Okrem toho táto drevina poskytuje široké spektrum využitia nielen v kuchyni, ale aj v tradičnej medicíne a objavuje sa tiež v ľudovej mágii. Poďme si o nej povedať viac.
Prispôsobivá „pionierka“
Jarabina vtáčia (Sorbus aucuparia) je známa svojou nenáročnosťou na pôdu a schopnosťou rásť aj v nehostinných podmienkach. Darí sa jej na pôdach chudobných na živiny, od mierne vlhkých po suchšie, s kyslou pôdnou reakciou. Pre tieto vlastnosti je označovaná ako pionierska drevina, ktorá sa rýchlo rozširuje na rúbaniskách a rumoviskách. Nájdete ju tiež pri cestách, na okrajoch listnatých lesov, lúkach a medziach, od nížin až po vysokohorské pásma. V mestách sa jarabina často vysádza do parkov pre jej estetickú a ekologickú hodnotu. Špeciálne vyšľachtené odrody sa objavujú aj v súkromných záhradách a sú skvelými okrasno-úžitkovými drevinami.
Najbohatšie úrody prinášajú 10– až 15-ročné stromy, ktoré sú práve na vrchole rodivosti.
Oranžový poklad plný živín
Plody jarabiny vtáčej sú jedinečné pre vysoký obsah vitamínu C, karotenoidov, flavonoidov, kyseliny jablčnej a mnohých ďalších minerálnych látok, ako sú železo, vápnik, horčík a draslík. Surové plody by sa však nemali konzumovať kvôli vyššiemu obsahu kyseliny parasorbovej, ktorá môže spôsobiť nevoľnosti. Sušením alebo varením sa však tento účinok neutralizuje. Napriek častému výskytu a jednoduchému zberu jarabiny sa jej výnimočná nutričná hodnota využíva len málo. Plody obsahujú bioaktívne látky s vysokou antioxidačnou aktivitou a vlákninu, ktoré sú dnes predmetom záujmu pri výrobe funkčných potravín a nutraceutík. Jarabina by mohla byť vďaka svojim prirodzeným živinám perspektívnym ovocím pre budúcnosť.
Do rodu jarabín patrí napríklad i jarabina mukyňová, jarabina brekyňová, jarabina oskorušová a jarabina moravská sladkoplodá patriaca medzi ovocné druhy.
Všestranné využitie v kuchyni
Ak sa plody rozhodnete nasušiť, najlepšie to ide na vzduchu, mimo priameho slnka, s následným dosušením v rúre alebo sušičke pri teplote okolo 50 °C. Zo sušených plodov sa pripravuje lahodný čaj, ktorý posilňuje imunitu a pomáha pri liečbe chrípky a prechladnutia. Čerstvé plody sa dajú použiť na výrobu džemu, šťavy, kompótu, alebo ako skvelá náhrada brusníc k divine. V poľskej kuchyni je obľúbeným nápojom jarabinka – alkoholický likér vyrobený z jarabín. Menej známe, no zaujímavé je využitie plodov na výrobu octu, ktorý sa dá použiť v kuchyni podobne ako jablčný.
Recept na jarabiny àla brusnice
Ingrediencie:
- 1 kg čerstvých plodov jarabiny
- 800 g cukru
- kúsok celej škorice
Postup: Jarabiny nasypte do vriacej vody a krátko povarte. Sceďte, preložte do hrnca, podlejte troškou vody, pridajte škoricu a cukor. Na miernom ohni zahrievajte, kým sa cukor nerozpustí. Nakoniec povarte 5 minút, pozbierajte penu a horúcu zmes naplňte do zaváraninových pohárov. Otočte hore dnom a nechajte vychladnúť.
Liečivé účinky
Jarabina má v ľudovom liečiteľstve dlhú tradíciu. Čaj z jej plodov sa používa na prečistenie obličiek a močových ciest. Plody podporujú činnosť čriev, zmierňujú bolesti kĺbov pri reumatizme a dne. Majú výborné antioxidačné vlastnosti, zvyšujú obranyschopnosť organizmu a pomáhajú pri zápaloch priedušiek. Jarabina je skvelý prostriedok proti jarnej únave a podporuje regeneráciu organizmu.
Jarabina v ľudových poverách
- Jarabina bola vždy považovaná za čarovnú rastlinu, ktorá chránila pred zlými duchmi, čarodejnicami a bleskami.
- V germánskej mytológii je táto rastlina zasvätená bohu hromu a blesku Thorovi, ktorý bol najsilnejší zo všetkých bohov. Za klasický nástroj, ktorým podľa legendy zabíjal všetky zlé bytosti, považovali jeho kladivo Mjölnir.
- Drevina bola posvätná najmä pre kultúru Keltov, považovali ju za symbol stromu života. Ich etnické skupiny, známe tiež ako Galovia, začali pôsobiť od polovice 2. tisícročia pred n. l. aj v strednej Európe. Keltský strom života, ktorý symbolizoval silu prírody a ochranu zdravia človeka, si popularitu zachoval dodnes.
- Vo Walese sa jarabiny tradične vysádzali na cintorínoch a bolo zakázané ich rúbať. V Škótsku a Írsku sa do ich kôry bežne vyrývali mená blízkych, aby tak žijúcim príbuzným poslúžili ako spomienka na nich.
- Konáre jarabiny pre pohanské prírodné kulty slúžili aj ako pentakel, symbol ochrany pred nešťastím, zlom a čarami bosoriek.
- Dnes tento talizman viacerým pomáha udržať si v živote harmóniu, dobré vzťahy, integráciu v partnerstve, ale aj súlad s milencami či manželmi.