Tu je niekoľko osvedčených tipov, ako zmierniť nepríjemnosti a podporiť činnosť tráviaceho traktu.
1. Proti nafukovaniu: fenikel a rascový čaj
Fenikel a rasca patria medzi bylinky, ktoré efektívne zmierňujú nafukovanie a podporujú zdravé trávenie. Feniklový čaj sa pripraví tak, že lyžica drvených semien sa zaleje 250 ml horúcej vody a nechá sa lúhovať 10 minút. Podobne funguje aj rascový čaj, ktorý je ideálny pri pocite plnosti po ťažkých jedlách.
2. Na žalúdočnú ťažobu: mäta pieporná
Mäta pieporná pomáha uvoľniť svaly tráviaceho traktu a zmierniť kŕče. Pripravte si mätový čaj z čerstvých alebo sušených listov, ktorý nielen uľahčí trávenie, ale aj osvieži. Pre intenzívnejší účinok sa odporúča vypiť šálku po každom jedle.
Čítajte viac Pravda alebo mýtus? Mäta je výborná na žalúdok, uľavuje pri nadúvaní, podporuje trávenie: Známy lekár v tom má jasno3. Proti pocitu ťažoby po alkohole: ďumbierový čaj
Ďumbier (zázvor) je známy svojimi protizápalovými a detoxikačnými vlastnosťami. Čaj pripravíte zálievaním nahrubo nastrúhaného koreňa ďumbiera horúcou vodou. Nechajte ho lúhovať asi 5–10 minút. Pridajte trochu medu a šťavu z citróna pre lepšiu chuť a na podporu detoxikácie.
4. Na podporu pečene: pestrec mariánsky
Pečeň je hlavným orgánom zodpovedným za odbúravanie alkoholu. Pestrec mariánsky obsahuje silibinín, ktorý podporuje regeneráciu pečeňových buniek. Odporúča sa pestrec vo forme čaju alebo ako jemne podrvený, konzumovaný na lačno. Tento postup pomáha aj pri dlhodobých problémoch s pečeňou.
Čítajte viac Čistí pečeň, znižuje cholesterol, upravuje krvný tlak, pomáha pri poruchách trávenia, vylučovania aj migrénachČaj proti nafukovaniu a kŕčom
Jednu čajovú lyžičku sušenej levandule, rovnaké množstvo mäta, rumančeka a nastrúhaného ďumbiera so štipkou anízu, fenikla a rasce zalejte 500 ml horúcej vody a nechajte prikryté 10 minút lúhovať. Po precedení pite teplé po dúškoch.
5. Na celkové upokojenie: rumanček
Rumanček kamilkový je univerzálna bylinka, ktorá zmierňuje kŕče, podporuje vylučovanie žalúčočných štiav a uľahčuje trávenie. Rumančekový čaj je vhodný pred spaním, aby sa organizmus po konzumácii bohatej nádielky pestrých jedál upokojil.
Podporte zdravý životný štýl
Okrem bylinkových čajov má účinok aj dodržiavanie základných pravidiel stravovania: vyhnite sa prejedaniu, konzumácii jedál tesne pred spaním a dbajte na dostatok nealkoholických tekutín. Pravidelná fyzická aktivita a prechádzky po jedle podporia správne fungovanie tráviaceho traktu.
Vďaka týmto jednoduchým bylinkovým riešeniam si môžete vychutnať sviatočné obdobie bez nepríjemných tráviacich komplikácií.