Machy sú veľmi odolné a prispôsobivé rastliny, ktoré sa rozmnožujú spórami, podobne ako paprade. Najčastejšie sa v trávniku objavuje kostrbatec strapatý (Rhytidiadelphus squarrosus), ktorý sa šíri tam, kde tráva nerastie správne a vytvára medzery. Ak chcete bojovať s machom účinne, je dôležité pochopiť príčiny, ktoré spôsobujú problémy s rastom a odstrániť ich. Bez toho bude všetko len dočasným riešením, pretože mach sa vám do trávnika pravidelne vráti.
Skôr, než sa zameriate na odstránenie príčin výskytu machu, je potrebné ho najprv mechanicky odstrániť z trávnika. Na tento účel nie je nevyhnutne potrebný vertikulátor; postačia vám aj obyčajné železné hrable, ktorými ho dôkladne vyhrabete.
Praktické kroky k trávniku bez machu
1. Doprajte mu správne živiny
Ak chcete dosiahnuť sýtozelený trávnik bez machu, v prvom rade odstráňte problémy vo výžive. Nedostatok živín je jednou z hlavných príčin oslabovania trávnika. Tento problém dokážete ľahko vyriešiť kvalitným hnojivom, ktoré obsahuje vysoký podiel draslíka. Organické hnojivo s obsahom železa zabezpečí, aby trávnik rýchlo vytvoril nový listový porast a zaplnil vzniknuté medzery, čím sám zamedzí šíreniu machu a buriny. Organické živiny tiež podporujú činnosť mikroorganizmov, čo pomáha rozkladať starú trávnu plsť a zlepšuje pôdnu štruktúru.
2. Bojujte proti vlhkej pôde
Mach rastie predovšetkým na vlhkých miestach. Pre zdravý trávnik je preto dôležité, aby vrchná vrstva pôdy (do hĺbky približne 10–15 cm) bola čo najpriepustnejšia. Ak máte ťažkú a vlhkú pôdu, každoročne na jar, po prvom kosení, naneste na trávnik vrstvu hrubého piesku, ktorý rovnomerne rozprestrite. Opakovaním tohto postupu po niekoľkých rokoch dosiahnete, že pôda bude priepustnejšia a trávnik vitálnejší. Ďalšou možnosťou, ako pomôcť vlhkej pôde, je použitie tzv. pôdneho aktivátora. Tieto prípravky z humusu a mikroorganizmov podporujú činnosť pôdnych organizmov a urýchľujú rozklad zvyškov organickej hmoty, ktoré by inak mohli trávnik zhusťovať a spôsobovať jeho zahnívanie.
3. Vyberte správne osivo
Zloženie trávnikového osiva je kľúčové pre zdravý a hustý trávnik. Napríklad zmesi obsahujúce rýchlo rastúce, takzvané kŕmne trávy, rýchlo klíčia, ale vytvárajú viac priestoru pre mach. Pre kvalitný a hustý trávnik preto použite osivo s vyšším podielom pomaly rastúcich tráv, ktoré lepšie vypĺňajú prázdne miesta. Ak ste v minulosti použili lacné osivo, preosejte trávnik kvalitnou zmesou. Nový výsev udržujte rovnomerne vlhký počas 6–8 týždňov, aby ste zabezpečili rovnomerné vzchádzanie.
Čítajte viac Pandravy chrústa nie sú jediné. Naučte sa odlíšiť škodlivé od užitočných a ušetrite záhradu zbytočných chýb4. Tieň a kyslý pôdny substrát
Trávnik v tieni je často riedky a rýchlo zarastá machom. V hlbokom tieni pod stromami je preto len dočasným riešením. Na tieto miesta je vhodnejšie použiť pôdopokryvné druhy trvaliek vhodné do tieňa. Dobré tiež je, skontrolovať pH pôdy. Nižšie pH poskytuje vhodnejšie podmienky pre mach, zatiaľ čo trávy uprednostňujú zásaditosť. pH pôdy je možné ľahko otestovať pomocou testovacích súprav, ktoré sú dostupné v záhradníctvach, alebo pomocou lakmusových papierikov z lekárne.
5. Pravidelná starostlivosť ako prevencia
Správna a pravidelná starostlivosť je základom zdravého trávnika.
- Počas vegetačného obdobia koste trávnik aspoň raz za týždeň a nikdy nie nižšie než na 4–5 cm.
- Nedostatok vlahy môže trávnik oslabovať, a preto počas suchých období pravidelne zavlažujte.
- Na jar aplikujte dlhodobo pôsobiace hnojivo s vyšším obsahom dusíka a podľa potreby hnojenie zopakujte počas leta.
Zdravý, husto rastúci trávnik nedá machu šancu a zamedzí jeho opätovnému výskytu.