Kedy a ako zasiahnuť proti kučeravosti broskýň, aby ste predišli stratám na úrode? Rozhodne nečakajte do jari!

Kučeravosť listov broskýň je jednou z najzávažnejších chorôb tohto ovocného druhu, ktorá dokáže nielen zničiť úrodu, ale aj nezvratne poškodiť celý strom.

09.11.2024 06:00
broskyne Foto:
debata

Toto ochorenie spôsobuje huba Taphrina deformans, ktorá infikuje mladé listy hneď po ich vypučaní, čo vedie k ich predčasnému odumieraniu. Výsledkom je minimálna listová plocha, ktorá nepostačuje na výživu plodov – tie sú potom oslabené, predčasne opadávajú a strom stráca kondíciu. Pri silnom napadnutí môžu dokonca odumrieť celé konáre. Nepodceňujte teda toto ochorenie, ako to často robia mnohí záhradkári, a radšej včas zasiahnite.

slivky, broskyne, marhule Čítajte viac Listy deravé ako rešeto: Ak ste toto počas leta videli na marhuliach, slivkách či broskyniach, v novej sezóne zbystrite

Prečo je prevencia kľúčová?

Výskyt kučeravosti listov broskýň úzko súvisí s počasím, najmä počas niekoľkých kritických období: pred vypučaním, pri pučaní a niekoľko týždňov po ňom. V premenlivom počasí je riziko infekcie ťažké predpovedať. Ak už vidíte prvé príznaky napadnutia, je príliš neskoro, pretože zásah v tomto štádiu neprinesie požadované výsledky. Práve preto je prevencia najlepšou stratégiou – odporúča sa aplikácia preventívnych postrekov v nasledujúcich obdobiach:

  • Prvý postrek sa aplikuje už na jeseň, keď listy začnú opadávať alebo krátko po ich úplnom opadnutí.
  • Na jar sa postrekuje v štádiu nalievania púčikov, ešte predtým, než sa objaví takzvané „myšie uško“.
Dôkladné, výdatné postreky (zmývacie) robte ideálne pri teplotách nad 7 °C.

Čím broskyne postriekať?

Vhodnými prípravkami na ochranu broskýň sú najmä tie s obsahom medi alebo síry. V menších baleniach pre záhradkárov sú dostupné napríklad Cuproxat SC a Champion 50 WG.

  • Na jeseň sa strieka raz.
  • Na jar, ak je počasie priaznivé a nehrozí vysoké riziko infekcie, môže tiež stačiť jeden dobre načasovaný postrek.
  • V chladnom, daždivom alebo hmlistom jarnom počasí je vhodné postrek opakovať každých desať dní až do obdobia tesne pred rozkvitnutím, pričom treba zohľadniť riziko fytotoxicity a zvážiť použitie organických fungicídov.

Pre tých, ktorí uprednostňujú prípravky bez rizika zostatkových rezíduí,

sa odporúča na jeseň použiť zmes CuproTonic a BorOil s väčším množstvom vody. Na jar je ideálny zmývací postrek zo zmesi Kocide 2000 (30 g/10 l vody) a BorOil (40 až 60 ml/10 l vody). Pri pretrvávajúcom chladnom a daždivom počasí siahnite po Folicit (50 ml/10 l vody), ktorý je odolný proti dažďu. Pre účinnosť je dôležité postrek opakovať každých sedem dní od prvého objavenia lístkov až po začiatok kvitnutia stromu.

Aké sú príznaky kučeravosti listov broskýň?

Príznaky napadnutia sú veľmi špecifické a nedajú sa zameniť s inými chorobami. Infikované listy sa po vypučaní deformujú, skrúcajú, hrubnú a získavajú načervenalé sfarbenie. Na povrchu listov sa objavujú pľuzgiere a na spodnej strane možno vidieť biele povlaky huby. Pri silnom napadnutí môže choroba poškodiť aj mladé plody.

Foto: SHUTTERSTOCK
kučeravosť listov broskýň, broskyňa, broskyne
Ochrana broskýň pred kučeravosťou listov je náročná, ale správne načasovanie a dôkladná prevencia sú cestou k zdravým stromom a bohatým úrodam.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #broskyne #choroby a škodce #kučeravosť listov broskýň
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december