Dopestované jablká a hrušky patria medzi obľúbené plody, ktoré je potrebné po zbere správne uskladniť, aby ste sa vyhli stratám spôsobeným skladovými chorobami. Ak sa podcení prevencia a starostlivosť, celoročná práca môže vyjsť nazmar.
Čítajte viac Ako zachrániť staré ovocné stromy? Vďaka zmladzovaciemu rezu odhalíte ich skrytú silu. Skúste to už túto zimuMonilióza: vážna hrozba pre jadrové ovocie
Medzi najnebezpečnejšie ochorenia, ktoré poškodzujú jablká a hrušky, patrí monilióza, ktorú spôsobuje huba Monilinia fructigena. Táto choroba napáda najmä mechanicky poškodené plody, pričom spočiatku sa objavujú hnedé škvrny. Neskôr jablká a hrušky hnijú, dužina mäkne a na povrchu sa vytvoria kruhovité kolónie spór. Infikované plody buď opadnú, alebo zostanú na strome, kde mumifikujú. Najviac sa monilióza šíri počas teplého a daždivého počasia. Do skladov sa dostáva prostredníctvom napadnutých plodov, pričom sa šíri ich dotykom.
Preventívne opatrenia:
- Odstraňujte a likvidujte infikované časti rastlín, najmä mumifikované plody.
- Pri zbere a skladovaní dbajte na minimalizáciu poškodenia plodov a ochranu proti škodcom, najmä obaľovačom.
- Rezom stromov zabezpečte dobrú vzdušnosť koruny.
- Skladujte ovocie v čistých a dezinfikovaných priestoroch pri optimálnych podmienkach teploty a vlhkosti.
- Pravidelne kontrolujte sklad a odstraňujte napadnuté plody.
Chemická ochrana:
Použitie fungicídov počas vegetácie alebo pred zberom môže výskyt moníliovej hniloby výrazne obmedziť.
Ekologická ochrana:
Efektívne sú prípravky na báze bikarbonátu draselného, chitosan hydrochloridu alebo biologického prípravku s mikroorganizmom Aureobasidium pullulans (napr. Boni Protect), ktorý sa aplikuje päť týždňov pred zberom.
Penicíliová hniloba: modrozelený postrach skladov
Táto najčastejšia skladová choroba, spôsobená hubou Penicillium expansum, sa prejavuje bledohnedými škvrnami na šupke. Postupom času sa šupka prepadáva, dužina zmäkne, kašovatie a šíri nepríjemný zápach. Na poškodených častiach sa tvorí najprv biely povlak mycélia, ktorý neskôr prechádza do modrozeleného zafarbenia. Infekcia vzniká cez mechanické poranenia plodov.
Prevencia:
Zabezpečte rovnaké opatrenia ako pri iných skladových ochoreniach: dôsledné čistenie skladov, kontrola plodov a eliminácia poškodenia.
Sadzovitosť: povrchová choroba ovocia
Sadzovitosť, ktorú spôsobuje huba Gloeodes pomigena, patrí medzi ochorenia ovplyvňujúce vzhľad ovocia. Napadnuté plody sú pokryté sivočiernymi až čiernymi škvrnami, ktoré znižujú ich trhovú hodnotu a skladovateľnosť. Táto choroba sa vyskytuje častejšie v uzavretých a vlhkých oblastiach, najmä v zanedbaných sadoch.
Preventívne opatrenia:
- Sady zakladajte v dobre vetraných lokalitách a zabezpečte vzdušnosť korún stromov pomocou správneho rezu.
- Neskoré postreky proti chrastavosti (v júli a auguste) môžu znížiť výskyt sadzovitosti.
Ekologická ochrana:
Účinným riešením je prípravok s obsahom hydrogénuhličitanu draselného (napr. VitSan). Aplikuje sa od polovice júla do zberu v pravidelných 14-dňových intervaloch.
Čítajte viac Kvíz: Ako dobre poznáte jablká a hrušky? Zistite, čo viete o našich prapôvodných ovocných pokladoch