Fio bankaFio banka

Poľnohospodárstvo a príroda v rovnováhe? Dá sa to! Vedci potvrdili zmysel biopásov: chránia opeľovače a bojujú proti škodcom

Biopásy sa na Slovensku stávajú kľúčovým útočiskom pre voľne žijúce opeľovače, vrátane tretiny druhov čmeľov. Tieto územia podporujú biodiverzitu a prispievajú k udržaniu ekosystémovej rovnováhy v krajine, ktorá je ohrozovaná intenzívnym poľnohospodárstvom.

27.10.2024 14:00
lúka, Foto:
debata

Monitoring biopásov ukázal, že tieto územia hostia tretinu slovenských druhov čmeľov, ktoré sú pre náš ekosystém nesmierne dôležité. Voľne žijúce opeľovače sú nenahraditeľnou súčasťou prírody, no v uplynulých rokoch vedci zaznamenávajú ich pokles, predovšetkým v súvislosti s intenzifikáciou poľnohospodárstva.

Prečo lietajú osy do piva a malinoviek a ako spolužiť s mravcami?
Video
Odpovedá zoológ Adrián Purkart z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. / Zdroj: TV Pravda

„Od minulého roka máme už aj na Slovensku novú poľnohospodársku politiku, ktorej súčasťou sú dobrovoľné ekoschémy. Ich cieľom je zvrátiť alebo aspoň zastaviť nepriaznivý trend biodiverzity. Voľne žijúce opeľovače sú často nedoceňované, no podľa najnovšej štúdie sú zodpovedné za polovicu všetkých návštev na kvetoch kultúrnych plodín“ uviedol Marek Semelbauer zo Zoologického ústavu SAV, v.v.i.

Čo je to biopás?

Biopás je špeciálne vytvorený pás pôdy na poľnohospodárskej ploche, ktorý je osiaty rôznymi druhmi rastlín, často kvitnúcich bylín a tráv. Takéto pásy v poľnohospodárskej krajine slúžia na podporu biodiverzity, poskytujú útočisko pre hmyz, ako sú opeľovače (čmele, včely), a tiež pre predátorov škodcov (napr. zlatoočky alebo pestrice), ktorí pomáhajú udržiavať prirodzenú rovnováhu v ekosystéme. Biopásy tak prispievajú k znižovaniu potreby chemických pesticídov v poľnohospodárstve a pomáhajú stabilizovať populácie užitočného hmyzu.

Vedeckí pracovníci zo Zoologického ústavu SAV, v.v.i. a katedry biológie, Pedagogickej fakulty Trnavskej univerzity v Trnave uskutočnili v tomto roku monitoring hmyzu na biopásoch. Výskum prebiehal v období od apríla do septembra na 15 biopásoch v rámci 7 fariem západného Slovenska, pričom celková dĺžka sledovaných biopásov presiahla 10 kilometrov. Výskumníci kontrolovali každý biopás a zároveň vykonali kontrolu aj na priľahlých poliach.

sršeň východný Čítajte viac Nečakané zistenie: sršne zvládnu 80-percentný alkohol bez ujmy – schopnosť, ktorá šokovala vedcov pomôže v liečbe ľudí

„Z viac ako 13 000 jedincov bolo na poliach zaznamenaných len 6 percent. Najväčšie rozdiely vo výskyte hmyzu boli zaznamenané v mesiacoch máj a jún, keď početnosť hmyzu na biopásoch prevyšovala polia až 40-násobne. Najvyššiu početnosť a druhovú diverzitu zaznamenali odborníci podľa očakávania na kvitnúcich biopásoch,“ dodáva zoológ.

Mimoriadne zaujímavé boli pozorovania viacerých ohrozených druhov hmyzu. Zoológovia zaznamenali až 11 druhov čmeľov, čo je takmer tretina slovenskej fauny. Najvzácnejší z nich je čmeľ machový (Bombus muscorum), ktorý je viazaný na nížinné podmáčané lúky. Jedná sa o druh ohrozený na európskej úrovni, v susednej Českej republike a Maďarsku je kriticky ohrozený.

Čmeľ machový Foto: SHUTTERSTOCK
čmeľ machový Čmeľ machový

„Pre poľnohospodárov môže byť významným prínosom skutočnosť, že biopásy priťahujú nielen opeľovače, ale aj predátorov škodcov, ako sú vošky. Medzi dravcami boli najviac zastúpené niektoré pestrice, zlatoočky, vážky, kobylky a osy,“ uzatvára zistenia Semelbauer.

sokol rároh Čítajte viac Úžasná záchrana vzácneho sokola: vďaka inovatívnym búdkam v roku 2024 z hniezd úspešne vyletelo až 148 mláďat

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #poľnohospodárstvo #ekológia #biopásy
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december