Podľa skúsených pestovateľov, medzi ktorými je aj uznávaný šľachtiteľ cesnaku Jan Kozák, dnes hrá zásadnú úlohu teplota pôdy. Teplé jesenné počasie môže podporiť predčasné klíčenie, čím sa neskorší rast spomalí, môže dôjsť k poškodeniu mrazmi a v ohrození bude celá úroda. Na správne načasovanie je preto ideálne sledovať teplotu pôdy a sadiť až vtedy, keď trvalo klesne pod 9 °C. Na väčšine územia Slovenska sa to deje až na prelome októbra a novembra. Túto sezónu to bude dokonca ešte o niečo neskôr.
Výhody jesennej výsadby
Jesenná výsadba cesnaku má viacero výhod – rastliny zakorenia už na jeseň, čím získajú výhodu oproti jarnej výsadbe, a po skorom júlovom zbere môžete pôdu využiť na pestovanie inej zeleniny. Načasovaním výsadby tesne pred zimou a správnou starostlivosťou môžete očakávať zdravú a bohatú úrodu.
Jesenný verzus jarný cesnak
Pri pestovaní sa cesnak zvykne rozdeliť na jesenné a jarné odrody, no odborníci odporúčajú upriamiť pozornosť skôr na ich biologické vlastnosti. Jarné odrody sa môžu vysadiť aj na jeseň, čím dosiahnete vyššiu úrodu a neohrozíte ich skladovateľnosť. Naopak, ak vysadíte jesenné odrody na jar, výnos sa zníži, pričom hrozí tvorba nedelených (jednostrúčikových) cibúľ, ktoré sú horšie skladovateľné.
Čítajte viac Babičkine prírodné tajomstvo: Dostaňte záhradu do formy pomocou jedinečného cesnakového postreku zo zvyškovPaličiak verzus nepaličiak
Pre záhradkárov rozdiel medzi paličiakom a nepaličiakom v zásade nie je dôležitý, no väčší pestovatelia uprednostňujú nepaličiaky. Tieto cesnaky netvoria kvetné stonky, čo zjednodušuje ich pestovanie a zber. Paličiaky maju výraznejší kvetný stvol a v niektorých prípadoch rozdielne rozloženie strúčikov. Na jeseň sa často vysádzajú širokolisté nepaličiaky, ktoré sú obľúbené pre vysokú úrodu, dlhú skladovateľnosť a odolnosť proti škodcom, ako je napríklad vlnovník cesnakový.
Aké odrody vybrať pre malú záhradu?
Pre záhradkárov býva výber odrody dôležitý, no v skutočnosti sú chuťové rozdiely medzi jednotlivými cesnakmi len málo výrazné. Skôr než celkovou chuťou sa preto odrody líšia ostrosťou, no aj tá je pri väčšine slovenských a českých odrôd pomerne intenzívna. V záhrade sa vám môžu osvedčiť veľkostrúčikové cesnaky, kde jedna hlavička obsahuje 4 až 6 strúčikov. Na druhej strane, ak uprednostňujete jemnejšiu dávku cesnaku v jedle, môže byť výhodou aj malostrúčiková odroda, kde hlavička obsahuje viac než 8 menších strúčikov. Často sa preferujú aj odrody s fialovou šupkou, no táto vlastnosť má skôr estetický význam a neovplyvňuje kvalitu samotného cesnaku. Z pohľadu odrody je však veľmi dôležitý rozdiel v termíne zberu, pričom skoré cesnaky sú v záhrade využiteľné skôr.