Pandravy chrústa nie sú jediné. Naučte sa odlíšiť škodlivé od užitočných a ušetrite záhradu zbytočných chýb

Pre mnohých záhradkárov sú pandravy naozaj veľkým problémom, lebo sa živia korienkami rastlín. Ich premnoženie môže spôsobiť postupné vyschnutie jahôd, trávnika či likvidáciu zeleninových priesad. Nie všetky biele, tučné larvy sú však pre záhradu ozajstnou hrozbou.

24.10.2024 14:00
pandravy, chrúst obyčajný Foto:
Zlatoň obyčajný
debata

Ako zodpovedný pestovateľ by ste mali vedieť odlíšiť skutočného škodcu od užitočného, alebo neutrálneho živočícha. Nie je totiž správne, doslova záhradu čistiť od všetkého, čo sa nám na prvý pohľad nezná pekné či užitočné. Áno, pravdou je, že o pandravách sa najčastejšie hovorí ako o škodcoch, no má to jedno veľké ALE – aj tie musíte vedieť správne identifikovať.

záhradkárska poradňa, otázky, odpovede, radíme záhradkárom Čítajte aj Záhradkárska poradňa: prečo trávnik žltne a uhorky boli horké? Aký škodca napadol kry a ktorá čučoriedka chutí ako lesná?

Rovnaké a predsa iné

Pandravy, larválne štádiá niektorých druhov chrobákov, sú bežným javom v záhradnej pôde, ale často aj v menej kvalitných substrátoch. Živia sa oganickým materiálom, korienkami rastlín alebo odumretými rastlinnými zvyškami. Ich životný cyklus a správanie závisí od konkrétneho druhu chrobáka. Medzi najčastejšie sa vyskytujúce patria pandravy chrústa obyčajného (Melolontha melolontha) a zlatoňa obyčajného (Cetonia aurata). Hoci na prvý pohľad môžu vyzerať rovnako, je medzi nimi niekoľko dôležitých rozdielov, ktoré by mal každý záhradkár poznať. Podstatné totiž je, že kým larvy chrústa sú pre rastliny škodlivé, larvy zlatoňa môžu byť pre pôdu dokonca prospešné.

Chrúst obyčajný - biológia a škodlivosť druhu v záhrade
Video
Zdroj: Lucia Sedláček Harničárová/Canva

Ako rozlíšiť pandravy chrústa a zlatoňa?

Aj keď pandravy oboch druhov vyzerajú podobne, existujú rozdiely, ktoré vám pomôžu, spoľahlivo ich identifikovať:

  • Veľkosť a tvar: pandravy chrústa sú väčšie (5–6,5 cm), so silnejšie zakriveným, zavalitým telom v tvare písmena „C“ a s pomerne špicatým zadočkom. Majú bielu až bledožltú farbu, tmavšie škvrny na brušku, svetlohnedú hlavu a tri páry dobre vyvinutých nôh v prednej časti tela.
Pandrava chrústa obyčajného. Foto: Canva
chrúst obyčajný, pandrava Pandrava chrústa obyčajného.

Pandravy zlatoňa bývajú zväčša menšie (2–3 cm), no v prípade, že ich nemáte s čím porovnať, nie je tento znak rozhodujúci. Sú podobne zatočené ako chrústie, no viac biele až priesvitné. Majú oveľa menšiu hlavu a kratučké, oveľa menej vyvinuté nohy. Na spodnej strane tela možno vidieť jemné chĺpky a zadoček je výrazne guľatý.

Pandravy zlatoňa obyčajného. Foto: Canva
zlatoň obyčajný, pandravy Pandravy zlatoňa obyčajného.
  • Pohyblivosť: pandravy chrústa sú menej aktívne a zriedka sa prevracajú na chrbát. Pandravy zlatoňa sú pohyblivejšie a dokážu sa pohybovať aj na chrbte.
  • Potrava: pandravy chrústa sa živia živými korienkami rastlín, čo vedie k vážnym škodám. Pandravy zlatoňa sa kŕmia rozkladajúcou sa organickou hmotou, čo je prospešné pre pôdu. Často ich môžno nájsť napríklad v komposte.
Pandravy zlatoňa obyčajného pomáhajú udržiavať zdravý ekosystém tým, že sa podieľajú na procese rozkladu organických látok a podporujú kolobeh živín v pôde.
Zlatoň obyčajný Foto: SHUTTERSTOCK
zlatoň obyčajný Zlatoň obyčajný

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #pôda #chrúst #škodce #parazitické hlístice
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december