Takto sa úspešne bojuje proti vrtivke orechovej: 4 rady spolu so správnym určením škodcu udržia úrodu v bezpečí

Vrtivka orechová patrí medzi najvážnejšie škodce orechov. Jej výskyt dokáže výrazne ovplyvniť kvalitu aj množstvo úrody. V jesennom období je preto dôležité venovať stromom zvýšenú pozornosť a prijať potrebné opatrenia.

06.11.2024 06:00
vrtivka orechová, orechy, Foto:

Vrtivka orechová (Rhagoletis completa) spôsobuje záhradkárom a pestovateľom nemalé problémy. V jesennom období je obzvlášť dôležité prijať opatrenia na minimalizáciu jej výskytu v nasledujúcej sezóne. V tomto článku sa dozviete, ako rozpoznať príznaky napadnutia, ako správne odstrániť napadnuté orechy a aké preventívne kroky podniknúť, aby ste ochránili úrodu v budúcom roku.

Hoci sa to na fotografii nezdá, dospelá mucha... Foto: SHUTTERSTOCK
vrtivka orechová Hoci sa to na fotografii nezdá, dospelá mucha vrtivka orechová je veľká len 4 až 6 mm.

Ako rozpoznať príznaky napadnutia?

Napadnutie vrtivkou orechovou sa dá rozpoznať podľa niekoľkých typických znakov:

  • Tmavé škvrny na zelenom oplodí: hnilobné škvrny postupne pokryjú celý povrch orecha.
  • Deformované a predčasne opadnuté plody: v dôsledku poškodenia sú orechy často menšie, deformované a môžu predčasne opadávať.
  • Znehodnotené jadrá: po odlúpnutí oplodia je možné vidieť červivé miesta a hnedú dužinu, čo spôsobujú larvy vrtivky. Takéto orechy majú zväčša poškodené aj jadrá pod škrupinou.

Čím skôr si tieto príznaky všimnete, tým lepšie budete môcť reagovať a prijať opatrenia na zamedzenie šírenia škodcu.

Po tom, čo dospelá mucha nakladie pod oplodie... Foto: SHUTTERSTOCK
vrtivka orechová Po tom, čo dospelá mucha nakladie pod oplodie vajíčka, miesto okolie miesta vpichu začne postupne hnednúť a černieť.
Jesenné obdobie je ideálnym časom na prijatie preventívnych opatrení, ktoré môžu pomôcť ochrániť úrodu v nasledujúcej sezóne.

1. Likvidácia poškodených orechov

Ak ste na orechoch zaznamenali príznaky napadnutia, je kľúčové správne odstrániť zasiahnuté plody:

  • Napadnuté orechy by ste mali zbierať pravidelne a nenechávať ich na zemi pod stromom, pretože by sa larvy mohli dostať do pôdy a prezimovať.
  • Ideálne je tieto orechy zakopať hlboko do pôdy, aby larvy nemali šancu prezimovať. Áno, zakopanie je vhodné, ale musí byť hlboké – minimálne 30 cm. Škodca tak stratí možnosť, dostať sa na povrch. Tento krok môže výrazne pomôcť v jeho redukcii v ďalšej sezóne.
orechy, vlašské orechy, AI, Midjourney, Čítajte viac Nikdy nevyhadzujte škrupiny z orechov: Využite ich na 13 rôznych spôsobov v záhrade, domácnosti aj pre zdravie

2. Prevencia pre ďalší rok

Prevencia je v boji proti vrtivke orechovej zásadná. V jesennom období môžete podniknúť niekoľko krokov, ktoré minimalizujú riziko napadnutia na jar:

  • Pravidelné zberanie opadaných orechov a čistenie okolia stromu: udržujte okolie stromu čisté a bez napadnutých plodov, čím zabránite larvám prezimovať v pôde.
  • Správne prerezávanie stromov: tým, že zrežete prebytočné konáre, zabezpečíte, že koruna stromu bude dobre prevzdušnená a osvetlená, čo sťaží vrtivke prístup k plodom.
  • Použitie organických prípravkov: na jeseň môžete ošetriť pôdu pod stromami prípravkami na báze nimbového oleja alebo iných prírodných repelentov, ktoré môžu pomôcť odpudzovať larvy.
výsadba ovocného stromčeka, polievanie, Čítajte aj Časté chyby záhradkárov pri výsadbe ovocných stromčekov: od veľkosti jamy po nesprávnu oporu - robíte ich aj vy?

3. Prírodné a ekologické metódy ochrany

Pri ochrane orechov proti vrtivke môžete siahnuť po prírodných metódach, ktoré sú šetrné k životnému prostrediu:

  • Biologické postreky: na jar použite prípravky s obsahom parazitických hlíst alebo baktérií, ktoré napádajú larvy vrtivky.
  • Rastliny odpudzujúce vrtivku: niektorí záhradkári pestujú pod orechmi rastliny, ktoré prirodzene odpudzujú vrtivku a iných škodcov, napríklad mätu alebo nechtík. Tieto druhy nielenže chránia úrodu, ale tiež môžu byť dekoratívnym doplnkom záhrady.

Ekologické metódy môžu byť účinné ako doplnok k ostatným preventívnym opatreniam.

4. Ako predchádzať napadnutiu na budúci rok

Aby ste minimalizovali riziko napadnutia orechov vrtivkou v nasledujúcej sezóne, dodržujte tieto jednoduché pravidlá:

  • Použitie ochranných sietí: na jar je možné natiahnuť ochranné siete, ktoré zabránia škodcovi klásť vajíčka na orechy. Hoci táto metóda je finančne náročnejšia, z dlhodobého hľadiska sa môže vyplatiť.
  • Správne načasovanie zberu: zberajte orechy čo najskôr po dozretí, aby sa minimalizovala šanca, že vrtivka stihne úplne poškodiť plody.
  • Hygiena v okolí orechov: pravidelne odstraňujte všetky zvyšky a spadnuté plody z okolitého priestoru, čím znížite pravdepodobnosť prezimovania škodcu.
Prečo sú larvy vrtivky také nebezpečné, keď sa... Foto: SHUTTERSTOCK
vrtivka orechová Prečo sú larvy vrtivky také nebezpečné, keď sa pod tvrdú škrupinu nedokážu dostať? Dôvod je v tom, že zelené oplodie je z dôvodu ich činnosti druhotne napádané rôznymi hnilobami, plesňami a baktériami, ktoré už sa k jadru dostanú a znehodnotia ho.

Ekonomické straty a kvalita úrody

Vrtivka orechová dokáže spôsobiť vážne škody na úrode, ktoré ovplyvňujú nielen množstvo, ale aj kvalitu orechov. Napadnuté orechy majú nižšiu trhovú hodnotu a nie sú vhodné na dlhodobé uskladnenie ani v takmer všetkých prípadoch ani na konzumáciu. Pre pestovateľov môže byť významné prijatie preventívnych opatrení nielen pre kvalitu úrody, ale aj z ekonomického hľadiska, pretože úspora na zberaní a likvidácii orechov môže byť vďaka efektívnej prevencii výrazná.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com chyba Newsletter
Viac na túto tému: #orechy
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december