Táto pestrosť, spolu s rôznorodými tvarmi a veľkosťami kvetov, robí z chryzantém ideálne kvety pre jesenné obdobie. Okrem svojej krásy sú tieto rastliny do určitej miery odolné proti chladu a kvety niektorých odrôd zvládnu teploty až do –5 °C, čo im umožňuje kvitnúť aj počas neskoro jesenných až prvých zimných dní.
Čítajte viac Ktoré rastliny odolajú mrazom a na hroboch vydržia najdlhšie? Inšpirujte sa jesennými výsadbami vhodnými aj na DušičkyČo potrebujú, aby rozkvitali?
Na výsadbu chryzantém je najvhodnejší čas od druhej polovice mája do začiatku júna. Majú rady pôdu s mierne kyslým pH (5,5–6,5), bohatú na živiny, s dobrou priepustnosťou, čo dosiahnete primiešaním malého množstva piesku. Viac rastlín saďte aspoň 25 cm od seba, pretože tvoria pomerne mohutné trsy. Po vysadení ich dobre zalejte a asi po mesiaci začnite prihnojovať. Aby sa chryzantémy udržali v čo najlepšej kondícii, odporúča sa ich každé tri až päť rokov rozdeliť na dve až tri časti a presadiť.
Kvitnutie chryzantém ovplyvňuje dĺžka dňa
Kvitnú v období, keď sú dni kratšie ako štrnásť hodín, čo sa prirodzene deje na jeseň. Na zabezpečenie bohatej kvitnúcej záhrady vyberte slnečné stanovište, a počas sezóny rastliny hnojte každé dva týždne. Dôležitá je pravidelná zálievka, pričom treba dbať na to, aby pôda nebola presiaknutá vodou, čo by mohlo viesť k hnilobe koreňov. Pre kompaktný rast a bohaté kvitnutie sa odporúča zaštipovanie výhonkov – prvýkrát koncom júna a druhýkrát koncom leta.
Zimná ochrana a prevencia chorôb
Chryzantémy sú v našich podmienkach mrazuvzdorné, ale pre optimálne prezimovanie je dobré, pod rastliny nastlať zmes kompostu a nasekaného lístia. V chladnejších oblastiach ich môžete celé prekryť čečinou. Na jar potom odstráňte suché kvety a ochranný kryt, aby sa rastliny včas pripravili na novú sezónu. Pokiaľ ide o choroby, hlavným nepriateľom je vlhké počasie, ktoré podporuje tvorbu hnilôb koreňov a septóriovú škvrnitosť listov. Pri výskyte škvŕn na listoch je vhodné ošetrovať rastliny povolenými prípravkami každých 10 dní. Nezriedka sa vyskytnú vošky, na ktoré môžete použiť povolené insekticídy, alebo overené domáce postreky.
Skvelé kombinácie a umiestnenie v záhrade
Pri výbere chryzantém na záhony je vhodné voliť odolnejšie, pričom do chladnejších oblastí sú lepšou voľbou drobnokveté odrody, ktoré sú odolnejšie proti mrazom než veľkokveté. Chryzantémy s menšími kvetmi možno umiestniť na okraje záhonov, zatiaľ čo veľké guľovité či pavúkovité odrody sa hodia skôr ako solitérne rastliny alebo do skupinových výsadieb. Kombinujte ich s neskoro kvitnúcimi rastlinami, ako sú astry, veternice či okrasné trávy.
Čítajte viac Tajomstvo kvetmi obsypaných chryzantém je obyčajnejšie, než by ste čakali. Stačí málo a úspech sa dostavíChryzantémy vyniknú aj na balkónoch a terasách
Po odkvitnutí ich môžete presadiť priamo do záhonov, kde budú naďalej rásť ako trvalky. Ak chcete predísť riziku vymrznutia počas zimy, uložte ich na chladné miesto s teplotou mierne nad nulou a zastrihnite celé stonky. Na jar ich potom presadíte do novej zeminy a môžu opäť zdobiť váš vonkajší priestor.
Chryzantémy sú skutočne univerzálne a krásne kvety, ktoré si môžete užiť v mnohých podobách a farbách, od klasických až po moderné odrody. Ak im doprajete potrebnú starostlivosť a vhodné podmienky, budú vám prinášať radosť každú jeseň.