Jeho ľudové pomenovanie však nie je botanicky správne, pretože na rozdiel od pravej čučoriedky nevyžaduje kyslú pôdu. Tento ker pochádza z drsných podmienok severovýchodu Ázie, vďaka čomu je výnimočne odolný proti mrazu, chorobám i škodcom. Ak si zadovážite kvalitnú sadenicu, pestovanie bude naozaj jednoduché. Po správnej výsadbe vás čaká už len zber chutných plodov a občasný rez. Dospelé rastliny môžu dosiahnuť výšku až dvoch metrov, pričom z roka na rok prinášajú bohatšiu úrodu.
Zemolez je cudzoopelivý, preto vždy pestujte aspoň dve rôzne odrody, aby ste dosiahli bohatú úrodu.
Ako sa starať o zemolez?
Zemolez (Lonicera kamtschatica) sa predáva ako kontajnerovaná rastlina a rýchlo začne rodiť. Na udržanie zdravého a produktívneho kra je dôležitý občasný rez podľa potreby – odstráňte staré, poškodené alebo prebytočné výhonky. Týmto spôsobom zabezpečíte, že ker zostane vzdušný a dobre presvetlený. Priestor pod ním udržiavajte bez buriny a v prvých rokoch rastline doprajte prihnojovanie dobre vyzretým kompostom.
Ak chcete mať istotu, že plody dozrejú bez problémov, vysádzajte ker na slnečné miesto s dobre priepustnou pôdou.
Prvé ovocie sezóny
Zemolez kvitne skoro na jar a už v máji prináša plody. Tieto valcovité bobule, dlhé 1 až 4 cm, majú sýto modrú farbu s voskovým povlakom. Pri výbere odrôd si overte, či niektoré netrpia opadávaním plodov – tie je potrebné zberať postupne – prebierkou. Odrody s pevne držiacimi plodmi môžete zberať jednorazovo. Asi jedinou nevýhodou tejto bobuľoviny je, že o úrodu budete súperiť s vtákmi. Namieste je preto ochrana dozrievajúcich plodov, napríklad starou záclonou alebo hustými ochrannými sieťami tak, aby nehrozilo nebezpečenstvo, že sa do nich vtáky zachytia a uhynú.
Zdravotné benefity a chuťové vlastnosti
Plody zemolezu patria medzi najzdravšie ovocie. Sú bohaté na antioxidanty, obsahujú až o 50 percent viac polyfenolov a dvojnásobok antioxidantov v porovnaní s čučoriedkami. Okrem toho v nich nájdete množstvo minerálov ako horčík, draslík, vápnik či fosfor, ale aj bioaktívne látky, ktoré majú pozitívny vplyv na zdravie.
Chuťou pripomínajú čučoriedky, no moderné odrody už nemajú trpkosť ani horkosť. Plody zemolezu kamčatského sú ideálne na prípravu džemov, lekvárov, kompótov alebo likérov. Môžete si z nich pripraviť aj sladký sirup, ktorý stačí prevariť s cukrom a s vodou, a následne využiť ako polevu na palacinky alebo do nápojov. Tiež sa odporúča ich kombinácia v ovocných koláčoch alebo smoothies, kde dodajú jemne kyslastú chuť pripomínajúcu čučoriedky.
Čítajte viac Dôležité ovocie pri problémoch so štítnou žľazou, únave, tehotenstve, dojčení. Začnite deň s pohárikom šťavy a budete fitOdrody, ktoré stoja za vyskúšanie
Ak chcete pestovať zemolez, vyberte si odrody, ktoré sú chutné a odolné, nie kyslé či trpké:
- ‘Amphora’, ‘Nymfa’ (‘Nimfa’), ‘Morena’, ‘Sinička’ či ‘Leningradskij Velikan’: sladké a bez horkosti.
- ‘Honeybee®’: nízky ker (do 150 cm) a vynikajúci opeľovač.
- ‘Sinoglaska’: mohutný ker s kyslejšími, ale i tak chutnými plodmi.
- ‘Blue Banana®’: považovaná za jednu z najsladších odrôd.
Tento odolný a vďačný ker je ideálnym doplnkom každej záhrady, pričom ponúka nielen krásu, ale aj zdravie a skvelú chuť plodov.