Ak figovník nerastie podľa vašich predstáv – či už príliš bujnie alebo zaostáva v raste – môžete to napraviť správnym rezom. Figovník totiž rez veľmi dobre znáša a po ňom ešte lepšie obrastá. Je dôležité vedieť, že táto drevina najlepšie rodí na kratších bočných výhonkoch, takže nerezanie by mohlo viesť k zbytočne dlhým konárom, čo by znížilo úrodu. Preto je rez figovníkov nevyhnutný. Treba však zvoliť správny termín.
Dvojnásobná úroda
Väčšina odrôd figovníka prináša úrodu dvakrát ročne už aj v našich podmienkach. Prvá dozrieva začiatkom leta na minuloročných výhonkoch, zatiaľ čo druhá sa tvorí na tohtoročných výhonkoch a mala by dozrieť neskoro na jeseň. Závisí to však od podmienok, umiestnenia rastliny a sezónneho počasia.
Kedy je správny čas rezať figovník?
Rezať figovník sa odporúča na jar po posledných mrazoch, pretože vtedy najlepšie uvidíte poškodené a namrznuté časti. No ak rastlina už rodí, týmto rezom sa pripravíte o veľkú časť letnej (prvej) úrody. Preto je dobré, v tomtoobdobí nerobiť silné zásahy do štruktúry rastliny, ale ozaj len vystrihnúť poškodené výhonky. Ďalší možný termín je po zbere prvej úrody. Ak však zvolíte tento termín, treba sa zmieriť s tým, že jesenná úroda bude slabšia. Ona však býva už aj prirodzene slabšia a v niektorých oblastiach rastlina vôbec nezarodí, preto sa tento termín považuje za vhodnejší na hlbšie rezy. Figovník oba termíny zvládne bez problémov a po reze opäť pekne obrastie.
Takto nie!
Naopak, čo sa neodporúča, je rez po druhej úrode tesne pred zimou. Tým by ste mohli odstrániť veľkú časť obrastu, čo by mohlo ohroziť rastlinu v prípade tuhej zimy. Môže sa totiž stať, že ak namrzne väčšia časť neorezaného figovníka, poškodené výhonky na jar odstránite a figovník tým preriedite. Ak, ale, namrzne orezaná rastlina, preriedenie môže byť až príliš silné a úroda tak nulová.
Tvar figovníka si prispôsobte podľa potreby
Figovníku neprekáža ani hlbší rez do starších častí. Ak máte staršiu rastlinu, ktorej tvar už nevyhovuje, môžete ju pokojne zrezať a ošetriť väčšie rany štepárskym voskom alebo balzamom. Z takzvaných „spiacich púčikov“ neskôr vypučia nové výhonky, z ktorých si vyberiete tie, čo najlepšie vyhovujú vášmu zámeru a vytvoríte novú kostru kra alebo korunku stromčeka.
Čítajte viac Všetci si chvália sladké plody, no len málokto vie, akú úžasnú silu majú ich listy: Znížia cholesterol, upravia tlak a nielen toPri samotnom reze odstráňte:
- Výhonky, ktoré rastú smerom dovnútra kra, pretože hustý ker má tendenciu slabo rodiť a plody v tienistých častiach nedozrievajú.
- Namrznuté výhonky až do zdravého dreva. Najčastejšie sú poškodené mladé, minuloročné výhonky, ale rez ich povzbudí k rozkonárovaniu.
- Pravidelne každých pár rokov odstráňte jednu zo starých častí kra a nahraďte ju novými výhonkami, aby sa rodivá zóna neposúvala príliš vysoko.