Hloh: Prírodná pomoc pre zdravé srdce a pokojný spánok. Zistite, prečo by ste ho mali vyskúšať a kedy sa z lieku stáva jed

Hloh patrí medzi rastliny s výnimočnými liečivými vlastnosťami, najmä pre srdce. Táto nenápadná drevina, rastúca voľne v prírode, je práve obsypaná množstvom tmavo červených plodov, preto by ste nemali váhať nazberať si ich.

12.10.2024 06:00
hloh obyčajný Foto:
debata (1)

Či už chcete predchádzať arytmii, infarktu, alebo znížiť krvný tlak, hloh je výborným pomocníkom na ceste k lepšiemu zdraviu. Okrem toho dokáže zlepšiť prekrvenie, výkonnosť a dokonca potlačiť depresiu. Poradíme vám, ako ho bezpečne rozoznať a využiť naplno.

Ako hloh spoznať?

Rod hloh (Crataegus) zahŕňa približne 200 druhov, no na Slovensku sa vyskytujú hlavne dva – hloh obyčajný (C. laevigata) a hloh jednosemenný (C. monogyna). Ich plody sú jedlé a na pohľad pripomínajú šípky, no sú oválnejšie s čiernou korunkou na špičke. Rastú v strapcoch. Pre drevinu sú typické troj- až sedemlaločnaté listy, ktoré na jeseň krásne zožltnú.

Hloh môže byť aj okrasným prvkom záhrady. Používa sa do živých plotov, pretože výborne znáša rez. Existuje mnoho šľachtených odrôd s väčšími plodmi a krásnymi kvetmi v rôznych farbách.

Hloh stredomorský vhodný na výsadbu do záhrad. Foto: SHUTTERSTOCK
hloh stredomorský Hloh stredomorský vhodný na výsadbu do záhrad.

Prečo je taký cenný?

Hloh sa stal stredobodom záujmu medicíny už koncom 19. storočia, keď írsky lekár Green objavil jeho pozitívne účinky na srdce. Rastlina dokázala zmierniť tlak a upokojiť srdcový tep, pomáhala pri bolestiach na hrudníku a regulovala srdcový rytmus. Tinktúry z hlohu boli v mnohých prípadoch účinnejšie ako vtedajšie lieky. Vďaka tomu bol tento druh označený za „najcennejší objav 19. storočia“.

V ľudovom liečiteľstve má hloh pevné miesto už... Foto: SHUTTERSTOCK
hloh V ľudovom liečiteľstve má hloh pevné miesto už naozaj dlhé desaťročia a okrem liečby srdcových porúch sa uplatňoval aj pri reumatizme či žalúdočných ťažkostiach.

Účinky hlohu na zdravie

Plody hlohu sú bohaté na flavonoidy, vitamín C, betakarotén a pektíny. Zlepšujú priechodnosť ciev, prekrvenie srdca a končatín, znižujú krvný tlak a chránia srdce pred arytmiou a infarktom. Ich pravidelná konzumácia môže zlepšiť pamäť a výkonnosť, a taktiež pomáhajú potlačiť depresiu. Hloh má využitie aj v kozmetike, keďže upokojuje podráždenú pokožku a neutralizuje účinky UV žiarenia.

Šišak bajkalský Čítajte aj Znižuje úzkosť, alergie aj zápaly a v záhrade pôsobí ako nádherná okrasná trvalka – čo ešte dokáže táto liečivka?

Ako hloh (ne)konzumovať?

Pri prechádzke v prírode si môžete bez obáv odtrhnúť zopár bobuliek a hneď ich aj ochutnať. Sú síce menej chutné ako šípky, no majú liečivé účinky. Môžete ich jesť surové, pripraviť si z nich pyré alebo čaj. Avšak, ak užívate lieky na srdce či tlak, alebo ste tehotná, poraďte sa so svojím lekárom, pretože pri koncentrovanej forme hlohu môžu nastať nežiaduce interakcie.

Plody hlohu dozrievajú v septembri až októbri a... Foto: SHUTTERSTOCK
hloh Plody hlohu dozrievajú v septembri až októbri a zo všetkých druhov sú jedlé aj čerstvé, bez tepelnej úpravy. Môžete ich spracovať podobne ako bobuľové ovocie na džemy, sirupy, pyré. Dužiny je však málo a jej chuť nevýrazná, preto je dobré, hloh v týchto prípadoch kombinovať s iným ovocím.

Zber a spracovanie

Na jar sa zberajú kvety a listy. Plody sú typické pre jeseň. Môžu sa sušiť na čaj alebo spracovať na tinktúry.

Recept na výborný šípkový likér
Video
Zdroj: Lucia Sedláček Harničárová

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 1 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #hloh obyčajný
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december