1. Ak ste si ešte nezapísali,
kde ste v tejto sezóne pestovali jednotlivé druhy zeleniny, urobte to teraz. Tieto zápisky vám pomôžu naplánovať rotáciu plodín, teda striedanie pestovaných rastlín podľa odporúčaných osevných postupov.
Čítajte viac Osevný plán pre zeleninové hriadky budete mať hotový do pár minút, vďaka tomuto tipu: Neuveríte, aké je to ľahké2. Počas zberu úrody sa vyhýbajte šliapaniu na hriadky,
aby ste pôdu príliš neutlačili. Po jesenných dažďoch môže byť podmáčaná a zhutnenie jej škodí. Pri rýľovaní sa dostanete maximálne do hĺbky 20–25 cm, pričom utužené podložie znižuje priepustnosť hlavne ťažších ílovitých pôd.
3. Z hriadok dôkladne odstráňte všetky rastlinné zvyšky,
vrátane koreňov. Ak nie sú výrazne napadnuté chorobami, môžete ich skompostovať. Napríklad korene hlúbovín infikované nádorovitosťou by ste mali radšej vyhodiť do komunálneho odpadu, pretože spóry tejto choroby zostávajú v pôde až 10 rokov.
4. Jeseň je ideálna na udržanie správneho pH pôdy
pre zeleninu (6,7 až 7,2). Na vápnenie v 3– až 4-ročnom cykle použite mletý vápenec, pre ťažšie pôdy sa odporúča pálené vápno. Dolomitický vápenec dodá aj horčík. Rozhoďte vápno po povrchu hriadky a plytko ho zapracujte.
Čítajte viac Vápnenie záhrady: urobte to správne a vyhnite sa škodám! Kedy, ako a prečo aplikovať vápnik do pôdy?Odporúčané dávky vápnika
Dávku vápnenia by ste mali v ideálnom prípade určiť podľa pôdneho rozboru. Mletý vápenec potom aplikujte:
- na kyslých pôdach v množstve 2 až 2,5 kg/10 m²,
- na slabo kyslých pôdach 1 až 1,4 kg/10 m²
- Na pôdach s neutrálnym pH pri udržiavacom vápnení 0,5 až 0,7 kg/10 m²
Vyvarujte sa prekročenia dávok. Na veľmi alkalických (zásaditých) pôdach by mohlo dôjsť k problémom s uvoľňovaním stopových prvkov rastlinám.
5. Každé 2–3 roky na jeseň zapracujte do pôdy organické hnojivá,
ako je vyzretý maštaľný hnoj alebo kompost. Rozdeľte záhradu podľa osevných tratí a vyhnojte najmä tú časť, kde na jar zasadíte zeleninu s najvyššími nárokmi na živiny (hlúboviny, tekvice, rajčiaky). Na ťažších pôdach môžete hnoj aplikovať priamo do rýh. Minerálne hnojivá použite iba fosforečné a draselné, dusíkaté až pred sejbou.
Odporúčané dávky organických hnojív
- Maštaľný hnoj: 30 až 40 kg/10 m².
- Kompost: 60 až 70 kg/10 m²
- Zelené hnojenie má podobný účinok ako stredná dávka maštaľného hnoja či kompostu.
6. Rýľovanie pomáha prevzdušniť a kypriť pôdu,
zapracováva organickú hmotu do hlbších vrstiev. Pôda by však nemala byť príliš suchá ani mokrá. Rýľovanie však zároveň môže narušiť prirodzený edafón pôdy, takže na ľahkých alebo humóznych pôdach ho možno vynechať – prevzdušnenie zaistia dážďovky. Ak preferujete minimalistický prístup, vytvorte v záhrade zvýšené záhony, ktoré obmedzia zbytočné utužovanie pôdy.
Ak sa vám zdá pôda veľmi utužená, no chcete sa vyhnúť rýľovaniu, môžete ju prevzdušniť rýľovacími vidlami bez obracania.
Ovládate správny postoj?
Či už rýľuje žena alebo muž, dôležitý je pritom správny postoj. Pri práci sa nehrbte, zapojte len ruky a nohy. Jednou rukou uchopte rýľ za držadlo a druhou násadu v spodnej tretine, aby bola záťaž čo najefektívnejšie rozložená. Pri zdvíhaní rýľa znížte ťažisko tak, že pokrčíte kolená. Postupným vystieraním nôh sa zdvihnite a premiestnite zeminu.