Najviac trpia mladé, slabo zakorenené a náchylné rastliny na mráz so zle vyzretými pletivami. Takýmto rastlinám treba pripraviť čo najlepšie podmienky na prezimovanie.
O odolnosti rozhoduje už výsadba
Podľa skúseného pestovateľa Lukáša Vaštíka začína príprava ruží na zazimovanie už pri výsadbe. „Prvými krokmi, ktorými môžete ruže ochrániť pred silnými mrazmi je výber správneho stanovišťa a pri krovitej forme rastu hĺbka výsadby. Zvoľte dostatočne slnečné, vzdušné miesto, vyhnite sa studeným severným stranám a výsadbám pod stromami a vyššími krami. Vyššie dreviny vytvárajú pre ruže konkurenčné prostredie, čoho výsledkom môže byť ich slabší rast a vitalita, ktoré sa odzrkadlia na zníženej odolnosti proti mrazu.“ Odborník tiež upozorňuje, že pri ružiach rozmnožovaných očkovaním je na mráz najnáchylnejšie miesto očkovania. Krovité formy je jednoduchšie ochrániť – postačí miesto očkovania posadiť aspoň 5 cm pod úroveň pôdy. Následne sa na zimu nakopcujú. Stromčekové formy ruží treba chrániť dôkladnejšie – zabalením do priedušnej vrecoviny.
Čítajte viac Prečo skúsení záhradkári vysádzajú ruže na jeseň? Odhaľte tajomstvá, ktoré zaručia ich ujatie, zdravý rast a bohaté kvitnutieAj správna výživa výrazne vplýva na prezimovanie ruží
Nevhodné je na jeseň používať hnojivá s vysokým obsahom dusíka, problémom je aj neskorý termín hnojenia a nedostatočná závlaha. „Vďaka vode dokážu rastliny lepšie prijímať živiny. Začiatkom jesene je žiaduce aplikovať hnojivá s nízkym obsahom dusíka a vysokým obsahom draslíka, ktorý podporuje vyzrievanie rastlinných pletív a zvyšuje odolnosť proti stresu a vymrznutiu,“ odporúča Vaštík.
Pozor si treba dať na zimné slnko
Výhodou zazimovania ruží je okrem ochrany proti vymrznutiu aj ochrana proti slnečnému žiareniu, ktoré dokáže prehrievať výhonky a prebúdzať ich z dormancie (obdobia vegetačného pokoja). Zazimovaním zabezpečíte rovnomernú teplotu nadzemnej a podzemnej časti rastliny aj jej postupné zohrievanie v predjarí, čím sa predíde šokovému nástupu do vegetácie, kedy môžu pučiace očká ešte namrznúť. V neposlednom rade ide o ochranu pred ohryzom zverou.
Základné úkony zazimovania ruží
Nakopcovanie krovitej ruže
Dôležité je pre očkovance, čerstvo zasadené ruže a pre kry veľkokvetých a mnohokvetých odrôd starších výsadieb. Nakopcovanie ruží je ideálne robiť keď sa teplota približuje k –5 °C. Dbá sa na to, aby bolo dôkladne zahrnuté miesto očkovania a aspoň 2 až 3 spodné očká (púčiky) na výhonkoch. Postačuje už 5 cm hrubá vrstva pôdy, aby ochránila ružu pred vymrznutím a najmä pred nebezpečnými holomrazmi. V okolí nakopcovanej rastliny vznikne plytká ryha, ktorú je vhodné vyplniť kompostom. Ten sa pri jarnom odkopcovávaní zapracuje do pôdy. Okrem kompostu môžete použiť maštaľný hnoj, ktorý však nesmie prísť do priameho kontaktu s koreňmi.
- Na nakopcovanie ruží môžete okrem okolitej pôdy použiť aj vyzretý kompost, ktorý na jar rozprestriete okolo ruže a zapracujete do pôdy, kde bude slúžiť ako zdroj živín, organickej hmoty a humusu. Použiť možno drevnú štiepku a v teplejších polohách aj čečinu ihličnanov. Naopak, vyhýbajte sa slame, ktorá láka hlodavce, jemným pilinám, nevyzretému kompostu a hrubej vrstve lístia. Tieto organické materiály sa môžu počas zimy začať rozkladať, čím produkujú teplo, ktoré môže prebudiť ruže z dormancie. Pri extrémnych prípadoch nastáva popálenie výhonkov. Nezabúdajte na krátke zastrihnutie ruží a odstránenie kvetov, kvetných púčikov a šípok.
Zazimovanie stromčekovej ruže
Kmienkové ruže nemajú pre rastliny prirodzený tvar. Odroda sa očkuje na silný výhon podpníka v určitej výške (bežne 0,8 až 1,2 m). Miesto očkovania je tak vystavované všetkým klimatickým vplyvom bez ochrany pôdou. Najcitlivejšie na mráz sú mladé rastliny. Postup zazimovania stromčekovej ruže je iný, ako krovitej. „Korunu stromčekovej ruže zostrihajte do pravidelného guľovitého tvaru. Veľkosť koruny sa odvíja od veku ruže a bujnosti rastu. Mladé rastliny slabšieho rastu strihajte do priemeru približne 20 cm, staršie a bujnejšie do priemeru 40 až 50 cm, odrody sadových ruží aj viac. Z koruny odstráňte kvetné púčiky, kvety, šípky, choré a poškodené výhonky,“ radí pestovateľ. Priestor ostrihanej korunky potom vyplňte slamou alebo čečinou ihličnanov, následne obaľte tenkou vrstvou bielej netkanej textílie. Z vrchu na korunku natiahnite priepustnú vrecovinu, ktorá musí siahať až na kmienok, aby ste dostatočne ochránili a zakryli miesto očkovania. „Pri zakrývaní korunky nepoužívajte plastové a nepriedušné materiály. Tie obmedzujú korunku v „dýchaní“ a môže sa v nich hromadiť vlhkosť. Pri slnečných dňoch sa taktiež začne korunka viac prehrievať, čo môže ružu prebudiť z dormancie a následne viesť k zamrznutiu pučiacich očiek,“ upozorňuje Vaštík.
Zazimovanie ruže v kvetináči
Ruže v nádobách sa zazimovávajú podobne, ako ruže krovité. Na nakopcovanie môžete použiť vyzretý kompost, substrát, drevnú štiepku alebo čečinu ihličnanov. Pokiaľ sú nádoby malé, jednoducho ich preneste na svetlé a chladné miesto, kde neklesne teplota výrazne pod bod mrazu. Slabý a krátkodobý mráz nie je nebezpečný. Podľa skúseného pestovateľa je na prezimovanie nevhodné miesto s vysokými teplotami. „Už pri 8 °C sa ruže začínajú prebúdzať a pučať. V kombinácii so slabým slnečným žiareným počas zimy sa výhonky začínajú vyťahovať, sú náchylné na zlomenie, napadnutie chorobami a škodcami,“ vysvetľuje Vaštík.
Príprava ruží na prezimovanie zahŕňa sled niekoľkých operácií, ktoré ak dodržíte, môžete nasledujúcu vegetáciu očakávať vitálny rast ruží v kombinácii s nádherným kvitnutím. S končiacimi mrazmi a s príchodom jari, keď už teploty neklesajú výrazne pod bod mrazu, začnite z rastlín zimnú ochranu odstraňovať a vykonávať jarný rez.