Či už chcete predchádzať arytmii, infarktu, alebo znížiť krvný tlak, hloh je výborným pomocníkom na ceste k lepšiemu zdraviu. Okrem toho dokáže zlepšiť prekrvenie, výkonnosť a dokonca potlačiť depresiu. Poradíme vám, ako ho bezpečne rozoznať a využiť naplno.
Ako hloh spoznať?
Rod hloh (Crataegus) zahŕňa približne 200 druhov, no na Slovensku sa vyskytujú hlavne dva – hloh obyčajný (C. laevigata) a hloh jednosemenný (C. monogyna). Ich plody sú jedlé a na pohľad pripomínajú šípky, no sú oválnejšie s čiernou korunkou na špičke. Rastú v strapcoch. Pre drevinu sú typické troj- až sedemlaločnaté listy, ktoré na jeseň krásne zožltnú.
Hloh môže byť aj okrasným prvkom záhrady. Používa sa do živých plotov, pretože výborne znáša rez. Existuje mnoho šľachtených odrôd s väčšími plodmi a krásnymi kvetmi v rôznych farbách.
Prečo je taký cenný?
Hloh sa stal stredobodom záujmu medicíny už koncom 19. storočia, keď írsky lekár Green objavil jeho pozitívne účinky na srdce. Rastlina dokázala zmierniť tlak a upokojiť srdcový tep, pomáhala pri bolestiach na hrudníku a regulovala srdcový rytmus. Tinktúry z hlohu boli v mnohých prípadoch účinnejšie ako vtedajšie lieky. Vďaka tomu bol tento druh označený za „najcennejší objav 19. storočia“.
Účinky hlohu na zdravie
Plody hlohu sú bohaté na flavonoidy, vitamín C, betakarotén a pektíny. Zlepšujú priechodnosť ciev, prekrvenie srdca a končatín, znižujú krvný tlak a chránia srdce pred arytmiou a infarktom. Ich pravidelná konzumácia môže zlepšiť pamäť a výkonnosť, a taktiež pomáhajú potlačiť depresiu. Hloh má využitie aj v kozmetike, keďže upokojuje podráždenú pokožku a neutralizuje účinky UV žiarenia.
Čítajte aj Znižuje úzkosť, alergie aj zápaly a v záhrade pôsobí ako nádherná okrasná trvalka – čo ešte dokáže táto liečivka?Ako hloh (ne)konzumovať?
Pri prechádzke v prírode si môžete bez obáv odtrhnúť zopár bobuliek a hneď ich aj ochutnať. Sú síce menej chutné ako šípky, no majú liečivé účinky. Môžete ich jesť surové, pripraviť si z nich pyré alebo čaj. Avšak, ak užívate lieky na srdce či tlak, alebo ste tehotná, poraďte sa so svojím lekárom, pretože pri koncentrovanej forme hlohu môžu nastať nežiaduce interakcie.
Zber a spracovanie
Na jar sa zberajú kvety a listy. Plody sú typické pre jeseň. Môžu sa sušiť na čaj alebo spracovať na tinktúry.