boja. Nie je to jednoduché a nikdy nebudete 100-percentne úspešní, no výskyt chrobákov dokážete obmedziť na prijateľnú mieru. Platí však, že ak vám budú odporúčať účinný insekticíd, neverte im. U nás totiž nie je momentálne povolený žiadny chemickýprípravok proti týmto škodcom.

1. Rastlinné odpudzovače

Bzdochy nemajú rady intenzívne vône. Rastliny ako levanduľa, mäta, citrusy, eukalyptus a cesnak ich prirodzene odpudzujú. Môžete ich vysadiť blízko okien, aby ste zabránili bzdochám preniknúť dovnútra. V zime môžete položiť na radiátory citrusové šupky alebo použiť éterické oleje.

2. Domáci postrek

Jednoduchý a účinný spôsob, ako sa zbaviť bzdôch, je postrek zo saponátu a octu. Zmiešajte liter vody, polievkovú lyžicu tekutého mydla a polievkovú lyžicu octu. Tento roztok aplikujte na napadnuté rastliny, najmä na spodné časti listov, kde sa bzdochy zvyknú skrývať. Nastriekať ho môžete aj na vonkajšie rámy okien alebo balkónové dvere.

3. Mechanická ochrana

Aby ste zabránili bzdochám vniknúť do domu, uistite sa, že okná a dvere sú dobre utesnené a sieťky sú nepoškodené. Dôležité je opraviť všetky praskliny a diery, cez ktoré by sa hmyz mohol dostať dovnútra.

4. Prirodzení nepriatelia

Niektoré vtáky a pavúky sú prirodzenými predátormi bzdôch. Podporou biodiverzity v záhrade, napríklad vytváraním hniezdnych možností pre vtáky, môžete pomôcť udržať populáciu bzdôch pod kontrolou.

škorec lesklý, záhrada, vtáčia búdka, kŕmenie mláďat Čítajte aj Spoznajte 5 najvýkonnejších požieračov škodlivého hmyzu: Udržte ich celoročne v záhrade a zabudnite na špeciálne postreky
Cifruša bezkrídla
Cifruša bezkrídla Cifruša bezkrídla

Neprehliadnuteľný chrobák s výraznými farbami

Cifruša bezkrídla (Pyrrhocoris apterus), známa ako električka je ľahko rozpoznateľná vďaka nápadnému červeno-čiernemu sfarbeniu. Najčastejšie ju nájdete v blízkosti lipy a slezovitých rastlín, ktorých semenami sa živí. Vzhľadom k ľuďom a zvieratám je neškodná, no v prípade, že sa zhromaždí vo veľkom množstve, môže byť nepríjemná. Je známa tým, že pri ohrození vylučuje obrannú látku s nepríjemným zápachom, podobne ako bzdochy z čeľade Pentatomidae. Na rozdiel od nich však nie je významným škodcom pestovaných plodín. Svojou hromadnou prítomnosťou môže len narušiť komfort záhrady.

Cifruša bezkrídla
Cifruša bezkrídla Cifruša bezkrídla

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #bzdochy
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december