Aj keď sú jarné mesiace na delenie trvaliek vhodné, nie všetky druhy by sa mali deliť práve v období na začiatku sezóny. Aby ste sa vyhli chybám v starostlivosti, zapamätajte si nasledovné pravidlo: na jeseň delíme druhy kvitnúce v lete a na jar, zatiaľ čo na jar delíme tie, ktoré kvitnú v neskorom lete, na jeseň a tiež okrasné trávy. Rastliny sa vždy delia v obodní, kedy už majú načerpané živiny potrebné pre nadchádzajúcu rastovú sezónu. Dôležité je, aby boli rastliny, ktoré chcete rozdeliť zdravé. Z prestarnutých trsov pred novým vysadením odstráňte odumreté časti.
Kedy je najlepší čas na jesenné delenie trvaliek?
September je zvyčajne najlepšie obdobie, pretože pôda býva vlhkejšia ako v lete, no stále dostatočne teplá a čerstvo rozdelené rastliny sa tak lepšie ujímajú. Väčšina trvaliek je však dostatočne odolná proti zime, takže delenie môžete vykonať ešte do konca novembra.
Čítajte viac Keď radosť z bujných rastlín vystrieda sklamanie zo slabého kvitnutia: Dôvody, prečo vaše kosatce každoročne zlyhajúAko rastliny správne rozdeliť?
Použite rýľ alebo rýľovacie vidly. Celú rastlinu po obvode obrúľujte tak, aby ste s čo najmenším poškodením z pôdy uvoľnili kompaktný koreňový bal.
- Pri trvalkách, ktoré tvoria nové rastlinky na poplazoch podobne ako jahody stačí oddeliť dcérske od materskej oddeliť prestrihnutím poplazu a zasadiť na nové miesto.
- Druhy, ktoré tvoria mohutné trsy môžete na viac častí rozdeliť preseknutím rýľom, alebo prerezaním nožom. Dbajte na to, aby každá časť bola veľká najmenej ako dlaň, mala dostatok zdravých koreňov a niekoľko výhonkových púčikov.
- Pri druhoch s voľnejším koreňovým systémom môžete tento rozdeliť na viac častí rukami.
Ako často trvalky deliť?
Trvalky nemusíte deliť každý rok. Kedy to urobiť, závisí od ich rastových schopností a životnosti.
- Krátkoveké trvalky, ako je napríklad krásnoočko (Coreopsis), sa bohatým kvitnutím rýchlo vyčerpávajú, preto by sa mali deliť po dvoch až troch rokoch. Napríklad astry je dobrí deliť vo štvrtom roku.
- Dlhoveké druhy, ako sú pivonky (Paeonia), srdcovka (Dicentra) alebo čemerice (Helleborus), sa správne rozvinú až časom a mali by sa preto nechať rásť viac rokov bez zásahu – časté delenie alebo presádzanie im môže uškodiť.