Už naši starí rodičia využívali jeho výhody, vďaka čomu ich záhrady prekypovali zdravou pôdou a bohatými úrodami. Prečo teda nevyhodiť popol a dať mu šancu ako elixíru úrodnosti? V tomto článku si prejdeme jeho výhody, pravidlá používania a možnosti, ako ho zužitkovať.
1. Hnojivo pre záhradu
Drevný popol obsahuje množstvo minerálov, ktoré rastliny potrebujú. Je bohatý na draslík a vápnik, ale obsahuje aj horčík, fosfor a ďalšie mikroelementy, ako železo, zinok či bór. Práve tieto látky sú ideálnymi doplnkami pre kyslé a ťažké pôdy, ktoré popol dokáže neutralizovať a obohatiť. Ak máte kyslú pôdu, drevný popol vám pomôže zvýšiť jej pH – čo znamená, že pôda bude menej kyslá a vhodná pre väčšinu bežne pestovaných rastlín.
Čítajte viac Jesenné lístie nesmie skončiť v koši: 5 spôsobov, ako ho využiť a ušetriť čas aj peniaze pri údržbe záhradyAko aplikovať popol v záhrade?
- Pre kyslé a ťažké pôdy je ideálne aplikovať popol na jeseň, aby mal čas pôsobiť.
- Ak máte kyslú, ale ľahkú pôdu, odložte si ho na jarné použitie.
- Odporúča sa aplikácia v množstve 100 až 800 g na štvorcový meter v závislosti od pH pôdy.
Náš tip: pred použitím popola si môžete overiť pH pôdy jednoduchým domácim testom s lakmusovým papierikom, ktorý kúpite v lekárni.
2. Prírodný odpudzovač škodcov
Okrem výživy rastlín má drevný popol aj funkciu odpudzovača škodcov, predovšetkým slimákov a slizniakov. Tieto nenásytné tvory sa totiž pri kontakte s ním neschopné ďalšieho pohybu. Stačí tak vytvoriť ochrannú bariéru okolo citlivých rastlín. Myslite však na to, že dažďom sa popol odplaví, a preto ho treba pravidelne dopĺňať.
3. Zlepšovač kompostu
Kompostovanie je skvelý spôsob, ako zužitkovať organický odpad – záhradný aj kuchynský. Ak po teste pH zistíte, že je váš kompost príliš kyslý, pridanie malého množstva drevného popola pomôže pH upraviť. Kompost tak bude prijateľný pre všetky rastliny v záhrade a bohatší na živiny. Dodaný popol premiešajte s vrstvami rastlinných zvyškov, čím podporíte rýchlejší rozklad všetkých zložiek.
4. Pomocník na šmykľavé povrchy
Popol môže byť užitočný aj mimo záhrady – napríklad v zime na šmykľavých chodníkoch. Stačí ním jemne posypať zamrznutý povrch. Je to ekologickejšia alternatíva k soli, hoci jeho účinok môže byť kratší, najmä ak napadne nový sneh. Rovnako si treba zvážiť i to, či vám nebude prekážať, že popol dočasne ušpiní chodník aj podrážky vašich topánok.
Čítajte viac Využite sneh vo svoj prospech a nedovoľte mu, stať sa ničivou katastrofou: Naučte sa, kde v záhrade pomáha a kedy škodí5. Čistiaci prostriedok
Hoci sa to zdá neuveriteľné, drevný popol môže poslúžiť ako prírodný čistiaci prostriedok. Používa sa najmä na čistenie skla a kovu, kde dokáže odstrániť mastnotu aj sadze. Stačí si zobrať handričku namočenú v troche vody a ľahko ju obtrieť do popola. Týmto spôsobom môžete efektívne vyčistiť povrchy ako dosky sporákov či niektoré náradie, sklá kozubov alebo staršie, zájdené pestovateľské nádoby. Dávajte len pozor na to, aby ste mali popol preosiaty cez čo najjemnejšie sitko kvôli eliminovaniu rizika poškriabania čistených povrchov.
Čítajte viac Vápnenie záhrady: urobte to správne a vyhnite sa škodám! Kedy, ako a prečo aplikovať vápnik do pôdy?Toto je dôležité vedieť
Popol by ste však mali používať opatrne:
- Vyhnite sa jeho aplikácii na alkalické pôdy alebo na rastliny, ktoré obľubujú kyslé prostredie (napr. čučoriedky, azalky, rododendrony).
- Rovnako ho nekombinujte s maštaľným hnojom ani s minerálnymi hnojivami, pretože takáto kombinácia spôsobuje únik dusíka a stratu živín.
- Nepridávajte ho do zeminy na predpestovávanie priesad – môže zhoršiť klíčenie.
Ako bezpečne skladovať popol?
Drevný popol by mal byť uskladnený v kovovej nádobe s vekom, ideálne na nehorľavom povrchu, aby sa predišlo riziku požiaru. Pred akýmkoľvek použitím sa uistite, že popol je úplne vychladnutý. Vo vonkajšom prostredí ho aplikujte v dňoch bez vetra.