Pred prácou je dôležité zahriať svaly ľahkým strečingom alebo krátkou prechádzkou. Pri zdvíhaní ťažších predmetov, ako sú napríklad vrecia so substrátom, by ste sa mali ohýbať kolenami, nie chrbtom, a využiť nohy na zdvih, čo minimalizuje tlak na chrbát. Prestávky po 20 až 30 minútach práce vám pomôžu predísť svalovej únave a zraneniam, obzvlášť pri opakovaných pohyboch, ako je kyprenie alebo pletie buriny.
Čítajte viac Záhrada bezpečná pre seniorov: Praktické tipy, ako si aj v pokročilom veku užívať záhradkárčenie bez obáv a bolesti chrbtaVyužite ergonomické náčinie
Veľmi prospešné môže byť pri práci v záhrade aj ergonomické náradie. Nástroje s možnosťou predĺženia/nastavenia rukovätí znižujú potrebu ohýbania a zvýšené záhony umožňujú prístup k rastlinám vo výške, ktorá je šetrnejšia k chrbtu. Vhodné obutie s podporou klenby a s kvalitným odpružením, ktoré tlmí nárazy, môže tiež pomôcť udržať správne držanie tela, a znížiť zaťaženie chrbtice počas dlhšie trvajúcich záhradných úloh.
Záhradkárčenie môže byť skvelým relaxom po dlhom týždni,
ale pre mnohých znamená aj bolesť chrbta a svalov. Dodržiavaním niekoľkých jednoduchých tipov sa však dá týmto ťažkostiam vyhnúť a užívať si záhradu v plnej pohode. Tu je pár osvedčených rád, ako na to:
1. Striedajte pracovné polohy
Pri záhradných prácach, ako je trhanie buriny či zber plodov, často končíte v predklone, čo chrbát výrazne zaťažuje. Nepracujte dlhodobo v jednej polohe. Práce na kolenách či pri nízkych rastlinách sú najšetrnejšie k chrbtici, pokiaľ ich striedate s inými činnosťami. Dajte si prestávku alebo sa presuňte k práci vo výške, napríklad k polievaniu alebo pletiu na zvýšených záhonoch.
2. Pozor na prudké pohyby
Prudké vstávanie z predklonu môže spôsobiť seknutie. Vystrite sa pomaly, stavec po stavci, čím znížite tlak na chrbticu a predídete zraneniam. Ak pociťujete závraty, môže to byť spôsobené buď nedostatkom tekutín, alebo napätím v krčnej chrbtici.
3. Prezlečte sa, ak sa spotíte
Pri záhradkárčení sa ľahko spotítme, najmä pri intenzívnych prácach, ako je kosenie. Mokré oblečenie môže spôsobiť prechladnutie a stuhnutie svalov v driekovej oblasti. Ak cítite chlad v oblasti krížov, previažte si okolo pása košeľu alebo použite bedrový pás.
4. Noste náklad rovnomerne
Pri prenášaní vody sa snažte náklad rozložiť rovnomerne. Noste dve krhly s menším objemom namiesto jednej, aby ste vyvážili záťaž. Na ťažšie predmety je vhodné použiť fúrik, ktorý zlepší stabilitu a umožní prenášať náklad s vystretým chrbtom.
5. Doprajte si prestávky a nezabúdajte na strečing
Snažte sa vyhnúť pracovnému tempu a dajte si počas dňa krátke pauzy. Záhrada by mala slúžiť na relax, nie na preťaženie. Po skončení práce je strečing skvelým spôsobom, ako uvoľniť stuhnuté svaly. Pri dlhodobých ťažkostiach vám môže pomôcť tzv. tejping – špeciálna páska, ktorá stimuluje svaly a uľavuje od bolesti.
Po záhrade príde vhod kúpeľ
Po celom dni na záhrade si doprajte teplý kúpeľ. Relaxujte vo vode aspoň 30 minút, čo pomôže zrelaxovať svalstvo a uľaví vám od napätia.