Fio bankaFio banka

Pokračovanie článku: Časté chyby záhradkárov pri výsadbe ovocných stromčekov: od veľkosti jamy po nesprávnu oporu - robíte ich aj vy?

Ovocné odrody vhodné na stĺpové tvary

Nemajú geneticky podmienený stĺpovitý rast, no ak máte nejaké ovocinárske znalosti a dostatok trpezlivosti, pravidelným tvarovaním ich udržíte v stĺpovom raste.

Fotogaléria
Hruška ‘Concorde’
Hruška ‘Decora’
+6Hruška ‘Obelisk’

4. Chýbajúca opora

Pri sadení stromčeka je nutné do jamy vložiť oporný kolík, ktorý zabezpečí jeho stabilitu počas prvých rokov rastu. Kolík by mal byť umiestnený ešte pred zasadením stromčeka a potom k nemu priviazaný osmičkovým uzlom minimálne na dvoch miestach. Opora je potrebná bez ohľadu na druh ovociny, od vysokokmeňov až po nízke kríkové formy.

5. Nesprávna výška miesta štepenia

Jednou z najčastejších chýb pri výsadbe ovocín je nesprávna výška zasadenia stromčeka – miesto štepenia skončí pod úrovňou pôdy. Toto zhrubnuté miesto na kmienku, kde sa spojila ušľachtilá odroda s podpníkom by malo zostať 10 až 15 cm nad povrchom pôdy. Ak sa ocitne pod úrovňou pôdy, môže to viesť k neželanému posilneniu rastu podpníka alebo k tomu, že odroda začne zakoreňovať vlastnými koreňmi, čím sa stratia výhody podpníka.

Aby ste stanovenú výšku štepenia pri sadení... Foto: SHUTTERSTOCK
sadenie, výsadba, ovocný strom, miesto štepenia, Aby ste stanovenú výšku štepenia pri sadení naozaj dodržali, v prípade, že ste vykopali príliš hlbokú jamu, dobrou pomôckou je napríklad rukoväť rýľa položená cez jamu. Funguje ako spoľahlivá mierka výšky.

6. Zanedbanie rezu po vysadení

Každý stromček by mal byť po vysadení zrezaný, aby sa upravil pomer medzi koreňmi a nadzemnou časťou a podporil správny rast. Pre rôzne druhy platia rôzne spôsoby rezu:

  • Hrotiak: po reze vytvorí výhonky na posledných 20 až 30 cm. Výška rezu závisí od požadovanej výšky kmeňa.
  • Kríčkové ríbezle a egreše: zrežte ich tesne nad zemou, aby nezačali rodiť príliš skoro, čo by mohlo viesť k oslabeniu rastu.
  • Broskyne: vyžadujú hlboký rez, pretože majú vysokú spotrebu vody. Na vytvorenie kotlovitej koruny ponechajte 3 až 4 hlavné výhonky zrezané na 2 až 3 púčiky. Rany je potrebné ošetriť štepárskym voskom alebo stromovým balzamom.
  • Marhule a slivky režte podobne ako broskyne, ale nemusíte ich rezať tak hlboko.
vrúbľovanie, vrúble, odber vrúbľov, rez, ovocné stromy, Čítajte viac Kedy a ako odoberať vrúble ovocných stromov a kam s nimi do času štepenia? Praktické rady pomôžu aj začiatočníkom

Dodatočné odporúčania pre úspešnú výsadbu ovocín

  • Pôdne podmienky a hnojenie: ak je pôda príliš ílovitá alebo piesčitá, je vhodné pred sadením do nej zapracovať kompost, aby sa zlepšila jej štruktúra a výživová hodnota.
  • Zavlažovanie: mladé stromčeky potrebujú pravidelnú a primeranú závlahu, najmä počas suchších období. Po výsadbe je dôležité stromček poriadne zaliať, aby pôda takzvane sadla, obalila korene a stromček dobre ukotvila.
  • Nastielanie: po výsadbe môžete povrch pôdy okolo stromčeka nastlať organickým materiálom, ako je slama, drevná štiepka alebo kompost. Nástielka pomáha udržiavať vlhkosť a znižuje rast buriny, ktorá by konkurovala stromčeku v príjme živín a vody.
  • Výber vhodných odrôd: pri výbere ovocných stromčekov zvážte klimatické podmienky vo vašej oblasti a pôdne typy. Niektoré odrody sú odolnejšie proti mrazom a suchu a ľahšie sa prispôsobujú rôznym typom pôd, čo im umožňuje lepší rast a úrodu.
Ovocinár Peter Molda: Praktické rady zo sadu
Video
Zdroj: Lucia Sedláček Harničárová
Dodržanie týchto krokov a vyhýbanie sa bežným chybám výrazne zvýši šance na to, že vaše stromy budú prinášať ovocie mnoho rokov.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 1 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #ovocné stromy #jesenná výsadba #ovocné dreviny #najčastejšie chyby
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december