Hoci sa mnohým môže zdať tento zvyk neškodný, jeho dôsledky na životné prostredie, zdravie ľudí a miestne predpisy sú závažné. Od roku 2006 totiž platí na Slovensku zákaz spaľovania biologicky rozložiteľného odpadu, čo sa týka aj záhradného odpadu.
Prečo je pálenie záhradného odpadu problém?
Spaľovanie odpadu zo záhrad prispieva k znečisteniu ovzdušia a znepríjemňuje život susedom. Pri horení vznikajú škodlivé látky, ako sú oxid uhoľnatý, oxid dusnatý a decht, ktoré negatívne ovplyvňujú ľudské zdravie. Okrem toho spaľovanie biologického odpadu spôsobuje uvoľňovanie látok, ktoré zhoršujú kvalitu vzduchu a môžu mať vážny dopad na zdravie ľudí, ktorí dym vdychujú. Významným problémom je aj vypaľovanie trávy, ktoré vedie k zničeniu drobných živočíchov a poškodzovaniu pôdneho ekosystému. Takéto konanie navyše predstavuje riziko požiaru, ohrozujúce majetok a zdravie v blízkom okolí.
Čítajte viac Popol: Skrytý poklad pre záhradu, ktorý máte doma! Obohatí pôdu, no môže aj uškodiť. Zistite, ako ho správne použiťAko správne nakladať so záhradným odpadom?
Najlepším riešením pre spracovanie záhradného odpadu je domáce kompostovanie. Biologicky rozložiteľný odpad, ako sú konáre, lístie či burina, patrí na kompost, kde sa rozkladá na cenný humus. Majitelia záhrad by si mali zvážiť možnosť vytvorenia vlastného kompostu, ktorý má pozitívny vplyv na úrodnosť pôdy a zdravie pestovaných plodín. V prípade, že kompostovanie nie je možné, obce a mestá by mali poskytovať verejné kompostoviská. Takéto riešenia sú však zatiaľ na Slovensku skôr výnimkou. Obec je podľa § 81 ods. 7 povinná zabezpečiť zber a prepravu nielen komunálneho odpadu ale aj biologicky rozložiteľného odpadu zo záhrad (ako aj parkov alebo cintorínov) vrátane zabezpečenia zberných nádob. Zberné nádoby sa líšia podľa typu bytovej výstavby, avšak obec je povinná zabezpečiť ich pravidelný vývoz. V prípade preplnenia nádoby určenej na záhradný (biologický) odpad, ste však povinný takýto odpad zlikvidovať prostredníctvom zberného dvora príslušnej obce, v ktorej máte trvalý pobyt.
Riziko pokút a trestov za spaľovanie
Ako uvádza advokát JUDr. Peter Rak, zákon o odpadoch zakazuje spaľovanie biologického odpadu na súkromných pozemkoch bez povolenia. Ak tento zákaz porušíte, riskujete pokutu až do výšky 1 500 € pre fyzickú osobu. Právnické osoby a podnikatelia môžu čeliť pokute v rozmedzí od 4 000 do 350 000 €. V závažných prípadoch môže dôjsť až k trestnoprávnemu stíhaniu.
Prečo sa naozaj vyhnúť páleniu odpadu?
Spaľovanie odpadu zo záhrad je nielen neekologické, ale aj protiprávne. Zákony v oblasti nakladania s odpadmi, ktoré sa prispôsobujú smerniciam Európskej únie, kladú dôraz na znižovanie množstva biologického odpadu smerujúceho na skládky. Výhodnejšou alternatívou je preto kompostovanie a ekologické nakladanie s odpadmi, ktoré prispeje k ochrane životného prostredia i k zdraviu nás všetkých.