Fio bankaFio banka

Nenáročné minikivi: Ovocie, ktoré zvládne aj slovenské zimy! Pozrite si osvedčené tipy na pestovanie aktinídií

Minikivi, drobné plody s veľkým potenciálom, sa stávajú hitom aj na Slovensku. Tieto nenáročné rastliny ponúkajú nielen mrazuvzdornosť a bohatú úrodu, ale aj jedinečný vitamínový obsah.

09.12.2024 14:00
aktinídia význačná Foto:
debata

Aktinídie, ktoré sú známe pod názvami minikivi alebo baby kivi sa čoraz častejšie udomácňujú aj v slovenských záhradách. Vďaka mrazuvzdornosti a nenáročnosti sú vhodné nielen pre teplejšie oblasti, ale aj pre severnejšie regióny. Ich pestovanie prináša úžitok v podobe chutných plodov bohatých na vitamín C a tiež estetický prínos, keďže niektoré rastliny majú dokonca dekoratívne listy.

kvíz, exotické ovocie Čítajte viac Kvíz: Uhádnete názvy týchto exotických plodov? Výzva pre skutočných gurmánov - ktoré ovocie má prezývku „kráľ zápachu“?

Druhy aktinídií vhodné pre Slovenské podmienky

Na pestovanie prakticky vo všetkých regiónoch Slovenska sú najvhodnejšie drobnoplodé druhy aktinídií, ktoré odolávajú teplotám až do –30 °C.

  • Medzi najrozšírenejšie patrí aktinídia význačná (Actinidia arguta). Tento druh je obľúbený pre vysokú mrazuvzdornosť, jednoduché pestovanie a výnosnosť. Rastliny rodia drobné, sladké plody, ktoré dozrievajú od augusta do októbra. Plody sú menšie ako klasické kivi, ale možno ich konzumovať so šupkou, čo zjednodušuje ich využitie.
  • Ďalším druhom je aktinídia pestrolistá (Actinidia kolomikta), ktorá vyniká najvyššou mrazuvzdornosťou – znesie až –40 °C. Jej listy sú ozdobné v zeleno-bielo-ružových odtieňoch, čo ju robí obľúbenou aj ako dekoratívnu rastlinu. Plody dozrievajú už koncom augusta, sú malé a aromatické.
  • Za zmienku stojí aj aktinídia purpurová (Actinidia purpurea), známa ako Purple Kiwi. Charakteristická je červenými plodmi so sladkokyslou chuťou, ktoré dozrievajú skôr než plody A. arguta. Tento druh sa vyznačuje aj nižším obsahom cukru, čo ocenia priaznivci menej sladkého ovocia.
Aktinídia pestrolistá Foto: SHUTTERSTOCK
aktinídia pestrolistá Aktinídia pestrolistá

Podmienky pestovania

Aktinídie si vyžadujú slnečné stanovište chránené pred vetrom. Najlepšie sa im darí v ľahkých, piesočnatých pôdach obohatených o organickú hmotu, akou je kompost. Pôda by mala byť mierne kyslá, s pH v rozmedzí 5,5 až 6,5. Pred výsadbou je vhodné pripraviť ju pridaním rašelinového substrátu. Rastliny sú citlivé na preschnutie, najmä v prvých rokoch po vysadení. Zabezpečenie pravidelnej zálievky, najmä počas suchších období, je kľúčové. Kritické sú najmä obdobia kvitnutia, rastu a dozrievania plodov. Aktinídie sa vysádzajú na jar, aby mali dostatok času zakoreniť pred príchodom zimy. Pri výsadbe je potrebné myslieť na oporné konštrukcie, ako sú pergoly, drôtenky alebo pevné koly, ktoré podporia ich bujný rast.

Foto: SHUTTERSTOCK
aktinídia význačná

Opeľovanie a rez

Väčšina druhov aktinídií je dvojdomá, čo znamená, že pre dosiahnutie úrody je potrebná prítomnosť samčích aj samičích rastlín. Jedna samčia rastlina dokáže opeliť 4 až 8 samičích rastlín. Pri výbere však možno siahnuť aj po samoopelivých odrodách, ktoré tento problém riešia. Rez je dôležitou súčasťou pestovania. Po výsadbe je nevyhnutné vykonať povýsadbový rez, ktorý podporí rast silných výhonkov. Následne sa rastlina tvaruje podľa zvolenej konštrukcie, podobne ako vinič. Staršie letorasty sa pravidelne odstraňujú, aby sa podporila tvorba nových rodivých výhonkov.

Foto: SHUTTERSTOCK
aktinídia význačná

Rozmnožovanie

Aktinídie možno rozmnožovať odrezkami odoberanými v letnom období. Na ich zakorenenie je vhodné použiť stimulátor rastu a vlhký substrát. Rastliny ocenia aj prihnojovanie organickými hnojivami, ktoré udržujú pôdu v optimálnom stave.

Aktinídia význačná ‘Jumbo’ (syn. ‘Ambrosia’) je...
Odroda ‘Adam’ je veľmi dobrým opeľovačom...
+2Aktinídia purpurová ‘Purpurnaja Sadowa’ sa...

Výhody pestovania

Pestovanie aktinídií prináša viacero výhod. Rastliny sú dlhoveké a pri správnej starostlivosti dokážu produkovať úrodu až 50 rokov. Ich plody sú bohaté na vitamín C a ďalšie živiny, čo z nich robí výborný doplnok stravy. Navyše sú nenáročné na spracovanie a ich pestovanie je možné aj v chladnejších oblastiach Slovenska. Pestovanie minikivi je ideálnou voľbou pre záhradkárov, ktorí hľadajú odolné a produktívne rastliny prispôsobené našim podmienkam. Ak ste doteraz váhali, neváhajte – aktinídie vás odmenia bohatou a chutnou úrodou.

Foto: SHUTTERSTOCK
aktinídia význačná

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #kivi #pestovanie ovocia #ovocná záhrada
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december