S blížiacou sa zimou a skracujúcimi sa dňami sa aj stromy začínajú pripravovať na chladnejšie obdobie. Zelený pigment – chlorofyl -, ktorý doteraz v listoch výrazne dominoval a bol zodpovedný za fotosyntézu, sa postupne rozkladá a dáva možnosť aj iným rastlinným farbivám ukázať sa. Týmto spôsobom sa na povrch dostávajú žlté a oranžové pigmenty, ako karotenoidy a xantofyly, ktoré sú v listoch prítomné počas celého roka, ale v letných mesiacoch ich prevládajúca zelená farba potláča. Niektoré druhy stromov prefarbujú rýchlejšie než iné.
Červené odtiene a ich význam
Stromy, ktoré na jeseň získavajú červenú farbu, ako je napríklad ambrovník styraxový (Liquidambar styraciflua), produkujú iné farbivá známe ako antokyány. Nie sú zodpovedné za fotosyntézu, ale vedci sa domnievajú, že sa v listoch tvoria ako ochrana pred UV žiarením. Pomáhajú chrániť rozkladové produkty chlorofylu a iných farbív pred degradáciou. Zvlášť intenzívne červené odtiene možno pozorovať počas chladného, no zároveň slnečného jesenného počasia.
Príprava na zimu
Ako sa farby listov menia, stromy sa pripravujú na zimný spánok. V miestach, kde sa listy pripájajú ku konárom, sa vytvára tenká korková vrstva, ktorá uzatvára cievne zväzky, cez ktoré pôvodne prúdi voda a živiny. Tento proces zabraňuje prenikaniu parazitov a patogénov do stromu. Keď je korková vrstva hotová, listy sa uvoľňujú a padajú na zem. Niektoré opadavé druhy stromov však majú schopnosť, ponechať si aj už uschnuté listy na konároch až do jari, kým nezačnú opäť pučať. Typické je to napríklad pre hraby alebo buky, čo sa prejavuje najmä pri ich použití v živých plotoch.
Jesenné prefarbovanie listov je fascinujúci prírodný jav, ktorý sa nielenže podieľa na krásnej palete farieb, ale aj na príprave stromov na zimu. Týmto spôsobom si stromy zabezpečujú výživu na nasledujúcu sezónu a chránia sa pred nepriaznivými podmienkami. Jeseň tak nielenže osviežuje krajinu nádhernými farbami, ale tiež nám ukazuje, ako zložitý a krásny je cyklus života v prírode.
Čítajte viac Jedinečný ker zaujme už z diaľky, priláka pohľady a okrasné záhony posunie na vyšší level: Toto sú pravé perly záhrady!Top stromy do jesennej záhrady
- Rôzne odrody javora dlaňovitolistého (Acer palmatum), ktoré je známy aj ako javor japonský vynikajú obzvlášť pôsobivou paletou červených a žltých odtieňov.
- Rovnako tak pavinič (Parthenocissus) sa v najkrajšom svetle ukazuje práve na jeseň. Listy sú podľa druhu päťdielne alebo vajcovité až trojcípe v oranžových až sýtočervených odtieňoch.
- Za zmienku stoja aj všetky opadavé druhy bršlenov (Euonymus), ktorých farby jesenných listov sú obzvlášť svietivé.
- Čerešňa (Prunus serrula) zaujme červeným olistením aj krásnymi detailami na kôre.
- Ambrovník styraxový (Liquidambar styraciflua) je jedným z najkrajšie sa vyfarbujúcich okrasných stromov.
- Krásnoplod ‘Profusion’ (Callicarpa bodinieri var. giraldii) očarí v neskorej jeseni nápadnými ozdobami – fialovými gulôčkami plodov.
- Parócia perzská (Parrotia persica) svieti doďaleka jasnou oranžovou až bordovočervenou a nakoniec žltou farbou.