Hustý, krásny, nepriehľadný - chcete dokonalý živý plot? Jeseň je váš čas! Pustite sa do výsadby pre zelenú stenu snov

Prečo je jesenná výsadba živého plota taká vhodná, aké druhy rastlín vyberať a na čo si dať pozor? V tomto článku nájdete všetky potrebné informácie, ktoré vám pomôžu vytvoriť hustý, zdravý a krásny živý plot.

01.11.2024 14:00
živý plot Foto:
debata

Jesenné obdobie poskytuje ideálne podmienky na zakorenenie rastlín pred príchodom zimy. Chladnejšie počasie a vyššia vlhkosť umožňujú rastlinám lepšie sa adaptovať na nové prostredie bez stresu z horúčav. Korene sa dokážu lepšie zakoreniť (pôda je ešte stále dostatočne teplá) a začiatkom jari sú rastliny pripravené na intenzívnejší rast.

Jeseň je obzvlášť vhodná na výsadbu opadavých druhov okrasných drevín.

Výber drevín

Pri výbere drevín pre živý plot máte možnosť siahnuť po vždyzelených, opadavých listnáčoch alebo po ihličnanoch. Závisí to od vašich preferencií – či chcete zelený plot po celý rok alebo preferujete sezónne sfarbenie.

  • Opadavé listnáče ako zob vtáčí (obyčajný alebo vajcolistý), hrab, buk, prípadne dráč sú nenáročné na údržbu a na jeseň vnesú do záhrady príjemné farebné tóny.
  • Vždyzelené listnáče môžete tiež sadiť na jeseň, no najideálnejší je koniec leta, čo platí aj pre ihličnaté druhy. Takýto živý plot je hustý a nepriehľadný po celý rok.
Top 8 nenáročných drevín na živé ploty

Vyberte si podľa svojich preferencií: Ihličnatú, vždyzelenú listnatú, s krásnymi kvetmi či žiarivými plodmi.

Fotogaléria
Hlohyňa šarlátová je vždyzelená drevina vhodná...
Vavrínovec lekársky patrí medzi...
+5Aj driene sú vhodné na výsadbu živých plotov,...

Druhy sadeníc

Pri zakladaní živého plota si môžete vybrať medzi voľnokorennými a kontajnerovanými sadenicami.

  • Voľnokorenné sú cenovo dostupnejšie, no ich ponuka je obmedzená na niekoľko druhov. Pred výsadbou potrebujú dôkladnú prípravu, ktorá zahŕňa zastrihnutie koreňov aj nadzemnej časti.
  • Kontajnerované majú kompaktný koreňový bal a sú dostupné v širšom sortimente. Sú síce o niečo drahšie, ale ujímajú sa lepšie a pred výsadbou nevyžadujú špeciálnu prípravu.
Sadenice okrasných drevín nemusia byť predávané... Foto: SHUTTERSTOCK
živý plot Sadenice okrasných drevín nemusia byť predávané len v črepníkoch. Aj toto su výpestky s koreňovým balom.

Ako postupovať pri výsadbe živého plota?

  1. Príprava pôdy: najskôr pôdu dôkladne zbavte buriny, skyprite ju a zapracujte do nej vyzretý kompost. Tým zabezpečíte rastlinám dostatok živín potrebný na dobrý štart.
  2. Rozstupy medzi rastlinami: pri opadavých kroch ako je napríklad zob vtáčí sa odporúča rozstup 30 až 50 cm. Pre hrabové živé ploty, v závislosti od veľkosti rastlín, použite rozstup 30 až 60 cm.
  3. Výsadba do pripravených jám: najskôr sadenice výdatne zalejte. Ak máte kontajnerované výpestky, koreňový bal len jemne narušte stlačením – zeminu z koreňov neoklepávajte. Výsadbové jamy môžete naplniť vodou, vložiť výpestok, zasypať pôdou a jemne utlačiť okolo koreňového balu.
  4. Zálievka: po vysadení sadenice opäť zavlažte, najmä ak je suchšie počasie. Vždyzelené druhy občas zavlažte aj počas prvej zimy – v slnečných dňoch bez mrazu a snehovej pokrývky, aby neboli presušené.
Vždyzelené dreviny odparujú vodu cez listy aj... Foto: SHUTTERSTOCK
živý plot Vždyzelené dreviny odparujú vodu cez listy aj počas slnečných zimných dní, preto, ak je sucho, treba aj v tomto období myslieť na zálievku. Samozrejme, len v prípade, že nemrzne.

Praktická ochrana nielen pred mrazom

Nastielacia kôra poskytne koreňom ochranu pred mrazom a pôdu udrží vlhkú. Rovnako rastliny čiastočne ochráni pred negatívnymi účinkami posypovej soli v prípade, že sa vaša zelená stena nachádza na hranici cestnej komunikácie.

cyprusovec leylandský Čítajte viac Chcete dvojmetrový, nepriehľadný živý plot už do troch sezón? Zabudnite na tuje. Toto dokáže len jeden druh

Na čo si dať pozor?

  • Výber vhodného stanovišťa: pri výbere druhu si vždy najskôr overte, či sú svetelné podmienky na mieste, kde chcete živý plot zakladať preň vhodné, inak budú rastliny živoriť.
  • Rozstupy a správna hustota výsadby: aby bol živý plot skutočne hustý, je dôležité dodržať odporúčané rozstupy – aj keď sa vám to bude zdať príliš. Menšie sadenice sadte bližšie k sebe, kým väčšie a silnejšie kusy môžu mať medzi sebou o niečo väčšie medzery. Konkrétne centimetre vám pri jednotlivých druhoch určite ochotne poradia v záhradnom centre.
  • Rez a tvarovanie: prvý rok po vysadení sa zamerajte na minimálne prerezávanie, rastliny nechajte poriadne zakoreniť. Postupne môžete začať s miernym tvarovaním (uvidíte podľa toho, aké veľké budú prírastky), aby bol živý plot hustý a plný, bez vyholenej spodnej časti.
tuja, hnednutie Čítajte viac Hnednú a usychajú vám tuje, doslova zo dňa na deň? Jeden drobný detail vám prezradí príčinu

Jesenná výsadba živého plota vám umožní založiť pevný základ pre hustú zelenú stenu, ktorá ochráni vaše súkromie a pridá záhrade estetickú hodnotu. Rozhodnite sa pre kvalitné sadenice, zvoľte vhodné dreviny a starostlivo dodržiavajte odporúčané postupy. Zdravý živý plot bude váš záhradný priestor zdobiť dlhé roky.

Výhodou živého plota z hrabu je, že rastliny na... Foto: SHUTTERSTOCK
živý plot, hrab Výhodou živého plota z hrabu je, že rastliny na zimu celkom neopadnú, ale suché listy zostávajú na konároch. Pri starších drevinách tak stena zostáva nepriehľadná po celý rok.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #živý plot
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december