Úžasná záchrana vzácneho sokola: vďaka inovatívnym búdkam v roku 2024 z hniezd úspešne vyletelo až 148 mláďat

Záchrane sokola rároha sa venuje Ochrana dravcov Slovenska/Raptor Protection of Slovakia (RPS), ktorá spolu so Slovenskou elektrizačnou prenosovou sústavou (SEPS) nainštalovala špeciálne búdky na elektrické stožiare či ochranné prvky na elektrické vedenie.

17.10.2024 14:00
sokol rároh Foto:
debata

Aj vďaka týmto opatreniam vyviedlo 52 párov sokola rároha v tomto roku celkovo 148 mláďat. TASR o tom informoval Tomáš Veselovský z RPS. Po vyletení z hniezda sa mláďatá vzácneho sokola (Falco cherrug) potulujú po Európe. Pohyb niektorých jedincov sledujú ornitológovia pomocou satelitných GPS vysielačiek. „Ide o zariadenie menšie než zápalková škatuľka, ktoré v pravidelných intervaloch posiela informácie o polohe sledovaného jedinca. Vďaka tomu sme sa dozvedeli, že mláďatá často zaletia viac než tisíc kilometrov od miesta svojho vyliahnutia,“ priblížil Veselovský.

Búdky na elektrických vedeniach predstavujú bezpečný priestor na hniezdenie pre sokola. Zároveň sa nachádzajú v blízkosti lovísk, takže sokoly nemuseli lietať ďaleko za potravou, vysvetlil ornitológ. „V priebehu desaťročí bolo na elektrické stožiare na celom Slovensku nainštalovaných takmer 500 búdok,“ doplnil. Tie postupne prešli vývojom, aby spĺňali bezpečnostné normy súvisiace s energetickou infraštruktúrou a mali dlhú životnosť. V súčasnosti sa podľa RPS mení aj spôsob monitoringu obsadenosti búdok. „Vďaka Nadačnému fondu SEPS v Nadácii Pontis potupne vymieňame ďalekohľady a monokuláry za drony. Výrazne to urýchli kontrolu lokalít počas hniezdneho obdobia. Vďaka výkonným dronom budeme vedieť z veľkej vzdialenosti odsledovať, či sú búdky obsadené, koľko je v nich mláďat a či nie sú ohrozené,“ uviedol Jozef Chavko z RPS s tým, že pri kontrole dodržiavajú všetky legislatívne požiadavky a ochranné zóny.

Stovky špeciálnych búdok, výkonné drony, GPS vysielačky menšie než zápalková škatuľka aj ochranné prvky na elektrické vedenia pomáhajú pri záchrane sokola rároha.

Dlhoročná spolupráca medzi ochranármi a energetikmi prináša pozitívne výsledky. „Sme radi, že SEPS mohla takouto formou environmentálne zodpovedného prístupu prispieť k záchrane vzácneho sokola rároha na Slovensku. Veríme, že sa nám podarilo nájsť rovnováhu medzi rozvojom energetickej infraštruktúry a ochranou prírody, pretože obe tieto oblasti sú kľúčové pre budúcnosť našej krajiny,“ povedal predseda predstavenstva a generálny riaditeľ SEPS Martin Magáth

belorítka Čítajte aj Zaskočila ich zima a silný dážď: Aj toto je realita posledných dní - hladné a na smrť vyčerpané belorítky. Viete im pomôcť?

Spoznajte ho v prírode

Sokol rároh patrí medzi najvzácnejšie druhy dravých vtákov na Slovensku. V minulosti sa musel vysporiadať s mnohými nástrahami. Jeho mláďatá boli cieľom vykrádačov, ktorí ich predávali na čiernom trhu. Intenzívnym hospodárením v krajine zaniklo mnoho vhodných lokalít, kde predtým hniezdil a lovil.

Akými znakmi sa líši od iných druhov sokolov?

Chrbát sokola rároha je hnedý, brušná strana je svetlá s hnedými škvrnami. Množstvo a veľkosť týchto škvŕn sa individuálne líši. Fúz je hnedý, užší a menej nápadný než u sokola sťahovavého. Chvost je hnedý s nevýraznými priečnymi svetlými škvrnami. Sokol rároh je podobnej veľkosti alebo trochu väčší ako sokol sťahovavý, len rozdiel medzi samcom a samicou je menší. Dosahuje hmotnosť do 1200 g a rozpätie okolo 105–125 cm. Krídla sú širšie a menej špicaté než u sokola sťahovavého, chvost je dlhší.

Foto: SHUTTERSTOCK
sokol rároh
sokol kobcovitý Čítajte aj Vták roka sa vrátil na Slovensko: Prekonal 7-tisíc kilometrov, aby u nás vychoval potomstvo a vy môžete byť pri tom

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #sokol rároh
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december