Rady poskytol advokát JUDr. Peter Rak z advokátskej kancelárie AK Peter Rak, s. r. o.
1. Podanie žaloby
Občiansky zákonník v § 127 stanovuje, že vlastník nesmie nad mieru primeranú pomerom obťažovať susedov dymom, zápachom či popolčekom. Ak je priateľská dohoda nemožná, môžete podať žalobu na súd a zároveň požiadať o neodkladné opatrenie, ktoré by súd mohol nariadiť ešte pred konečným verdiktom. V takom prípade by súd do 30 dní rozhodoval o dočasných opatreniach, ako je zákaz spaľovania.
- § 325 ods. 2 písm. d) Civilného sporového poriadku umožňuje súdu uložiť opatrenia, ktoré by suseda nútili zdržovať sa určitého konania.
- Podľa § 328 ods. 2 Civilného sporového poriadku má súd povinnosť rozhodnúť o návrhu na neodkladné opatrenie do 30 dní od jeho doručenia.
2. Riešenie priestupku na obci
Ak sused spaľuje biologický odpad bez povolenia, porušuje zákon o odpadoch (§ 13 písm. g) bod 2 a 3). Tento priestupok rieši obec, ktorá môže zasiahnuť a uložiť pokuty za nelegálne nakladanie s biologicky rozložiteľným odpadom. Zákon o odpadoch (§ 115) presne vymedzuje, že priestupky súvisiace s neoprávneným spaľovaním odpadu patria do kompetencie obce.
Čítajte aj Krik, vŕzganie trampolíny a lopty v záhonoch už nevieme tolerovať: Ako sa brániť proti obťažovaniu zo strany susedov?3. Trestné oznámenie
V ojedinelých prípadoch, hoci pri bežnom spaľovaní na dedinách to býva zriedkavé, môže byť na suseda podané trestné oznámenie na políciu alebo prokuratúru, pokiaľ je podozrenie z porušenia právnych predpisov týkajúcich sa životného prostredia. Napríklad, podľa § 300 ods. 1 Trestného zákona, môže byť niekto potrestaný za úmyselné ohrozenie životného prostredia, čo môže viesť až k trestu odňatia slobody na tri roky. Aj v prípade nedbanlivého nakladania s odpadmi (napr. § 302 ods. 1) môže hroziť trest až na dva roky.
Tieto kroky vám môžu pomôcť, ak bežné dohovory nefungujú, a sused svojim konaním ďalej znepríjemňuje život v okolí.