1. Použitie vianočného stromčeka ako palivového dreva
Aj keď je vysušený stromček v obývačke menej atraktívny, jeho drevo môžete využiť ako palivo. Či už na kúrenie v kozube, peci či vo vonkajšom ohnisku pri zimnom opekaní. Ide o najjednoduchšiu metódu recyklácie. Dbajte však na to, aby bolo drevo dostatočne presušené, najmä ak ho plánujete používať v uzavretých vykurovacích zariadeniach. Pri vonkajších ohňoch počítajte so zvýšeným množstvom iskier z ihličia.
2. Stromček ako nástielka
Ak vlastníte záhradný drvič, stromček môžete premeniť na drevnú štiepku. Tento materiál je mimoriadne cenný pre ochranu pôdy pred eróziou a vysušením, napríklad v okrasných záhonoch. Po drvení nechajte štiepku uschnúť na suchom mieste niekoľko týždňov a potom ju rozložte na záhony. Keďže ide o ihličnan, pridávajte ju k rastlinám, ktorým vyhovuje kyslejšie pH pôdy, ako sú rododendrody, azalky, vresy, hortenzie, ale napríklad aj čučoriedky. V menších množstvách môžete drvený materiál pridať na kompost. Ak nemáte drvič, pre jeden stromček sa oplatí dohodnúť so susedom, ktorý ho vlastní.
3. Konáre ako zimná ochrana pre rastliny
V zimných mesiacoch môžu mrazy a nedostatok snehu poškodiť citlivé rastliny. Konáre zo stromčeka, ktorý pri dotyku úplne neopadá, poslúžia ako ochrana pred mrazom a suchým vetrom. Nasteľte ich okolo koreňov rastlín, napríklad citlivých ruží. Menšie vždyzelené kry, ako levanduľa alebo šalvia, ocenia ihličnaté vetvy, ktoré ich ochránia pred vetrom, no zároveň umožňujú dostatočné prúdenie vzduchu. Väčšie rastliny, ako popínavé ruže, môžete ochrániť tak, že vetvy vložíte medzi ich výhonky.
Ak chcete stromček použiť týmto spôsobom, nenechávajte ho úplne v interiéri úplne vyschnúť, lebo stratí ihličie.
4. Stromček ako opora pre popínavé rastliny
Aj keď stromček už stratil všetko ihličie, jeho rovný kmeň a hlavné konáre sa dajú zmysluplne využiť. Odrežte potrebné časti a použite ich na jar ako opory pre popínavé rastliny, napríklad plamienky, tunbergie krídlaté známe ako čiernooké Zuzany (Thunbergia alata) a iné popínavé letničky. Kým budú potrebné, kmeň a konáre uskladnite na suchom mieste. Na jeseň ich potom môžete spolu so zvyškami rastlín skompostovať a do tretice zužitkovať.
Čítajte viac Zabudnite na soľ: 10 ekologických náhrad zaistí bezpečné chodníky bez námrazy a škôd na rastlinách5. Stromček ako hmyzí hotel
Časť stromčeka môžete využiť aj na podporu biodiverzity. Konáre narežte na približne 30-centimetrové časti a uložte ich do tichého kúta záhrady ako útočisko pre hmyz. Časti tenších vetvičiek použite ako výplň do hmyzieho hotela.
6. Ihličím proti slizniakom
Hlavne smrekové ihličie je skvelé ako bariéra proti slizniakom na hriadkach. Uschovajte si ho v uzatvárateľnej nádobe, aby nenavlhlo. Na jar, keď začnú rásť šalátové a iné šťavnaté zeleninové priesady a slizniaky vylezú zo svojich úkrytov, rozsypte ihličie okolo rastlín. Na čas vám vianočný stromček aj v tejto forme pomôže, vyhrať boj nad slizkými hladošmi.
Čítajte viac Jed proti slizniakom je problém. Zabíja ježov aj psov. Záhradkári zbystrite a dobre zvažujte, čím chránite svoju úroduEkologické a zodpovedné riešenie
Aj keď sa môže zdať, že stromček po Vianociach stratil svoj význam, správnou recykláciou mu môžete vdýchnuť nový život. Zároveň prispievate k ochrane prírody a udržateľnosti – a to je darček, ktorý ocení každý.