Jesenné rýľovanie: Úžitočná pomoc alebo pohroma pre záhradu? Kedy rýľovať a kedy sa tejto práci radšej vyhnúť?

Rýľovanie pôdy je pre mnohých záhradkárov stále ešte základnou jesennou úlohou, ktorú treba pred zimou splniť. Ale tak, ako má výhody, nájdu sa aj nevýhody. Kedy je teda rýľovanie vhodné, a kedy sa mu radšej vyhnúť?

12.11.2024 06:00
rýľovanie Foto:
debata
rýľ Čítajte viac Ako si vybrať ideálny rýľ: typy, materiály a rady pre pohodlnú prácu v záhrade bez zbytočného namáhania chrbta

Výhody jesenného rýľovania

  1. Zlepšenie pôdnej štruktúry

    Jesenné rýľovanie rozruší zhutnenú pôdu, čím zlepší prístup vzduchu ku koreňom rastlín a umožní lepšie prenikanie vody. To je obzvlášť prospešné pre ílovitú pôdu, ktorá sa na jar rýchlo zhutní.

  2. Odstraňovanie burín a škodcov

    Prevracaním pôdy sa buriny dostanú na povrch, kde ich mráz oslabí, čo ich výskyt v nasledujúcom roku zníži. Týmto spôsobom je možné tiež eliminovať larvy a kukly škodcov, ktoré zimujú v pôde.

  3. Zlepšenie hospodárenia s vodou

    Prehrabaná pôda lepšie zadržiava vodu a pomáha odplavovať prebytočnú vodu. To môže byť užitočné najmä v oblastiach s vlhkou zimou alebo so sklonom k zamokreniu.

  4. Rozklad organického materiálu

    Pri jesennom rýľovaní môžete do pôdy zapracovať kompost či iné organické hnojivá. Pôda má počas zimy čas, aby sa tieto živiny postupne rozložili a obohatili pôdu.

  5. Príprava na skorý jarný výsev

    Jesenné rýľovanie urýchli jarnejšie práce, keď je pôda už prekopaná. Na jar sa stačí venovať len jemnému prekypreniu pôdy a príprave na sejbu.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #pôda #jeseň #rýľovanie
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december