Trenčiansky kraj vedie v podpore prírodných záhrad – ako vyzerajú a prečo sú hitom? 9 tipov, ako záhradkárčiť zdravo

Základným princípom prírodnej záhrady je minimalizácia ľudských zásahov a využívanie prírodných procesov na dosiahnutie udržateľného pestovania rastlín.

18.10.2024 14:00
záhrada Foto:
debata

Namiesto chemických postrekov a umelých hnojív sa v prírodnej záhrade využívajú prírodné alternatívy, ako sú kompost, bylinkové výluhy či hnojivá z rastlinných materiálov. Dôležité je aj vytváranie priaznivých podmienok pre užitočný hmyz, ako sú včely, lienky alebo motýle, ktoré napomáhajú opeľovaniu a boju proti škodcom.

Video
Zdroj: Lucia Sedláček Harničárová/Canva

Prírodná záhrada kladie dôraz na pôdu, jej správnu štruktúru a výživu. Pôda je základom zdravia rastlín, preto sa využívajú organické materiály a zelené hnojenie, aby sa pôda udržala úrodná a plná živín. Zároveň sa podporuje aj zachytávanie dažďovej vody, aby sa znížila potreba zavlažovania.

úroda, zelenina, košík, Čítajte viac Maximálna úroda bez chémie: Objavte skryté poklady pre zdravú záhradu. Tieto prírodné hnojivá sú kľúčom k úspechu

Pri výbere rastlín sa uprednostňujú miestne druhy a také, ktoré sú dobre prispôsobené podmienkam danej oblasti, čo znižuje potrebu starostlivosti. Celkovým cieľom prírodnej záhrady je vytvoriť esteticky príjemné a ekologicky prospešné prostredie, ktoré prospieva prírode aj človeku.

Kompostovanie organických zvyškov a neskoršie... Foto: SHUTTERSTOCK
kompost, kompostovanie Kompostovanie organických zvyškov a neskoršie používanie kompostu je v prírodnej záhrade samozrejmosťou.

Trenčiansky kraj je lídrom v podpore prírodného záhradníčenia

V Trenčianskom samosprávnom kraji (TSK) je aktuálne 17 prírodných záhrad, z toho päť ukážkových. TSK je lídrom v podpore prírodného záhradníčenia na Slovensku. Informoval o tom Richard Medal z Centra environmentálnych aktivít (CEA) Trenčín. Princíp prírodných záhrad kladie dôraz na spoluprácu s prírodou a odmieta používanie umelých hnojív a pesticídov. Projekt certifikácie prírodných záhrad v rámci celoeurópskeho systému Natur im Garten v TSK realizuje CEA.

Zaujala vás téma a chcete vedieť viac? Nájdite si vám najbližšiu ukážkovú záhradu a choďte načerpať inšpirácie. Praktickú mapu certifikovaných prírodných záhrad nájdete tu.

Prírodné záhrady fungujú ako sebestačné ekosystémy, ktoré podporujú biodiverzitu bez agrochemikálií. Obsahujú prvky ako divoké porasty, lúky, živé ploty a úkryty pre zvieratá. Pri obhospodarovaní záhrad sa využívajú ekologicky šetrné postupy – zadržiavanie dažďovej vody, kompostovanie, mulčovanie či striedanie plodín. Cieľom je zabezpečiť, aby záhrada bola schopná odolávať nepriaznivým vplyvom bez použitia chemických prostriedkov. „V súčasnosti je na Slovensku certifikovaných 64 prírodných záhrad, z toho 31 je ukážkových, teda takých, ktoré sú v niečom výnimočné, obsahujú veľa prvkov prírodných záhrad a do ktorých je aj verejnosti umožnený vstup,“ doplnil Medal s tým, že TSK v spolupráci s CEA ponúka bezplatné možnosti, ako sa dozvedieť viac o prírodných záhradách.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #ekologické záhradkárčenie
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december