Pokračovanie článku: Jesenné rýľovanie: Úžitočná pomoc alebo pohroma pre záhradu? Kedy rýľovať a kedy sa tejto práci radšej vyhnúť?

skleník, zelenina, úroda, dôchodkyňa Čítajte viac 9 výhod záhrady bez rýľovania, okopávania aj kyprenia: Nie je to cesta pre každého, no za vyskúšanie určite stojí

Nevýhody jesenného rýľovania

  1. Strata pôdnej štruktúry a mikroorganizmov

    Príliš časté rýľovanie môže narušiť prirodzenú štruktúru pôdy, najmä pri ľahkej alebo piesočnatej pôde. Zásah môže zničiť aj pôdne mikroorganizmy, ktoré podporujú zdravie rastlín.

  2. Erózia pôdy

    V oblastiach so silnými zimnými zrážkami alebo vetrom môže narušená pôda podliehať erózii, čím sa odplavia dôležité živiny. Ak máte svahovitý terén, rýľovanie pôdy môže spôsobiť jej splavovanie a stratu úrodnej vrstvy.

  3. Strata vlhkosti v suchých oblastiach

    Rýľovanie môže zvyšovať odparovanie vody, čo je nevýhodné pre suchšie oblasti alebo ľahkú piesočnatú pôdu. Na jar takáto pôda rýchlo vysychá a zníži sa jej schopnosť zadržať vodu pre nové výsadby.

  4. Rozmnožovanie burín

    Hoci rýľovanie môže niektoré buriny eliminovať, pre iné to bude signál na klíčenie, najmä pre semená uložené v hlbších vrstvách.. Namiesto obmedzenia tak môžu rásť nové buriny.

  5. Väčšie nároky na čas a prácu

    Rýľovanie je fyzicky náročné, čo môže byť problematické pre starších záhradkárov alebo pri väčších plochách. V prípade ťažkej pôdy je rýľovanie ešte ťažšie a vyžaduje viac času a energie.

záhrada, žena, bolesť chrbta Čítajte viac Seká vás po práci v záhrade? 5 tipov, ako si užiť záhradkárčenie bez bolesti chrbta a stuhnutých svalov

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #pôda #jeseň #rýľovanie
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december