Budleja bude kvitnúť ako bláznivá: absolútne jednoduchý rez zvládne každý - kľúčové je správne načasovanie

Letný orgován, teda budleja Davidova je nielen lákadlom pre oči, ale aj oázou pre motýle a včely. Viete, ako tento okrasný ker udržať vo vrcholnej forme? Objavte tajomstvá správneho rezu a urobte z neho ozdobu vašej záhrady.

04.11.2024 14:00
budleja Davidova Foto:
debata

Budleja Davidova (Buddleja davidii) je obľúbený okrasný ker, ktorý sa vyznačuje krásnymi, žiarivými kvetmi, a to od júna až do októbra. Lákajú nielen ľudí, ale aj hmyz, najmä motýle a včely, pre ktoré je výdatným zdrojom nektáru. Aby však tento ker nestratil svoj pôvab a kvitnúcu energiu, je potrebné ho pravidelne rezať.

Foto: SHUTTERSTOCK
budleja Davidova

Kedy je na to správny čas?

Budleja kvitne na nových výhonkoch, ktoré vznikajú na jar. Preto je najlepšie tento druh okrasného kra rezať koncom zimy, teda od konca februára do polovice marca. V tomto období by už nemali hroziť silné mrazy, pretože čerstvo orezané výhonky sú náchylné na poškodenie. Preto je práve jeseň na úpravu menej vhodná.

Ak vás počas leta rušia odkvitnuté súkvetia, môžete ich priebežne odstraňovať spolu s časťou výhonkov. Tento postup podporí nový rast a môže priniesť ďalšie kvitnutie ešte v danom roku.

Foto: SHUTTERSTOCK
budleja Davidova
budleja Davidova Čítajte viac Čo robiť, keď už motýlí ker odkvitol? Poradíme vám, ako predĺžiť jeho krásu a podporiť ho v ďalšom kvitnutí

Ako budleju správne rezať? Krok za krokom s postupom rokov

  • Prvý rez po vysadení: keď je budleja čerstvo zasadená, skráťte všetky tenké výhonky bez ohľadu na ročné obdobie. Na jar potom zrežte hlavné konáre na dĺžku asi 40 cm nad zemou. Tým podporíte vytvorenie stabilného základu kra. Následne môžete v prvých dvoch rokoch na jar nové výhonky skracovať na približne 10 cm.
  • Udržiavací rez pri dospelých rastlinách: každý rok sa zamerajte na odstraňovanie starších konárov, čím udržíte rastlinu zdravú a plne kvitnúcu. Hlavné konáre môžete orezať až k základnej štruktúre, pričom nechajte len 2 až 3 púčiky na každom výhonku. Tenké bočné výhonky, ktoré vyrastajú zo základného kmeňa, môžu zostať – nezavadzajú a dodávajú kru prirodzený tvar.
Foto: SHUTTERSTOCK
budleja Davidova
  • Radikálny rez na omladenie: ak bola budleja dlhé roky zanedbávaná, môžete ju omladiť tak, že ju orežete až po staré drevo, pričom všetky konáre skrátite približne na 10 cm nad pôdou. Takýto radikálny rez je užitočný najmä pri starších kroch, ktoré už menej kvitnú. Niekedy sa však stáva, že niektoré výhonky po reze nevypučia – tie je potrebné neskôr úplne odstrániť. Ak stará budleja už takmer nevytvára nové výhonky, možno bude najlepším riešením nahradiť ju mladou rastlinou.
Foto: SHUTTERSTOCK
budleja Davidova
Budleja Davidova oživí záhradu a poskytne potravu pre užitočný hmyz. Zároveň ňou podporíte biodiverzitu vo vašom okolí.

Praktické tipy na pestovanie

  • Správna poloha a pôda: budleja Davidova má rád slnečné stanovištia a priepustnú, dobre odvodnenú pôdu. Pri výsadbe nezabudnite na dostatočný priestor, pretože tento ker sa časom môže rozrásť.
  • Hnojenie: na jar je dobré aplikovať vyvážené hnojivo, ktoré podporí rast a kvitnutie. Príliš veľa dusíka môže vyvolať bujný rast na úkor kvitnutia.
  • Ochrana pred škodcami: budleja je väčšinou odolná proti chorobám a škodcom, no občas ju môžu napadnúť vošky. V takom prípade je dobré použiť prírodné ochranné prostriedky alebo mechanicky odstrániť napadnuté časti.
  • Nastielanie: na ochranu koreňov pred mrazom je možné na jeseň okolie rastliny nastlať lístím a čečinou alebo drevnou štiepkou.
hortenzia Čítajte viac Strihať hortenzie na jeseň? Len jeden zlý krok vás môže pripraviť o kvety na celý rok – zistite, kedy je ten správny čas!

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #okrasné dreviny #budleja #rez a tvarovanie
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december