Odborníci zo ŠOP SR vtedajší podnet preverili a potvrdili identifikáciu druhu (30. septembra 2024). Paralelne druh potvrdili aj pracovníci Centra biológie a biodiverzity Slovenskej akadémie vied. Hniezdo nakoniec objavil jeden z dobrovoľných hasičov. Nachádzalo sa vo výške 20 metrov a bolo veľké približne 80 centimetrov, čo potvrdil generálny riaditeľ ŠOP Štefan Kysel. Hniezdo invázneho sršňa ázijského v Palárikove zlikvidovali (17. októbra 2024), pričom sa odborníci zhodli, že jeseň je na takýto postup optimálnym obdobím. Práve totiž vrcholí početnosť jedincov. Vo vnútri hniezda sa nachádza asi 500 kráľovien, ktoré by na jar začali vytvárať nové kolónie. Každá pritom dokáže počas roka naklásť až 15-tisíc vajíčok.
Sršeň ázijský
pochádza z Ázie a je zaradený medzi invázne druhy vzbudzujúce obavy EÚ. Dôvodom bola vysoká hrozba pre pôvodné druhy opeľovačov aj iné druhy hmyzu, ktoré predstavujú vysoký podiel opeľovačov. Tento invázny bol do Európy pravdepodobne donesený prostredníctvom lodnej dopravy, prvýkrát ho spozorovali v roku 2004 v juhozápadnom Francúzku. Druh podľa ŠOP prudko zvyšuje svoju populáciu a rýchlo sa šíri, najmä pozdĺž vodných tokov. V západnej Európe sa už niekoľko rokov úspešne rozmnožuje. Sršeň ázijský je o niečo menší než jeho európsky príbuzný sršeň, má výrazne žlté konce nôh a sfarbenie na hlave a hrudi je prevažne čierne so širokým oranžovým pásom na brušku.
Zatúlanec v obci Dolný Ohaj
Najnovšou informáciou z pozorovaní sršňa ázijského na našom území je, že ochranári zo ŠOP SR našli minulý týždeň v obci Dolný Ohaj v okrese Nové Zámky samčeka tohto druhu. „Po dôkladnom monitorovaní okolia sa v súčasnosti ďalšie lietajúce jedince v tomto území už nepotvrdili,“ uviedla ŠOP na svojom webe. Ochranári predpokladajú, že ide o jedinca z hniezda prvého nálezu v obci Palárikovo, ktoré vo štvrtok (17. 10.) definitívne zlikvidovali.
Ochranári situáciu na Slovensku stále monitorujú
Podľa odborníkov je výskyt sršňa ázijského na našom území pod kontrolou. Špecialisti však upozorňujú na to, že manipuláciu s týmto druhom môžu robiť len právnické a fyzické osoby, ktoré majú na to príslušné školenia a oprávnenia.
Výskyt bude čoraz častejší
„Vzhľadom k mimoriadnej schopnosti šírenia druhu a prognózy jeho šírenia odporúčame sledovať výskyt sršňa ázijského najmä v okresoch Nové Zámky, Komárno, Dunajská Streda, Šaľa, Galanta, Senec, Bratislava I – V,“ informovalo Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR na sociálnej sieti. ŠOP vysvetlila, že hniezdo si sršne ázijské stavajú v korunách stromov vo výške viac ako 15 metrov. Často sú ukryté pod vrstvami lístia a konárov. Hniezda sa bežne vyskytujú aj v blízkosti domov a budov. Sršeň ázijský je podľa ochranárov aktívny len cez deň. Vývoj robotníc trvá pri optimálnych podmienkach približne 30 dní. Kráľovné a samce sa liahnu koncom leta a pária sa na jeseň.
Samotárske sršne nezabíjajte ani neplašte – môžu pomôcť lokalizovať hniezdo
„V prípade, že občan spozoruje jedinca invázneho nepôvodného druhu alebo má dôvodné podozrenie, že ide o takýto druh, je nevyhnutné, aby o tom bezodkladne informoval najbližší úrad životného prostredia, ideálne priamo Slovenskú inšpekciu životného prostredia (SIŽP) alebo ŠOP,“ priblížila SIŽP pre TASR. Zoológovia tvrdia, že možno kontaktovať aj múzeá, katedry zoológie, správy chránených krajinných oblastí či vedecké ústavy. SIŽP pri nahlásení žiada priložiť aj fotografiu nájdeného jedinca.
„Cieľom je zabezpečiť, aby bol výskyt na území Slovenska zaznamenaný čo najrýchlejšie a aby kompetentné orgány mohli včas prijať účinné opatrenia na eradikáciu nových výskytov. Tým sa zabráni ďalšiemu šíreniu týchto druhov na Slovensku,“ tvrdí SIŽP. Dodala, že pri nahlasovaní je nevyhnutné uviesť všetky požadované údaje, aby bolo možné jednoznačne identifikovať výskyt a prijať účinné opatrenia. „Sršeň je stále aktívny, takže je možné ho pozorovať. Buďte preto v strehu a všímajte si prírodu okolo seba, najmä zdroje cukru, ako sú popadané ovocie, kvitnúci brečtan a podobne,“ radia zoológovia. Dodali, že sršne nie sú agresívne a nepredstavujú významné riziko pre ľudí.
Štátna ochrana prírody odporúča včelárom,
aby naďalej sledovali svoje včelstvá a zvýšili pozornosť najmä na letáčoch a v okolí včelníc. V prípade podozrenia výskytu je potrebné ho nahlásiť cez systém rýchleho varovania. ŠOP SR a miestnemu včelárskemu združeniu. Ak včelár zistí, že sa v okolí včelnice vyskytujú sršne ázijské, mal by ochrániť vstup do úľov elektrickými sieťami. Umiestniť by mal aj selektívne pasce. Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR to uviedla v informačnom letáku k inváznemu sršňovi ázijskému. Odporúča tiež udržiavať silné a zdravé včely a poriadok na včelnici.
„Včasné spozorovanie sršňov ázijských a ničenie ich hniezd je najúčinnejšou metódou na spomalenie ich šírenia. Tieto invázne druhy často lietajú okolo včelích úľov, kde chytajú včely priamo pri jeho otvore. Možno ich nájsť aj v ovocných sadoch, kde sa živia sladkou šťavou zo zrelého ovocia,“ priblížili ochranári.