Ktoré kríky a stromy môžete rozmnožiť odrezkami? Naučte sa jednoduchý postup a získajte obľúbené rastliny zadarmo

Odrezky sú jednoduchou a efektívnou metódou rozmnožovania stromov a krov, ktorá nevyžaduje špeciálne pestovateľské nádoby ani skleníky. Je obľúbená nielen medzi skúsenými záhradkármi, ale aj u začiatočníkov, pretože jej úspešnosť je pomerne vysoká.

30.11.2024 14:00
odrezky Foto:
debata

Čo sú drevité odrezky a ako fungujú?

Drevité odrezky sú neolistnené časti jednoročných výhonkov drevín, ktoré sa odoberajú počas zimného obdobia, keď rastliny prechádzajú vegetačným pokojom. Táto metóda patrí medzi spôsoby vegetatívneho rozmnožovania, pričom jej výhodou je jednoduchosť a nízke náklady.

Ktoré dreviny si môžete rozmnožiť odrezkami?

Nie všetky druhy stromov a krov sa dajú jednoducho rozmnožiť touto metódou. Regeneračné schopnosti jednotlivých druhov sa totiž líšia:

  • Jednoduché na rozmnoženie: zlatovka, ríbezle, pajazmín, zob vtáčí, trojpuk a vajgela. Zo stromov sú vhodné napríklad vŕby, topole, platany, katalpy a paulovnie.
  • Náročnejšie druhy: záhradné skvosty ako japonské javory, magnólie, hamamel alebo svíby majú nižšiu úspešnosť zakorenenia.
  • Skupina s veľmi malou úspešnosťou: pri niektorých druhoch ako sú okrasné jablone a čerešne, lieska obyčajná ‚Contorta‘ alebo kalina je úspešnosť na úrovni približne jedného až dvoch zakorenených odrezkov z desiatich.
Vajgela Foto: SHUTTERSTOCK
vajgela Vajgela

Kedy odoberať a sadiť odrezky?

Ideálny čas na odoberanie odrezkov je od neskorej jesene do začiatku jari, kým rastliny nezačnú pučať. Ak ide o rýchlo zakoreňujúce druhy, ako vŕby či baza, odrezky môžu byť zasadené aj po vypučaní.

Foto: SHUTTERSTOCK
odrezky

Postup prípravy odrezkov

  1. Výber výhonkov: Použite jednoročné výhonky, ktoré sú rovné, silné a dobre vyzreté.
  2. Príprava odrezkov: Výhonky narežte na kúsky dlhé 15 až 20 cm. Každý odrezok by mal mať na spodnom aj vrchnom konci jeden púčik (alebo pár púčikov).
  3. Špeciálne úpravy: Spodnú časť odrezka môžete zrezať šikmo, aby ste ľahšie rozlíšili smer výsadby. Pri pomaly zakoreňujúcich druhov sa odporúča vrchnú časť potrieť štepárskym voskom alebo iným prostriedkom na zatieranie rán po reze stromov, aby sa zabránilo nadmernému vysychaniu.

Ako odrezky správne zasadiť?

Pôdu v záhone prekyprite a podľa potreby obohaťte kompostom. Odrezky zapichnite do pôdy vo vzdialenosti 10 až 15 cm od seba, pričom nad povrchom nechajte trčať iba 2 až 3 cm. Po výsadbe ich dôkladne polejte. Ak je pôda ťažká a ílovitá, radšej saďte do kvetináčov naplnených humóznou zeminou. Odrezky môžete zasadiť aj šikmo, ak nádoba nie je dostatočne hlboká.

zemolez kamčatský Čítajte viac Zemolez - odolný zázrak zo severu: Objavte nenáročný ker, ktorý prežije všetko. Tieto odrody sú najchutnejšie

Starostlivosť o odrezky

Koncom mája zaštipnite nové výhonky, aby ste podporili rozvetvovanie. Dbajte na dostatočné zavlažovanie a od júna aplikujte rýchlo pôsobiace hnojivá. Na jeseň, keď majú nové rastliny už vyvinutý koreňový systém a výhonky dosahujú dĺžku 50 cm, ich môžete presadiť na trvalé stanovište.

Nielen okrasné, ale aj ovocné kry sa veľmi... Foto: SHUTTERSTOCK
odrezky Nielen okrasné, ale aj ovocné kry sa veľmi jednoducho rozmnožujú drevitými odrezkami a ríbezle nie sú výnimkou. Takto krásne sa po zakorenení zazelenajú.

Prečo vyskúšať rozmnožovanie pomocou odrezkov?

Táto metóda je ideálna na experimentovanie – ak sa nepodarí, nie je to veľká strata. Naopak, úspech prináša radosť z vlastnoručne vypestovanej rastliny a možnosť zveľadiť záhradu bez veľkých výdavkov. Skúste to aj vy – rozmnožovanie odrezkami je jednoduché, lacné a obohatí vás o ďalšiu záhradkársku skúsenosť.

jeseň Čítajte viac Stromy a kry, ktoré rozžiaria jesennú záhradu: Objavte fascinujúce tajomstvá farieb a zistite, prečo listy pred zimou opadávajú

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #rozmnožovanie #odrezky #okrasné dreviny #okrasné kry
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december