Fio bankaFio banka

Tajomný deň Lucie: Bola to svätica alebo čarodejnica? Temné rituály, mágia aj boj predkov proti zlu v čase najdlhších nocí

Sviatok svätej Lucie, známy aj ako Stridží deň, sa na Slovensku spájal s množstvom magických a ochranných rituálov.

13.12.2024 14:00
svätá Lucia Foto: , ,
debata

Tento deň, pripadajúci na 13. december, bol ešte pred zavedením gregoriánskeho kalendára považovaný za najkratší deň roka, čo umocňovalo jeho tajomnú atmosféru. Verilo sa, že od Lucie do Vianoc „každá noc má svoju moc“, a preto ľudia vykonávali rôzne úkony na ochranu pred zlom, strigami a čarami.

adventný veniec, kvíz, Čítajte viac Kvíz: Poznáte tajomstvá adventného venca, jeho farieb a skrytých symbolov? Väčšina ľudí chybuje už pri 3. otázke

Kto bola svätá Lucia?

Meno Lucia má pôvod v latinskom slove lux (svetlo) alebo Lucius (svetlá, žiarivá). Paradoxne, kým v západnej Európe sa na sviatok svätej Lucie konajú lampiónové sprievody, kde vystupuje ako nevinná nevesta zahalená v bielom s vencom na hlave, v slovenských tradíciách je Lucia považovaná za jednu z najväčších bosoriek. Podľa legiend, keď ju chceli upáliť ako strigu, nezhorela, čo len podporilo jej tajomnú povesť.

Najznámejšie zvyky a tradície na sv. Luciu
Video
Zdroj: TASR/Erika Ďurčová

Slovenské zvyky na Luciu

Stridžie dni, vrátane sviatku Lucie, boli časom zvýšenej aktivity stríg a čarodejníc. Na ochranu pred nimi sa používali tradičné prostriedky ako cesnak či ochranné rituály:

  • Cesnak ako ochrana: po celom Slovensku sa jedli cesnakové pokrmy, napríklad chlieb s cesnakom alebo cesnakové hrianky. Cesnakom sa natierali kríže na čelo, zápästia a dvere príbytkov i maštalí.
  • Krížiky na dverách: cesnak a trojkráľová krieda sa používali na kreslenie ochranných krížov. Niekde sa pridávala modlitba, aby kríže ochránili celé hospodárstvo.
  • Zvukové rituály: na strednom Slovensku mládenci práskali korbáčmi, trúbili na rohoch a vytvárali hluk, aby vyhnali strigy z chotára. V niektorých oblastiach pastieri obchádzali dediny a trúbením zaháňali zlo.

Lucky – tiché návštevníčky

Jedným z najikonickejších zvykov bolo takzvané „chodenie Lucií“. Lucky boli ženy alebo dievčatá zahalené do bieleho, často s tvárami zamúčenými alebo zakrytými tylom. Niesli metly, pierka alebo vedrá s vápnom a symbolicky „vymetali zlo“ z domácností. Ich úlohou bolo tiež kontrolovať poriadok v dome, pričom mlčali, aby ich nikto nerozpoznal.

Ochrana hospodárstva

Magické rituály chránili nielen ľudí, ale aj zvieratá:

  • Cesnak pre dobytok: kravy a kozy dostávali chlieb s cesnakom, aby ich strigy nemohli uhranúť.
  • Okurovanie: v stajniach sa pálili posvätné rastliny a používali ochranné symboly, ako slama vo dverách či cibuľa s deviatimi kožami.

Čarovanie a veštenie

Obdobie od Lucie do Vianoc bolo tiež časom čarovania a veštenia. Dievčatá písali lístočky s menami chlapcov, pričom posledný lístok na Štedrý večer prezradil meno budúceho manžela. Veštilo sa aj pomocou jablka, čerešňových vetvičiek či vajíčok, ktoré odhaľovali, či a kedy sa dievčina vydá.

Luciin stolček a odhaľovanie stríg

Najznámejším rituálom na odhalenie bosoriek bolo zhotovenie takzvaného Luciinho stolčeka. Ten sa vyrábal od Lucie do Vianoc, pričom na jeho výrobu sa mohlo každý deň len raz seknúť sekerou. Na Štedrý večer sa človek na tento stolček posadil v kostole a mal vidieť strigy, ktoré stáli pri oltári alebo boli otočené chrbtom. Na ochranu pred nimi si hádzal za seba mak, ihly alebo zrno, aby strigy zdržal od prenasledovania.

Sviatok Lucie dodnes fascinuje svojou mystikou a bohatými tradíciami. Kým jeho význam sa v modernej dobe zmenil, mnohé zvyky ostávajú živé ako pripomienka slovenskej kultúrnej identity a prepojenia s prírodou a duchovným svetom.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Vianoce #Lucia #vianočné zvyky a tradície #Svätá Lucia
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december