Znižuje úzkosť, alergie aj zápaly a v záhrade pôsobí ako nádherná okrasná trvalka – čo ešte dokáže táto liečivka?

Hoci patrí medzi najlepšie liečivé byliny, u nás je táto rastlina relatívne málo známa. Je to škoda, pretože pomáha pri rôznych zdravotných problémoch, od kožných ochorení cez tráviace a srdcové ťažkosti až po psychické stavy.

10.10.2024 06:00
Šišak bajkalský Foto:
debata

Šišak bajkalský (Scutellaria baicalensis) pochádza z Ázie a voľne v prírode na Slovensku nerastie, no môžete ho pestovať ako trvácu okrasnú bylinu. Je nielen pekný, ale tiež veľmi užitočný. Často sa uvádza aj pod ľudovým označením huang qui.

Šišak kvitne na prelome leta hlavne fialovými, no niekedy aj modrými, ružovými či bielymi kvetmi, ktoré oživia každý trvalkový záhon. Rastlina dorastá do výšky pol metra, niekedy aj viac. Okrem toho, že je estetická, má aj liečivé vlastnosti, keďže v tradičnej východnej medicíne patrí medzi 50 najdôležitejších liečivých bylín.

Ako šišak pestovať?

Najjednoduchšie je zakúpiť sadenice, pretože pri pestovaní zo semien si na kvety počkáte približne desať rokov. Ideálnym miestom na jeho pestovanie je slnečné stanovište, no darí sa mu aj v miernom polotieni. Dôležité je, aby pôda nebola premočená. Staršie rastliny zvládnu aj suchšie prostredie, kde šišak vytvára silné korene.

Liečivé časti rastliny

Najväčšiu liečivú hodnotu majú korene z troj- alebo štvorročného šišaka bajkalského. Na liečebné účely sa však používajú aj listy a vňať. Obsah liečivých látok v rastline klesá počas kvitnutia, ale znovu stúpa, keď dozrievajú semená. Vňať je najlepšie zbierať pred kvitnutím. Korene sa zbierajú buď na jar, alebo na jeseň. Tak ako vňať, aj korene sa dajú sušiť.

Prečo je taký cenený?

Táto nenápadná trvalka má veľmi široké liečebné využitie. Šišak bajkalský pomáha:

  • znížiť krvný tlak, zmierňuje kŕče a upokojuje.
  • Je veľmi účinný pri tlmení prejavov alergií, ekzémov, žihľavky a sennej nádchy.
  • Má pozitívny vplyv pri psychických problémoch – znižuje úzkosť, depresiu a zvyšuje odolnosť proti stresu.
  • Vďaka protizápalovým účinkom je prospešný pri problémoch s dýchacími cestami, pečeňou, obličkami či kĺbmi.

Pri užívaní odvarov alebo tinktúr je však potrebné vyhýbať sa alkoholu a rastlina nie je vhodná pre tehotné ženy. Po šiestich týždňoch užívania sa odporúča dať si aspoň dvojtýždňovú pau­zu.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #trvalka #liečivka
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december